Radio Białystok | Wiadomości | Szef MON: Polsko-białoruska granica została utrzymana, nakreślony na Kremlu plan się nie powiódł

Szef MON: Polsko-białoruska granica została utrzymana, nakreślony na Kremlu plan się nie powiódł

autor: Michał Buraczewski

4.04.2023, 12:54, akt. 15:06

Polsko-białoruska granica została utrzymana, nakreślony na Kremlu plan się nie powiódł - to dzięki służbie polskich żołnierzy, Straży Granicznej i innych służb - powiedział wicepremier, szef MON Mariusz Błaszczak podczas spotkania wielkanocnego z żołnierzami i funkcjonariuszami na granicy z Białorusią.

fot. Marcin Gliński
fot. Marcin Gliński


0:00
0:00
Są lepsze warunki służby - tak o ochronie granicy z Białorusią mówią żołnierze stacjonujący w Gruszkach - relacja Michała Buraczewskiego | Pobierz plik.


0:00
0:00
Przedświąteczne potkanie ministra obrony narodowej Mariusza Błaszczaka z żołnierzami w Gruszkach koło Augustowa - relacja Michała Buraczewskiego | Pobierz plik.


Problemy z odsłuchem?

Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.

Szef MON spotkał się z żołnierzami i funkcjonariuszami różnych służb

We wtorek (04.04) Mariusz Błaszczak z okazji zbliżających się Świat Wielkanocnych spotkał się w położonej przy granicy z Białorusią w Puszczy Augustowskiej wsi Gruszki ze stacjonującymi tam żołnierzami oraz funkcjonariuszami Straży Granicznej i innych służb.

Dzisiaj wiemy doskonale, że bezpieczeństwo stanowi wartość najwyższą. Wszyscy obserwujemy to, co dzieje się za naszą wschodnią granicą - widzimy jak Kreml, władcy Kremla postanowili odbudować imperium rosyjskie i atakują inne państwa, czego doskonałym przykładem jest atak na Ukrainę. Widzimy też, że Polska jest atakowana w sposób hybrydowy od 2021 roku. Jest atakowana tak, że musi być broniona tu, na granicy - atak nastąpił z terytorium Białorusi

- powiedział.

Szef MON dodał, że "ataku dokonano przy użyciu migrantów zaproszonych przez reżim Alaksandra Łukaszenki do Białorusi, a następnie rzuconych na granicę, tak, żeby nielegalnie próbowali przekroczyć granicę z Polską". "Granica została utrzymana dzięki służbie funkcjonariuszy Straży Granicznej, żołnierzy Wojska Polskiego, dzięki współpracy służb" - powiedział.

Hybrydowy atak przypuszczony ze strony białoruskiej miał służyć destabilizacji naszej ojczyzny, był wstępem do rosyjskiego ataku na Ukrainę. Granica została utrzymana, plan nakreślony na Kremlu się nie powiódł; nie powiódł się dlatego, że polscy żołnierze i funkcjonariusze stanęli na wysokości zadania

- mówił Mariusz Błaszczak.

Podziękował żołnierzom „za trudną służbę na granicy polsko-białoruskiej i złożył im życzenia „błogosławionych świąt Zmartwychwstania Pańskiego, dużo spokoju, dużo radości i pogody".

"Wiem, że dla państwa, którzy służycie tu, na granicy, będą to święta daleko od domu - ale bardzo za to dziękuję, właśnie za to poświęcenie; polskie państwo to docenia" - zwrócił się Mariusz Błaszczak do żołnierzy i funkcjonariuszy.

Rzeczniczka 16. Pomorskiej Dywizji Zmechanizowanej mjr Magdalena Kościńska powiedziała, że polscy żołnierze już prawie dwa lata wykonują zadania ze Strażą Graniczną na wschodniej granicy. „To są kolejne święta, które spędzamy w tym rejonie. Ten moment jest szczególny ponieważ nie mamy możliwości spędzenia świąt z bliskimi, bo wykonujemy bardzo ważne zadania, by strzec i pilnować granicy, tak by pozostali mieli poczucie bezpieczeństwa” - dodała.

Szef MON zwrócił też uwagę na program modernizacji służb mundurowych, którego kolejna edycja na lata 2022-2025 została przyjęta przez rząd w listopadzie 2021 roku. "A w przypadku Wojska Polskiego - to niezwykle istotne, żeby poprzez budowanie jego siły i interoperacyjności z siłami Sojuszu Północnoatlantyckiego - a tak się dzieje - odstraszać agresora. My pokazujemy, że Polska jest państwem, na które nie warto napadać" - powiedział Mariusz Błaszczak.Szef MON o przyjęciu Finlandii do NATO: To ważne także dla bezpieczeństwa Polski

- To bardzo dobra wiadomość dla bezpieczeństwa Polski i całej wschodniej flanki NATO - tak o przystąpieniu Finlandii do Sojuszu mówił wicepremier, minister obrony Mariusz Błaszczak. 

Finlandia we wtorek (4.04) została do Sojuszu w drodze najszybszego procesu ratyfikacji w historii NATO. W wyniku tej akcesji NATO podwoi długość swoich granic z Rosją. Finlandia złożyła wniosek o członkostwo w NATO w maju 2022 roku. Sąsiednia Szwecja również złożyła wniosek, ale jej proces akcesyjny wciąż trwa.

W ubiegły czwartek (30.03) parlament Turcji ratyfikował wniosek Finlandii o przystąpienie do NATO. Był to ostatni kraj Sojuszu, który zgodził się na przyjęcie do niego Finlandii. Turcja, podobnie jak Węgry, wciąż jednak nie ratyfikowała wniosku Szwecji. 

źródło: PAP | red: bs, mag

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujesz

ZOBACZ TEŻ:


Powołano dowódcę powstającej m.in. w Podlaskiem 1. Dywizji Piechoty Legionów

24.03.2023, 11:37

Gen. bryg. Norbert Iwanowski będzie od poniedziałku (27.03) dowódcą powstającej 1. Dywizji Piechoty Legionów. Na to stanowisko powołał go wicepremier, minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak.


Szef MON zapowiedział prewencyjną rozbudowę zabezpieczeń na granicy z Rosją i Białorusią

23.02.2023, 18:59

Minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak poinformował o rozpoczęciu prewencyjnej rozbudowy zabezpieczeń na granicy z Rosją i Białorusią.


Mariusz Błaszczak

10.01.2023, 07:29

To gwarancja bezpieczeństwa mieszkańców województwa podlaskiego. Tak o powstającej w naszym regionie 1. Dywizji Piechoty Legionów mówi w rozmowie z Polskim Radiem Białystok wicepremier, minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak.

ZNAJDŹ NAS

REKLAMA
Nie Teatr Historia Jakuba – spektakl

REKLAMA
OiFP BRZYDKI KACZOREK

REKLAMA
OiFP PAJACE / RYCERSKOŚĆ WIEŚNIACZA, R. LEONCAVALLO / P. MASCAGNI

Wybory do Parlamentu Europejskiego 2024

REKLAMA
STARE DOBRE MAŁŻEŃSTWO OIFP

REKLAMA
CARMINA BURANA KONCERT ORATORYJNY OIFP

Podlaskie Centrum Produktu Lokalnego


fot. Paweł Wądołowski
21.05.2024, 19:41, akt. 22.05.2024, 19:45

Do skansenu w Nowogrodzie trafił ponad stuletni strój


źródło: www.radio.bialystok.pl

Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok