Radio Białystok | Wiadomości | 1 czerwca rozpoczną się bezpłatne szczepienia przeciw HPV dla nastolatków

1 czerwca rozpoczną się bezpłatne szczepienia przeciw HPV dla nastolatków

autor: Renata Reda

5.03.2023, 09:21, akt. 09:52

Niedługo mają być znane szczegóły dotyczące bezpłatnych, powszechnych szczepień przeciw wirusowi brodawczaka HPV. Jest on odpowiedzialny m.in. za rozwój raka szyjki macicy oraz nowotworów głowy i szyi.

źródło: stock.adobe.com
źródło: stock.adobe.com

Szczepienia dla młodzieży w wieku 12 i 13 lat

Szczepienia mają rozpocząć się pierwszego czerwca. Na razie obejmą roczniki 2010 i 2011, czyli dziewczynki i chłopców w wieku 12 i 13 lat.  

Dzięki temu programowi jest szansa na skuteczną walkę z rakiem szyjki macicy - mówił w Polskim Radiu Białystok szef Uniwersyteckiego Centrum Onkologii w Białymstoku profesor Paweł Knapp z Polskiego Towarzystwa Ginekologii Onkologicznej. 


Jesteśmy na przełomie pewnego typu ery, bo ministerstwo zdrowia ma wprowadzić tego typu szczepienia do kalendarza szczepień. I myślę, że to będzie sukces medycyny - mówi profesor Knapp. 


Profesor Paweł Knapp dodaje, że szczepienia przeciwko wirusowi HPV przynoszą konkretne efekty, czego przykładem jest Australia. Ten kraj w 2006 roku wdrożył populacyjne szczepienia i w chwili obecnej nie ma tam raka szyjki macicy. 


Darmowe szczepienie 

Przeciw HPV można się szczepić od lat, ale trzeba za nie płacić. Jedna z trzech dostępnych w Polsce szczepionek jest z 50-procentową refundacją. Teraz szczepienia przeciwko wirusowi HPV będą za darmo. W niektórych miastach i gminach realizowano programy szczepień nastolatek lub nastolatek i nastolatków finansowane z budżetów samorządów. 


Rak szyjki macicy jest czwartym najczęściej występującym nowotworem u kobiet na świecie, z jego powodu umiera ponad 300 tys. kobiet rocznie. W Polsce jest szóstym pod względem częstości występowania wśród nowotworów złośliwych u pań.   


Drogą zakażenia HPV są głównie kontakty seksualne

Większość zakażeń HPV ma charakter bezobjawowy i przemijający. U niektórych osób jednak zakażenie może w kolejnych latach prowadzić do powstania nowotworu, np. raka szyjki macicy. Drogą zakażenia HPV są głównie kontakty seksualne. I to jest ważna informacja w odniesieniu do szczepień. Ponieważ szczepionka ma chronić przed zakażeniem wirusem, szczepienie powinno zostać przeprowadzone w okresie poprzedzającym inicjację seksualną, jeszcze przed potencjalnym kontaktem z HPV. Dlatego szczepienie nastolatków przynosi najwięcej korzyści. Po pierwsze – wyprzedza wtedy ewentualne zakażenie wirusem HPV, a po drugie – badania wykazały, że w tym wieku odpowiedź poszczepienna jest znacznie lepsza. 


Łanda: Część kobiet w ogóle się nie bada

O konieczności pilnego wprowadzenia do Programu Szczepień Ochronnych w Polsce szczepień przeciwko wirusowi HPV mówi też doktor Krzysztof Łanda – przewodniczący Komisji Zdrowia Business Centre Club, ekspert do spraw oceny technologii medycznych. Podkreśla, że ważne jest uzyskanie jak najwyższej wyszczepialności, by jak najwięcej dziewcząt, chłopców i młodych kobiet zostało zaszczepionych. 


Tym bardziej  jest to istotne, że niestety statystyki w Polsce są przygnębiające. Mamy dosyć ponurą rzeczywistość, w której dostęp do ginekologa w ramach finansowania z NFZ jest trudny, a większość kobiet chodzi do lekarza prywatnie. Część kobiet w ogóle się nie bada! Profilaktyczne programy przesiewowe w kierunku raka szyjki macicy i dysplazji kuleją, bo korzysta z nich niewielki odsetek Polek. To wszystko odbija się potem na zdrowiu i nowotwory rozpoznawane są, niestety, bardzo późno… zbyt późno. Dlatego właśnie tak istotne jest wczesne zapobieganie rakowi szyjki macicy i dysplazji, i tak ważny jest program szczepień ochronnych przeciw HPV. Jeśli kobiety nie chcą się badać, to może im pomóc szeroka i łatwo dostępna profilaktyka raka szyjki macicy za pomocą szczepień. 

Dysponujemy niezaprzeczalnymi dowodami, że szczepienia przeciw HPV radykalnie, bo nawet w 97%, zmniejszają zachorowalność na dysplazję i w około 90% na raka szyjki macicy. Zatem chrońmy siebie i chrońmy całą populację! Powinniśmy jak najszybciej w pełni zrefundować pierwszą dawkę szczepionki przeciwko wirusowi HPV, zgodnie z rekomendacjami WHO, bo ona przyniesie społeczeństwu najwięcej korzyści zdrowotnych - podkreśla doktor Krzysztof Łanda.


| red: sk

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujesz

ZOBACZ TEŻ:


Nowotwór szyjki macicy

24.01.2023, 13:30

W programie "Szlachetne zdrowie" dziś mówimy o nowotworze szyjki macicy, a także o tym, co jest najskuteczniejszą bronią w walce z tą chorobą i dlaczego tak ważna jest wiedza o tym raku.


W Augustowie przeciwko HPV będą mogli zaszczepić się również chłopcy

8.08.2022, 12:59

Początkowo program przeciwko wirusowi brodawczaka ludzkiego miał obejmować wyłącznie dziewczynki, jednak podczas ostatniej sesji radni zdecydowali się na rozszerzenie tych działań.


prof. Paweł Knapp

14.09.2021, 07:39

"Cały czas gdzieś jest przeświadczenie, że do lekarza idziemy wtedy, kiedy się zaczyna coś dziać. Bądźmy o krok wcześniej, idźmy z nurtem badań profilaktycznych, wtedy wygramy z nowotworem" - mówi prof. Paweł Knapp.





ZNAJDŹ NAS





REKLAMA
Nowy tytul

REKLAMA
STARE DOBRE MAŁŻEŃSTWO OIFP

REKLAMA
CARMINA BURANA KONCERT ORATORYJNY OIFP

REKLAMA
OiFP PAJACE / RYCERSKOŚĆ WIEŚNIACZA, R. LEONCAVALLO / P. MASCAGNI

Podlaskie Centrum Produktu Lokalnego














źródło: www.radio.bialystok.pl

Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok