Radio Białystok | Wiadomości | "To smutny dzień dla nas wszystkich". Akcja solidarności z Andrzejem Poczobutem

"To smutny dzień dla nas wszystkich". Akcja solidarności z Andrzejem Poczobutem

autor: Anna Petrovska

8.02.2023, 19:53, akt. 20:04

- Jesteśmy oburzeni, nie zgadzamy się z decyzją sądu w Grodnie, dlatego dziś tu jesteśmy i będziemy przychodzić, dopóki będą więźniowie polityczni - mówił na wiecu solidarnościowym z Andrzejem Poczobutem wiceprezes Związku Polaków na Białorusi Marek Zaniewski.

fot. Anna Petrovska
fot. Anna Petrovska


0:00
0:00
Akcja solidarności z Andrzejem Poczobutem - relacja Anny Petrovskiej | Pobierz plik.


0:00
0:00
Sąd w Grodnie skazał Andrzeja Poczobuta na osiem lat więzienia 0 relacja Joanny Sikory | Pobierz plik.


Problemy z odsłuchem?

Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.

Sędzia Grodzieńskiego Sądu Obwodowego ogłosił w środę wyrok ośmiu lat więzienia o zaostrzonym rygorze dla działacza mniejszości polskiej na Białorusi, dziennikarza Andrzeja Poczobuta. W politycznym procesie Poczobut był oskarżony z dwóch artykułów kodeksu karnego, dotyczących "wzniecania nienawiści" oraz "wzywania do działań na szkodę Białorusi".

W środę wieczorem (8.02) w Białymstoku przy pomniku ks. Jerzego Popiełuszki, gdzie od wielu miesięcy odbywają się akcje solidarności z uwięzionymi na Białorusi działaczami polskiej mniejszości, zebrało się kilkadziesiąt osób, by zamanifestować swoją solidarność z Poczobutem. Uczestniczyli w nim m.in. przedstawiciele mniejszości polskiej na Białorusi, organizacji pozarządowych, a także diaspory białoruskiej w Polsce.


- Dzisiaj nasz kolega Andrzej Poczobut dostał osiem lat więzienia. Smutny dzień dla nas wszystkich. Trudno dobrać jakieś słowa i trudno coś w ogóle powiedzieć. Po prostu jest rozpacz, wielkie rozczarowanie - mówił Marek Zaniewski.


Podkreślił, że chociaż każdy wie, jakim krajem jest dzisiaj Białoruś i trudno liczyć tam na sprawiedliwość, zasady i prawa, to "człowiek jest taką istotą, że zawsze ma nadzieję". - Niestety reżim nie oszczędza ludzi, nie dba o ludzi, on jednakowy jest dla wszystkich - dodał.

Wiceprezes Związku Polaków na Białorusi mówił, że Poczobut jest więźniem politycznym, dostał "ogromną karę" ośmiu lat więzienia. - My wszyscy jesteśmy oburzeni, całkowicie nie zgadzamy się z tą decyzją i dlatego tutaj dzisiaj wszyscy jesteśmy - mówił.


- My tutaj możemy się zebrać, otwarcie opowiedzieć o tym wszystkim i to jest naszym zadaniem. Przyszliśmy tutaj dzisiaj i będziemy przychodzić dalej, dopóki będą więźniowie polityczni, to jest nasz święty obowiązek - podkreślił Marek Zaniewski.


Organizacje praw człowieka uznają Andrzeja Poczobuta za więźnia politycznego, a postępowanie wobec niego za motywowane politycznie. Władze Polski oraz społeczność międzynarodowa apelują do władz Białorusi o uwolnienie aktywisty oraz o zaprzestanie represji wobec przedstawicieli polskiej mniejszości narodowej.


źródło: PAP | red: zmj

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujesz

ZOBACZ TEŻ:


Sąd w Grodnie skazał Andrzeja Poczobuta na osiem lat więzienia

8.02.2023, 06:51

Sędzia Grodzieńskiego Sądu Obwodowego ogłosił w środę (08.02) wyrok ośmiu lat więzienia o zaostrzonym rygorze dla działacza mniejszości polskiej na Białorusi i dziennikarza Andrzeja Poczobuta.


Początek procesu Andrzeja Poczobuta

17.01.2023, 13:58

W programie o początku proces Andrzeja Poczobuta oraz roli kościoła katolickiego na Białorusi.


Marek Zaniewski

28.11.2022, 07:48

"Więzienie śledcze w Grodnie, w którym przebywa Andrzej Poczobut, jest jednym z najcięższych miejsc do odsiadki na terytorium Białorusi" - mówi Marek Zaniewski.

ZNAJDŹ NAS

REKLAMA
Nie Teatr Historia Jakuba – spektakl

REKLAMA
OiFP BRZYDKI KACZOREK

REKLAMA
OiFP PAJACE / RYCERSKOŚĆ WIEŚNIACZA, R. LEONCAVALLO / P. MASCAGNI

Wybory do Parlamentu Europejskiego 2024

REKLAMA
STARE DOBRE MAŁŻEŃSTWO OIFP

REKLAMA
CARMINA BURANA KONCERT ORATORYJNY OIFP

Podlaskie Centrum Produktu Lokalnego


źródło: www.radio.bialystok.pl

Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok