Radio Białystok | Wiadomości | Caritas Archidiecezji Białostockiej i Zespół Szkół Katolickich przygotowały świąteczne śniadanie dla potrzebujących

Caritas Archidiecezji Białostockiej i Zespół Szkół Katolickich przygotowały świąteczne śniadanie dla potrzebujących

4.04.2023, 16:11, akt. 9.04.2023, 10:19

Około 350 osób ma zasiąść w niedzielę do wielkanocnego śniadania w Zespole Szkół Katolickich w Białymstoku, które przygotowano dla osób ubogich i samotnych.

fot. Marcin Gliński
fot. Marcin Gliński


0:00
0:00
Caritas Archidiecezji Białostockiej i Zespół Szkół Katolickich przygotowują świąteczne śniadanie dla potrzebujących - relacja Marcina Mazewskiego | Pobierz plik.


Problemy z odsłuchem?

Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.

Śniadanie organizują Caritas Archidiecezji Białostockiej i Zespół Szkół Miłosierdzia im. Matki Bożej Miłosierdzia. Z uczestnikami śniadania spotka się metropolita białostocki abp Józef Guzdek. Początek o 7:30.

Dyrektor Caritasu Archidiecezji Białostockiej ks. Jerzy Sęczek przypomniał, że takie śniadanie dla potrzebujących jest organizowane w mieście od lat. Przerwa była w pandemii.


- Cieszymy się, że możemy kolejny raz spotkać się z ubogimi naszego miasta, też z osobami samotnymi. W tym roku przygotowaliśmy się na 350 posiłków - mówił ks. Jerzy Sęczek.


Ks. Jerzy Sęczek dodał, że jeżeli przyjdzie więcej osób, to będą one przyjęte i nakarmione, bo to radość móc przeżywać Wielkanoc w dużym gronie.

Przygotowania w Zespole Szkół Katolickich zaczęły się już w środę (5.04). Młodzież z tej placówki pod opieką nauczycieli przygotowała salę gimnastyczną. Powstały też świąteczne dekoracje, które pomogą w taj hali stworzyć wielkanocny klimat. 

Młodsze dzieci ze szkolnej świetlicy przygotowały z papieru duże wiosenne dekoracje: zajączki, kurczaki, ale nie zabraknie też dekoracji religijnych, aby pokazać charakter, istotę i sens Świąt Wielkanocnych - tłumaczyła dyrektor Zespołu Szkół Katolickich Honorata Kozłowska.


- Zapraszamy wszystkich potrzebujących, wszystkich, którzy chcą towarzyszyć początkowi obchodów świąt Wielkiejnocy - powiedziała Honorata Kozłowska.


Na świątecznych stołach nie zabraknie żurku, białej kiełbasy, chleba, jajek i sałatki warzywnej. Ciasta przygotowała młodzież z XI Liceum Ogólnokształcącego w Białymstoku.

Dyrektor Caritasu Archidiecezji Białostockiej zaznaczył, że potrawy spożywane podczas wielkanocnego śniadania mają symboliczne znaczenie.


- Przypominamy sobie, zwłaszcza przez modlitwę błogosławieństwa pokarmów, że spożywanie posiłku jest czynnością świętą, gromadzi wspólnotę - w tym przypadku wierzących, ludzi, którzy gromadzą się wokół Jezusa Chrystusa - mówił ks. Sęczek.


Ksiądz dodał, że chleb symbolizuje chleb eucharystyczny, mięso to przypomnienie baranka paschalnego, sól chroni przed zepsuciem, a jajka to symbol nowego życia.


- Kiedy spożywamy taki właśnie posiłek, to również sobie w ten sposób bardzo prosty głosimy Ewangelię, głosimy Chrystusa zmartwychwstałego, a do prawdy o zmartwychwstaniu należy dodać radość - powiedział ks. Sęczek.


Przy śniadaniu będą pomagać wolontariusze.


źródło: PAP | red: bs, zmj

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujesz

ZOBACZ TEŻ:


"Tak. Pomagam!" - w podlaskich sklepach można wesprzeć przedświąteczną zbiórkę żywności

17.03.2023, 07:53

To ogólnopolska inicjatywa, w którą włącza się też Caritas Archidiecezji Białostockiej. W piątek (17.03) rozpoczęła się dwudniowa akcja "Tak. Pomagam!".


W Białymstoku jest ok. 5 tys. uchodźców z Ukrainy - mija rok od początku rosyjskiej inwazji

24.02.2023, 15:19

Ostatni rok to czas niezwykłej solidarności i mobilizacji Polaków, wielu firm i organizacji wobec rosyjskiej agresji na Ukrainę. W tym czasie polską granicę przekroczyło 10 milionów osób.


W kościołach Archidiecezji Białostockiej można wesprzeć poszkodowanych w trzęsieniu ziemi w Turcji i Syrii

12.02.2023, 07:20

Białostoczanie otworzyli serca i portfele. Wspierają poszkodowanych w trzęsieniu ziemi w Turcji i Syrii.

ZNAJDŹ NAS

REKLAMA
Nie Teatr OXFORD DRAMA - koncert

REKLAMA
OiFP PAJACE / RYCERSKOŚĆ WIEŚNIACZA, R. LEONCAVALLO / P. MASCAGNI

Podlaskie Centrum Produktu Lokalnego


źródło: www.radio.bialystok.pl

Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok