Radio Białystok | Wiadomości | Ponad 1,1 mln zł na rozwój czytelnictwa w podlaskich szkołach i przedszkolach

Ponad 1,1 mln zł na rozwój czytelnictwa w podlaskich szkołach i przedszkolach

20.03.2023, 18:07, akt. 18:23

Ponad 1,1 mln zł na rozwój czytelnictwa otrzymają placówki oświatowe w województwie podlaskim - poinformowano w poniedziałek (20.03) na konferencji prasowej w Białymstoku. Wsparcie trafi do 187 bibliotek w szkołach i przedszkolach a także do bibliotek pedagogicznych.

źródło: stock.adobe.com
źródło: stock.adobe.com


0:00
0:00
Ponad 1,1 mln zł na rozwój czytelnictwa w podlaskich szkołach i przedszkolach - relacja Ryszarda Minko | Pobierz plik.


Problemy z odsłuchem?

Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.

Jak mówił na konferencji prasowej w Białymstoku wiceminister edukacji i nauki Dariusz Piontkowski, jego ministerstwo wspólnie z resortem kultury od wielu lat zajmuje się propagowaniem czytelnictwa w ramach m.in. Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa.Dzięki tym pieniądzom miliony egzemplarzy trafiają do bibliotek szkolnych, wzbogacają księgozbiory, pozwalają zachęcać młodych ludzi do tego, aby rozpoczęli czytanie czy kontynuowali. Dobór lektur, które są kupowane przez biblioteki czy szkoły, pozostaje w ich gestii, to one decydują czy przede wszystkim decydują się na zakup lektur i to jest najczęściej wybierany typ książek, ale poza tym są to nowości wydawnicze i oczywiście książki, które odpowiednie są do wieku dzieci, uczniów i młodzieży, którzy w danej placówce uczą się czy są pod opieką - mówił Piontkowski.


Podkreślił, że nowością w tym roku jest możliwość pozyskania środków do przedszkoli. Dodał, że od niedawna też środki z programu można pozyskiwać na wyposażenie bibliotek. W ramach programu placówki muszą też przygotować program rozwoju czytelnictwa jak np. wieczorki literackie czy spotkania z autorami. Każda z placówek - jak mówił - mogła uzyskać od kilku do kilkunastu tysięcy złotych.
Konkurs na ten rok rozstrzygnęło już Kuratorium Oświaty w Białymstoku. Jak mówiła podlaska kurator oświaty Beata Pietruszka, w regionie 187 przedszkoli, szkół i bibliotek pedagogicznych otrzymało dofinansowanie w zależności od wielkości. W sumie przyznano ponad 1,1 mln zł.

Beata Pietruszka mówiła, że od 2016 roku szkolne biblioteki otrzymały w Podlaskiem wsparcie na łączną kwotę ok. 6,2 mln zł. 


Jest to ważne wsparcie promujące czytelnictwo, doposażające biblioteki szkolne. W tej chwili także przedszkola mogą przeznaczać środki na nowości książkowe czy także promocję czytelnictwa - mówiła kurator.


Poniedziałkowa konferencja odbyła się w Szkole Podstawowej nr 6 w Białymstoku, która otrzymała wsparcie wysokości 15 tys. zł. Jak mówiła dyrektorka tej szkoły Katarzyna Matuk, to ogromne wsparcie dla szkoły, dzięki któremu będzie możliwy zakup nie tylko książek, ale remont całej biblioteki. Wymieniła, że zostaną kupione nowe regały, półki, stworzone będzie też miejsce do czytania, o które zabiegała sama młodzież. Ma być też zakupione oprogramowanie komputerowe do obsługi biblioteki, dzięki czemu uczniowie będą mogli wypożyczać książki za pomocą elektronicznych kart.

Matuk mówiła, że w ramach promocji czytelnictwa będą organizowane spotkania z lokalnymi pisarzami. Natomiast, jeśli chodzi o zakup nowych książek do biblioteki, to listę stworzyli sami uczniowie. Zapewniła, że będzie ona zweryfikowana i w miarę możliwości te książki zostaną zakupione. "To spełnienie ich oczekiwań" - dodała.


źródło: PAP | red: sk

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujesz

ZOBACZ TEŻ:


O sile, która drzemie w każdym z nas

18.03.2023, 09:05

Czy można odciąć się od przeszłości i zacząć wszystko od nowa? Najnowsza powieść Anny Szczęsnej "Przystań nad Wisłą" w Polskim Radiu Białystok.


Co czytają młodzi ludzie?

19.02.2023, 12:13

To już pewne - młodzi czytelnicy tak szturmują księgarnie, spotkania autorskie (zwłaszcza na targach) i wszelkie rankingi czytelnicze, że trend nazwano nawet kategorią Young Adult.


Augustowianie czytają coraz więcej książek

24.01.2023, 11:09

Z miejscowej biblioteki wypożyczyli ich w 2022 o 13 tysięcy więcej niż rok wcześniej.

ZNAJDŹ NAS

REKLAMA
NIETEATR Mój boski rozwód

REKLAMA
OiFP Inauguracja

REKLAMA
NieTeatr RENATA PRZEMYK KWARTET

REKLAMA
OiFP - Broadway

Podlaskie Centrum Produktu Lokalnego


źródło: www.radio.bialystok.pl​

Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok