Radio Białystok | Wiadomości | Marsz Papieski w Białymstoku - to podziękowanie za blisko 27-letni pontyfikat Jana Pawła II [zdjęcia, wideo]

Marsz Papieski w Białymstoku - to podziękowanie za blisko 27-letni pontyfikat Jana Pawła II [zdjęcia, wideo]

autor: Wojciech Szubzda

2.04.2023, 06:01, akt. 16:34

W Białymstoku odbyły się w niedzielę (2.04) uroczystości upamiętniające 18. rocznicę śmierci papieża Jana Pawła II. Ich główną częścią był marsz przez centrum miasta, od Archikatedry Białostockiej do kościoła św. Rocha. Według policji wzięło w nim udział ok. 4 tys. osób.

fot. Joanna Szubzda
fot. Joanna Szubzda


0:00
0:00
Marsz Papieski w Białymstoku - relacja Wojciecha Szubzdy | Pobierz plik.


0:00
0:00
Dobiega końca uroczysta msza święta w archikatedrze białostockiej - po mszy wyruszy marsz - relacja Wojciecha Szubzdy | Pobierz plik.


0:00
0:00
Czy Jan Paweł II jest dla młodego pokolenia autorytetem? O to zapytaliśmy młodych białostoczan - relacja Dominiki Dębskiej | Pobierz plik.


Problemy z odsłuchem?

Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.

Mszy św. poprzedzającej przemarsz przewodniczył w Archikatedrze Białostockiej metropolita abp Józef Guzdek. 


"Jesteśmy w naszej ojczyźnie świadkami zmasowanego ataku na tego, który jak żaden inny z naszych rodaków rozsławił imię Polski na cały świat. Nawet pojawiają się głosy wzywające do jego dekanonizacji i niszczenia pomników" - mówił w homilii.Metropolita białostocki abp Guzdek powiedział, że w takiej sytuacji trzeba przypominać "prawdę o świętości i wielkości papieża przełomu XX i XXI wieku". 


"Trzeba przypominać całemu światu, a szczególnie naszym rodakom, że jesteśmy pokoleniem dłużników. Tak, mamy ogromny dług do spłacenia za to, co uczynił kardynał Karol Wojtyła, a później Jan Paweł II dla Kościoła, wyrywając go z wielkiego kryzysu" - ocenił abp Guzdek.


Podkreślał, że Polakom nie wolno zapomnieć o tym, co papież zrobił dla Polski w czasie "komunistycznej niewoli, kiedy rodziła się +Solidarność+, a szczególnie w czasie mrocznej nocy stanu wojennego".

Odnosząc się do ataków na autorytet Jana Pawła II, metropolita powiedział, że "naszą odpowiedzią powinno być systematyczne zapoznawanie się z nauką św. Jana Pawła II". 


"Niech w naszych parafiach powstaną grupy wiernych, którzy powrócą do lektury i dyskusji na temat ponadczasowego przesłania zawartego w jego encyklikach, adhortacjach i wygłoszonych homiliach" - apelował hierarcha.


Na zakończenie mszy św. abp Guzdek mówił, że jest ona potwierdzeniem tego, iż "jesteśmy czujni i nie pozwolimy włamać się do serc naszych i umysłów"; dziękował uczestnikom nabożeństwa. Po nim złożył kwiaty i zapalił znicz przy pomniku papieża Jana Pawła II znajdującym się przy archikatedrze.

Według szacunków policji w białostockim marszu papieskim wzięło udział ok. 4 tys. osób. Podczas przemarszu m.in. odtwarzane były fragmenty wystąpień i homilii Jana Pawła II.

Głównymi organizatorami niedzielnego wydarzenia byli związkowcy z NSZZ Solidarność i działacze dawnej opozycji antykomunistycznej, skupieni w białostockim Klubie Więzionych Internowanych i Represjonowanych.

 


Na antenie Polskiego Radia Białystok będzie można wysłuchać fragmentów homilii, które Jan Paweł II wygłosił podczas pielgrzymek po naszym regionie. Emitowane będą podczas Wielkiego Tygodnia codziennie o 10:20."Jan Paweł II pozytywnie wpłynął na historię Polski i świata, był promotorem idei wolności ludzi i narodów. Przez niemal trzy dekady był dla nas duchowym przywódcą, przyczyniając się do obalenia komunizmu w Polsce i na świecie. Uczył nas, czym jest wolność, oraz jak trzeba jej bronić (...). Napominał i apelował o poszanowanie godności człowieka" - napisali organizatorzy w zaproszeniu na uroczystości.


Przewodniczący podlaskiej Solidarności Józef Mozolewski mówił przed rozpoczęciem marszu, że Jana Paweł II "obudził w nas solidarność, dał nam siłę i wartości, które przyniosły nam wolną i suwerenną ojczyznę, jego pontyfikat zmienił nie tylko Polskę, zmienił Europę i cały świat". 


"Tak jak my mogliśmy liczyć na jego pomoc, tak on zawsze mógł i może liczyć na nas i na Solidarność" - zapewniał.


Zaznaczył, że celem marszu jest m.in. obrona "dobrego imienia" papieża po "ostatnich, nasilających się, haniebnych atakach na jego osobę, ale również na polski Kościół, kapłanów i samą Solidarność".


"Poprzez dzisiejszy marsz mówimy głośno +nie+. Nie pozwolimy szkalować Jana Pawła II, będziemy bronić jego autorytetu i wybitnych zasług dla Solidarności, Polski i świata (...). Nie zniszczy ciebie, twojego nauczania oraz zasług dla naszej ojczyzny to całe środowisko liberalno-lewacko-postkomunistyczne, wraz ze swoimi mediami. Nie zniszczą, bo zawsze prawda się obroni" - powiedział Mozolewski.


Wśród uczestników marszu było widać działaczy Solidarności, polityków PiS, samorządowe władze województwa, był też wojewoda podlaski. Gdy pochód ruszał z placu przed archikatedrą, w pobliżu stanęli białostoccy kibice piłkarscy z hasłem "Jan Paweł II święty, TVN przeklęty, Jaga murem za JP II" na banerze.

Marsz zakończył krótki koncert i złożenie kwiatów przy pomniku poświęconym ofiarom katastrofy smoleńskiej, znajdującym się przed kościołem św. Rocha. Wiceprzewodnicząca Klubu Więzionych, Internowanych i Represjonowanych Stanisława Korolkiewicz mówiła tam, że "uderzenie w Jana Pawła II to uderzenie w Polskę". "Bo on jest naszą ojczyzną, on jest Polską" - podkreślała.

| red: zmj, sk, wsz, mag, maj

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujesz

ZOBACZ TEŻ:


Nakaz aresztowania Putina, dopłaty do mieszkań, autorytet Jana Pawła II [wideo]

20.03.2023, 14:23

Międzynarodowy Trybunał Karny w Hadze wydał nakaz aresztowania prezydenta Rosji Władimira Putina. Czy to tylko symboliczny gest, czy też pierwszy krok do pociągnięcia do odpowiedzialności dyktatora za zbrodnie wojenne na Ukrainie?


Radni z Augustowa stoją w obronie św. Jana Pawła II

16.03.2023, 18:35

Augustowscy radni sprzeciwiają się atakom na św. Jana Pawła II. Apel o takiej treści uchwalili podczas czwartkowej (16.03) sesji.


Białostoccy radni PiS wystosowali apel w obronie Jana Pawła II

15.03.2023, 13:48

Sprzeciwiają się szkalowaniu imienia papieża Polaka i podkreślają, że podczas 26-letniego pontyfikatu był autorytetem moralnym dla wielu milionów ludzi różnych narodowości. Białostoccy radni Prawa i Sprawiedliwości wystosowali specjalny apel w obronie Jana Pawła II.


prof. Jerzy Kopania [wideo]

10.03.2023, 07:40

- Ta cała sprawa, obok wydźwięku moralnego i czysto historycznego, czegoś, co trzeba wyjaśnić, ma też aspekt polityczny i jest wyraźnie rozgrywana politycznie - tak o reakcjach po reportażu na temat Jana Pawła II mówi profesor Kopania.

ZNAJDŹ NAS

PNBC

50 lat przy Świerkowej

Podlaskie nas rusza - Ruszamy w Podlaskie!Lotto Netta Cup 2024, fot. Karol Prymaka
REGION
20.07.2024, 09:57, akt. 21.07.2024, 07:14

Zawody w skokach na nartach wodnych Lotto Netta CupDzień Rodziny w Hodyszewie, fot. Paweł Wądołowski
REGION
20.07.2024, 10:04, akt. 19:45

Dzień Rodziny w Hodyszewie
źródło: www.radio.bialystok.pl

Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok