Radio Białystok | Wiadomości | Sąd w Grodnie skazał Andrzeja Poczobuta na osiem lat więzienia

Sąd w Grodnie skazał Andrzeja Poczobuta na osiem lat więzienia

8.02.2023, 06:51, akt. 24.03.2023, 10:18

Sędzia Grodzieńskiego Sądu Obwodowego ogłosił w środę (08.02) wyrok ośmiu lat więzienia o zaostrzonym rygorze dla działacza mniejszości polskiej na Białorusi i dziennikarza Andrzeja Poczobuta.

Andrzej Poczobut (zbiory pryw.)
Andrzej Poczobut (zbiory pryw.)


0:00
0:00
Sąd w Grodnie skazał Andrzeja Poczobuta na osiem lat więzienia 0 relacja Joanny Sikory | Pobierz plik.


Problemy z odsłuchem?

Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.

Andrzej Poczobut był oskarżony z dwóch artykułów kodeksu karnego

W politycznym procesie Andrzej Poczobut był oskarżony z dwóch artykułów kodeksu karnego, dotyczących „wzniecania nienawiści” oraz „wzywania do działań na szkodę Białorusi”.

Sędzia Dzmitryj Bubienczyk uznał Andrzeja Poczobuta za winnego, wymierzając ogólną karę ośmiu lat więzienia.

Do sali sądowej wpuszczono tylko rodzinę oraz przedstawicieli białoruskich mediów państwowych.

Proces Andrzeja Poczobuta rozpoczął się 16 stycznia i toczył się przed sądem obwodowym w Grodnie. Rozprawy były utajnione, o czym zdecydował sędzia na wniosek prokuratora.

Andrzej Poczobut, działacz polskiej mniejszości, członek władz Związku Polaków na Białorusi i znany dziennikarz z Grodna, został zatrzymany w marcu 2021 roku i od tamtej pory stale przebywa w areszcie. Nie miał możliwości spotkania z rodziną.

Organizacje praw człowieka uznają Andrzeja Poczobuta za więźnia politycznego, a postępowanie wobec niego za motywowane politycznie. Władze Polski oraz społeczność międzynarodowa apelują do władz Białorusi o uwolnienie aktywisty oraz o zaprzestanie represji wobec przedstawicieli mniejszości.


Rzecznik MSZ o wyroku dla Poczobuta: potępiamy niesprawiedliwy wyrok wydany przez sąd autorytarnego państwa

"Potępiamy niesprawiedliwy wyrok wydany przez sąd autorytarnego państwa. Andrzej Poczobut to polski i białoruski patriota. Stoimy za nim i będziemy stać. Nadejdzie dzień kiedy wolny Andrzej Poczobut i białoruscy Polacy będą mogli żyć na wolnej Białorusi" - skomentował w mediach społecznościowych rzecznik polskiej dyplomacji Łukasz Jasina.Paweł Szrot: Wyrok ws. Poczobuta wydał sąd, który kieruje się wytycznymi politycznymi, a nie sprawiedliwością

Wyrok ws. Andrzeja Poczobuta wydał sąd, który nie kieruje się sprawiedliwością, tylko wytycznymi politycznymi; Andrzej Poczobut jest niewinny i powinien zostać uwolniony - powiedział szef gabinetu prezydenta Paweł Szrot.

Szef gabinetu prezydenta podkreślił w rozmowie z PAP, że Andrzej Duda wielokrotnie podkreślał, że Andrzej Poczobut jest niewinny i powinien zostać uwolniony. "Jakikolwiek wyrok sądu, który nie kieruje się sprawiedliwością, tylko wytycznymi politycznymi tu nic nie zmienia" - powiedział.

"Mogę jeszcze raz zaapelować do Alaksandra Łukaszenki o zwolnienie tego bohaterskiego człowieka, pana Andrzeja Poczobuta, ale obawiam się, że ten dyktator jest nieprzejednany" - dodał minister.

Pawe Szrot podkreślił, że Polska w sprawie Andrzeja Poczobuta robi wszystko, co możliwe; zaznaczył, że w tych działaniach uczestniczy także prezydent. "Przypomnę, że dzięki wysiłkowi i zaangażowaniu pana prezydenta udało się uwolnić kilku więźniów politycznych" - zauważył minister.

źródło: PAP | red: mag

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujesz

ZOBACZ TEŻ:


Początek procesu Andrzeja Poczobuta

17.01.2023, 13:58

W programie o początku proces Andrzeja Poczobuta oraz roli kościoła katolickiego na Białorusi.


Manifestacja solidarności z Andrzejem Poczobutem w Białymstoku

16.01.2023, 19:26

To był gest wsparcia z uwięzionym w białoruskim areszcie Andrzejem Poczobutem. W dniu rozpoczęcia w Grodnie procesu dziennikarza, przed konsulatem Białorusi w Białymstoku odbyła się akcja solidarności. Wzięło w niej udział kilkadziesiąt osób.


Na Białorusi rozpoczął się proces działacza polskiej mniejszości Andrzeja Poczobuta

16.01.2023, 09:49

Proces Andrzeja Poczobuta, dziennikarza i działacza polskiej mniejszości na Białorusi, rozpoczął się w poniedziałek (16.01) przed sądem obwodowym w Grodnie. W tej politycznej sprawie władze białoruskie zarzucają Poczobutowi m.in. "wzniecanie nienawiści".

ZNAJDŹ NAS

REKLAMA
Nie Teatr OXFORD DRAMA - koncert

REKLAMA
OiFP RESPIRO DUO, MUZYCZNE OBLICZA KOBIETY

REKLAMA
OiFP PORANEK MŁODEGO MELOMANA

REKLAMA
OiFP PAJACE / RYCERSKOŚĆ WIEŚNIACZA, R. LEONCAVALLO / P. MASCAGNI

Podlaskie Centrum Produktu Lokalnego


źródło: www.radio.bialystok.pl

Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok