Radio Białystok | Wiadomości | Nowe wyzwania przed zarządzającymi Targowiskiem Miejskim przy Kawaleryjskiej w Białymstoku

Nowe wyzwania przed zarządzającymi Targowiskiem Miejskim przy Kawaleryjskiej w Białymstoku

autor: Adam Janczewski

10.03.2023, 10:25, akt. 13:36

Przestawienie się z klientów białoruskich na lokalnych to jedno z większych wyzwań, jakie widzą w najbliższym czasie zarządzający Targowiskiem Miejskim przy ulicy Kawaleryjskiej w Białymstoku.

Targowisko miejskie przy ul. Kawaleryjskiej, fot. Monika Kalicka
Targowisko miejskie przy ul. Kawaleryjskiej, fot. Monika Kalicka


0:00
0:00
Nowe wyzwania przed zarządzającymi Targowiskiem Miejskim przy Kawaleryjskiej w Białymstoku - relacja Adama Janczewskiego | Pobierz plik.


Problemy z odsłuchem?

Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.

O potrzebie reaktywacji tego miejsca dyskutowali w Polskim Radiu Białystok, podczas programu "Ważna Sprawa": wiceprezydent Białegostoku - Zbigniew Nikitorowicz, kierownik targowiska miejskiego przy ulicy Kawaleryjskiej - Dariusz Krakowski, miejskie radne Prawa i Sprawiedliwości - Katarzyna Siemieniuk i Katarzyna Ancipiuk, a także kupcy z miejskiego targowiska - Lucyna Sworowska i Rafał Gosk.

Handlarze podkreślają, że od lat sytuacja na Kawaleryjskiej się pogarsza, a po zamknięciu przejść granicznych z Białorusią - najpierw w Kuźnicy w 2021 roku - i teraz w Bobrownikach - obroty drastycznie spadły.

Miejska Spółka - Zarząd Mienia Komunalnego - zapowiada, że nie będzie gruntownej modernizacji obiektu, będą za to akcje promocyjne i próba rozszerzenia asortymentu sprzedawanego na największym na Podlasiu bazarze.

"Historycznie Giełda Rolno-Towarowa przy ul. Andersa była kojarzona z warzywami i owocami, a z tej strony miasta Kawaleryjska kojarzyła się z odzieżą. Chcemy to zmienić i idziemy w tym kierunku, by na Kawaleryjskiej poszerzyć ofertę dla mieszkańców tej części Białegostoku, żeby nie musieli jeździć po pietruszkę czy kilogram jabłek na drugą stronę miasta" - przekonuje Dariusz Krakowski. 

Kierownik targowiska zapowiada, że już wkrótce na Kawaleryjskiej pojawią się stoiska z krzewami i sadzonkami, by zachęcić do przyjazdu na targowisko ogrodników i działkowców.

Zastępca prezydenta Białegostoku Zbigniew Nikitorowicz zapewnia, że miejscy urzędnicy chcą uratować targowisko i je rozwinąć. Wiceprezydent podkreśla, że na modernizację bazaru w latach 2022-2024 z miejskiego budżetu trafi 6,6 miliona złotych. 

"Proces inwestycyjny rozpoczął się już w ubiegłym roku - wyremontowano miejsca parkingowe, a chcemy też wyremontować toalety, zaplecze sanitarne i budynki administracyjne" - wylicza Zbigniew Nikitorowicz.

Urzędnicy planują też kampanię reklamową w miejskich autobusach, która ma zachęcać do zakupów na Kawaleryjskiej.

Radna Katarzyna Ancipiuk podkreśla, że od roku trwa wojna na Ukrainie, w którą zamieszana jest również Białoruś i w związku z tym należało się liczyć z sankcjami. Zwraca uwagę na to, że miejskie targowisko nie jest w dobrej formie, ale wciąż ma duży potencjał.

"Rynek jest przyjazny, ma bardzo dobre ceny. Proponuję, żebyśmy zrobili tam sektory - np. rolno-spożywczy, obuwniczy, odzieżowy, z dywanami i o tym mówili i promowali" - podpowiada radna.

Z kolei Katarzyna Siemieniuk apeluje o kompleksowe, a nie doraźne działania w sprawie miejskiego targowiska.

"To musi być wieloletnia perspektywa, a nie na zasadzie łatania dziur. Wiele miast w Polsce wykłada bardzo duże pieniądze na modernizację targowisk miejskich - to m.in. Katowice, które przeznaczą na to około 100 milionów złotych" - podaje przykład Katarzyna Siemieniuk.

Na Targowisku Miejskim przy ulicy Kawaleryjskiej handluje teraz około 500 kupców. Jeszcze kilka lat temu było ich ponad dwukrotnie więcej.

| red: maj

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujesz

ZOBACZ TEŻ:


Co dalej z targowiskiem przy ul. Kawaleryjskiej w Białymstoku?

9.03.2023, 13:05

W audycji o miejscu kultowym na mapie Białegostoku i Podlasia, które z roku na rok podupada. Jak wygląda sytuacja na miejskim targowisku przy ulicy Kawaleryjskiej? Jakie są plany na jego zagospodarowanie?


Handlarze z targowiska przy ul. Kawaleryjskiej w Białymstoku obawiają się o swoją przyszłość

13.02.2023, 15:45

Nie będzie dodatkowych form wsparcia oprócz tych już obowiązujących. Taka jest odpowiedź urzędników na postulaty i oczekiwania kupców z targowiska przy ul. Kawaleryjskiej w Białymstoku. Obawiają się oni o swoją przyszłość w związku z zamknięciem w miniony piątek (10.02) przejścia drogowego w Bobrownikach, czyli ostatniego takiego przejścia w naszym regionie. Od 9 listopada 2021 roku nieczynne jest też to w Kuźnicy.


W Białymstoku na razie nie będzie kolejnych miejskich targowisk

28.01.2022, 06:51

Na razie nie będzie to akcja zakrojona na szeroką skalę. Tak wynika z odpowiedzi białostockich urzędników na interpelację jednego z radnych w sprawie udostępnienia miejsc do sprzedaży bezpośredniej dla rolników i ich domowników.

ZNAJDŹ NAS

REKLAMA
Nie Teatr Family Musical Jam Live - interaktywny koncert familijny z okazji Dnia Dziecka

REKLAMA
OiFP BRZYDKI KACZOREK

REKLAMA
OiFP PAJACE / RYCERSKOŚĆ WIEŚNIACZA, R. LEONCAVALLO / P. MASCAGNI

Wybory do Parlamentu Europejskiego 2024

REKLAMA
STARE DOBRE MAŁŻEŃSTWO OIFP

REKLAMA
CARMINA BURANA KONCERT ORATORYJNY OIFP

Podlaskie Centrum Produktu Lokalnego


źródło: www.radio.bialystok.pl

Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok