Radio Białystok | Gość | Mariusz Błaszczak - wicepremier, minister obrony narodowej

Mariusz Błaszczak

wicepremier, minister obrony narodowej

10.01.2023, 07:29, akt. 08:31

To gwarancja bezpieczeństwa mieszkańców województwa podlaskiego. Tak o powstającej w naszym regionie 1. Dywizji Piechoty Legionów mówi w rozmowie z Polskim Radiem Białystok wicepremier, minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak.

fot. Joanna Szubzda
fot. Joanna Szubzda


0:00
0:00
Z Mariuszem Błaszczakiem rozmawia Wojciech Szubzda | Pobierz plik.


Problemy z odsłuchem?

Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.

Rozpoczęło się formowanie nowej dywizji Wojska Polskiego - 1. Dywizji Piechoty Legionów. Będzie zlokalizowana przede wszystkim w województwie podlaskim.

W jakich miastach będą te jednostki i co z czołgami Leopard dla Ukrainy? M.in. o tym Wojciech Szubzda rozmawia z wicepremierem i ministrem obrony narodowej Mariuszem Błaszczakiem.


Wojciech Szubzda: Rozmawiamy w Białymstoku. To właśnie tutaj, w siedzibie 18. Białostockiego Pułku Rozpoznawczego zaprezentował, podpisał pan koncepcję utworzenia 1. Dywizji Piechoty Legionów. Co to będzie za dywizja?


Mariusz Błaszczak: To będzie dywizja, która będzie operowała między 16. Dywizją Zmechanizowaną a 18. Dywizją Zmechanizowaną. To będzie kolejny element systemu bezpieczeństwa wschodniej części naszego kraju.

To jest dywizja, która mam nadzieję będzie się szybko rozrastała. Tu liczę na zgłoszenia do Wojska Polskiego – serdecznie zachęcam wszystkich tych, którzy jeszcze nie zdecydowali, co będą robić, żeby przystąpili do Wojska Polskiego, naprawdę warto. To będzie dywizja interoperacyjna, z tymi dwoma jakie wymieniłem wcześniej, to będzie dywizja wyposażona w nowoczesną broń. A zadaniem tej dywizji, tak jak i wszystkich jednostek Wojska Polskiego jest odstraszanie agresora, doprowadzenie do takiej sytuacji, w której agresorowi nie będzie się opłacać, żeby Polskę zaatakować.


A jakie znaczenie dla mieszkańców województwa podlaskiego ma dywizja powstająca na tym terenie?


Przede wszystkim taka dywizja jest gwarantem bezpieczeństwa dla mieszkańców województwa podlaskiego. Po drugie jest szansą osobistego rozwoju wszystkich tych, którzy do wojska przystąpią. Przypomnę, że pierwsze uposażenie to jest 4560 zł. Do ludzi, którzy nie skończyli 26 lat ta kwota w całości trafia, gdyż ludzie przed 26 rokiem życia nie płacą podatku dochodowego – to jest też na podstawie decyzji rządu Prawa i Sprawiedliwości. A po trzecie – to jest też bardzo ważne – to impuls rozwoju gospodarczego dla miast, miejscowości w województwie podlaskim.

Jednostki tej dywizji będą sformowane w Białymstoku, Grajewie, Kolnie, Siemiatyczach, koło Zambrowa w Czerwonym Borze i pracujemy jeszcze nad kilkoma lokalizacjami. A więc jest to także pewien impuls rozwojowy, szczególnie dla lokalnych rynków, gdyż oczywiście żołnierze będą klientami w sklepach, będą ludźmi, którzy będą korzystali z zaopatrzenia.

To będzie impuls rozwojowy polegający na inwestycjach w infrastrukturę wojskową. W wielu przypadkach ta infrastruktura wcześniej była wykorzystywana przez wojsko, potem ze względu na likwidację jednostek wojskowych zrezygnowano z tej infrastruktury, teraz ona odżyje.


Dlaczego w tych miejscowościach powstają jednostki w ramach dywizji? Czy łatwo było przekonywać np. samorządowców, może zgłaszali się też do państwa samorządowcy, którzy mówili: tak, chcemy jednostkę u siebie?


Po pierwsze, lokalizacja wynika z analiz wojskowych. Tu pełnomocnik, którego powołałem do spraw zbudowania 1. Dywizji Piechoty Legionów przeprowadził analizy. Jest to doświadczony dowódca, przez kilka lat był szefem zarządu rozpoznania i analiz wywiadowczych w sztabie generalnym Wojska Polskiego, a więc pod tym kątem również rozpatrywał te lokalizacje.

Po drugie, jest to rezultat naszych rozmów z władzami lokalnymi, z samorządami poszczególnych powiatów, miast, również z samorządem województwa podlaskiego. Tu chciałbym podziękować przedstawicielom samorządu lokalnego za ich otwartość, za ich propaństwową postawę.

Ta współpraca między Wojskiem Polskim a władzami lokalnymi jest korzystna oczywiście dla obu stron. Korzystna dla wojska dlatego, że wojsko w ten sposób rozrasta się, gdyż mieszkańcy tych powiatów, tych miast przystępują do Wojska Polskiego, a korzystna dla samej społeczności lokalnej poprzez to, że Wojsko Polskie zapewnia bezpieczeństwo i że daje szansę rozwoju osobistego, inwestycji w siebie, bo jeżeli tylko ktoś jest ambitny i pracowity to naprawdę bardzo wiele może osiągnąć przystępując do Wojska Polskiego.


Jaka będzie rola 18. Białostockiego Pułku Rozpoznawczego w tej dywizji?


18. Białostocki Pułk Rozpoznawczy będzie funkcjonował, będzie się rozrastał. 18. Pułk jest ważnym oddziałem Wojska Polskiego, ważnym ze względu na swoje doświadczenie, na swoją operacyjność, a więc ta jednostka, tak jak i inne będzie się wzmacniała i rozwijała.


Ale też wejdzie w skład dywizji?


18. Pułk Rozpoznawczy będzie podlegał bezpośrednio dowództwu generalnemu sił zbrojnych, natomiast w ramach dywizji, w Białymstoku, niejako w sąsiedztwie, w symbiozie z 18. Pułkiem Rozpoznawczym powstanie także w pierwszej kolejności batalion rozpoznawczy, który będzie wchodził w skład 1. Dywizji Piechoty Legionów.


Panie premierze, jesteśmy teraz świadkami chyba największych zakupów sprzętu do polskiej armii. Czy te plany zbrojeniowe oznaczają, że Polska jest zagrożona, czy też nowoczesny sprzęt w dużych ilościach ma sprawiać, że Polska nie będzie zagrożona?


Nie miejmy złudzeń. Świętej pamięci prezydent Lech Kaczyński mówił w 2008 roku w Gruzji: „dziś Gruzja, jutro Ukraina, potem państwa bałtyckie a potem Polska” jest zagrożona odbudową imperium rosyjskiego. Co do tego nie miejmy złudzeń. Nie słuchajmy tych, którzy twierdzą, że skończyła się historia, że bezpieczeństwo wynika z tego, że ktoś inny będzie bronił Polski. Jeżeli Polacy sami nie będą chcieli bronić swojej ojczyzny, to nikt za nas tego obowiązku nie wypełni.

Ale oczywiście chodzi o to, żeby odstraszyć agresora. Nie ulega żadnej wątpliwości, że silne Wojsko Polskie jest gwarantem bezpieczeństwa, że agresor zastanowi się tysiąc razy, zanim napadnie na kraj, który posiada silne wojsko. Wojsko Polskie z roku na rok jest coraz silniejsze. W 2015 roku liczyło 95 tysięcy żołnierzy, na koniec ubiegłego roku możemy powiedzieć, że pod bronią mieliśmy 164 tysiące żołnierzy. 

Nowoczesny sprzęt, koreańskie czołgi, które już są na wyposażeniu Wojska Polskiego, Abramsy – amerykańskie czołgi, które w tym roku trafią na wyposażenie Wojska Polskiego, system Patriot, który zamówiliśmy w 2018 roku, który już jest na wyposażeniu Wojska Polskiego, rakiety HIMARS, rakiety ziemia-ziemia o zasięgu do 300 km, które w tym roku trafią na wyposażenie Wojska Polskiego. W tym roku także będziemy mieć rakiety koreańskie, podobne do amerykańskich HIMARS-ów. Samoloty FA-50 w tym roku trafią na wyposażenie Wojska Polskiego, a więc ten proces bardzo dynamicznie przeprowadzamy, wzmacniamy Wojsko Polskie. Redukujemy, czy też w ogóle pozbywamy się sprzętu postsowieckiego, który jest sprzętem przestarzałym, na rzecz sprzętu zachodniego. Widać na Ukrainie, że przewagę ma sprzęt zachodni nad sprzętem rosyjskim. Wszyscy, którzy obserwują to, co dzieje się na Ukrainie nie mają co do tego żadnych wątpliwości.

I oczywiście też stawiamy na polski przemysł zbrojeniowy. W tym roku rozpocząłem swoją aktywność jako minister obrony narodowej od podpisania umowy w sprawie wyposażenia Wojska Polskiego w 70 tysięcy karabinków Grot, karabinków polskiej produkcji.


Wspomniał pan, że na koniec ubiegłego roku w Wojsku Polskim było około 164 tysięcy żołnierzy, docelowo polska armia ma liczyć 300 tysięcy. Jak to osiągnąć? Pytam także w kontekście pana wpisu na Twitterze, że będą dodatkowe świadczenia dla żołnierzy, którzy kilkanaście lat w wojsku służą.


Tak, staram się zbudować jak najlepsze warunki do służby, zachęcić żołnierzy do tego, żeby doświadczeni żołnierze zostawali w służbie, zachęcić młodych ludzi do wstępowania do Wojska Polskiego. Rzeczywiście, tu jest bardzo wiele rozwiązań w ustawie o obronie ojczyzny, którą uchwaliliśmy w ubiegłym roku. Zagwarantowaliśmy dodatek po 25 latach służby dla żołnierzy, teraz w tym okresie służby między 15 a 25 rokiem służby też przewidzieliśmy dodatek. To są żołnierze, którzy mają doświadczenia, chcemy korzystać z tych doświadczeń, ale Wojsko Polskie musi być coraz liczniejsze i tak się dzieje. To jest warunek bezpieczeństwa naszej ojczyzny.


Dużym zakupom towarzyszy też przekazywany sprzęt do Ukrainy. Trafiły tam m.in. czołgi T-72. Czy jest decyzja o tym, że z Polski na Ukrainę pojadą Leopardy?


Nie, nie ma takiej decyzji. My oczywiście wspieramy Ukrainę, zdajemy sobie sprawę z tego, że wolimy sąsiadować z niepodległą Ukrainą na południowym wschodzie niż z Rosją. Sąsiadujemy już z Rosją na północy, w zasadzie Białoruś dziś też jest częścią Rosji, więc zależy nam na tym, żeby Ukraina oparła się tej inwazji rosyjskiej. Ale taka decyzja nie została podjęta.


A może być podjęta, we współpracy z innymi krajami?

Tylko pod warunkiem takim, że będzie to przedsięwzięcie o szerszym zakresie. Zresztą na ten temat trwają rozmowy z panem prezydentem Andrzejem Dudą, w ramach rządu takie rozmowy trwają. To musiałby być proces bardzo szeroki, gdzie przede wszystkim te państwa, które posiadają dużo czołgów zgodziłyby się na taką formułę.

Chodzi tu przede wszystkim o Niemcy, o producenta czołgów Leopard. Więc w takim większym zestawieniu ta sprawa byłaby przedmiotem naszych rozważań, ale to musi być w ten sposób przeprowadzone.

| red: bs


Przeczytaj, zanim skomentujeszZNAJDŹ NAS

REKLAMA
OiFP Inauguracja

REKLAMA
OiFP - Broadway

Podlaskie Centrum Produktu Lokalnego
Grzegorz Kuczyński i Przemysław Sajewski, fot. Marcin Gliński

Przemysław Sajewski i Grzegorz Kuczyński

biegacz i prezes Fundacji Białystok Biega
29.09.2023

Po raz czwarty w Supraślu odbędzie się impreza biegowa Bison Ultra Trail.

prof. Daniel Boćkowski, fot. Sylwia Krassowska

prof. Daniel Boćkowski [wideo]

ekspert ds. bezpieczeństwa z UwB
29.09.2023

"Pojemność Europy jest ograniczona. Nie łudźmy się - także możliwości adaptacyjne. One się powoli wyczerpują, a tak naprawdę ten kryzys migracyjny chyba dopiero narasta" - mówił w Polskim Radiu Białystok ekspert ds. bezpieczeństwa z UwB, prof. Daniel Boćkowski.

Kamil Bortniczuk, źródło: gov.pl

Kamil Bortniczuk

minister sportu i turystyki
28.09.2023

"Rosyjscy sportowcy powinni być w ogóle wyłączeni z możliwości rywalizowania na arenach międzynarodowych z przedstawicielami cywilizowanego świata" - mówił w Polskim Radiu Białystok minister sportu i turystyki Kamil Bortniczuk.


Piotr Koszarek, fot. Marcin Gliński

Piotr Koszarek [wideo]

lider podlaskiej listy Bezpartyjnych Samorządowców
27.09.2023

- Jesteśmy jako jedyne ugrupowanie pierwszą siłą w tych wyborach, która startuje poza systemem partyjnym, poza tymi partiami, które istnieją i są już w parlamencie - mówi lider podlaskiej listy Bezpartyjnych Samorządowców Piotr Koszarek.

Paweł Krutul, fot. Sylwia Krassowska

Paweł Krutul [wideo]

lider podlaskiej listy Nowej Lewicy w wyborach do Sejmu
26.09.2023

"Chcemy powtórzyć wynik, który był cztery lata temu. Mamy apetyt i nadzieję na drugi mandat w woj. podlaskim" - mówi Paweł Krutul.

Krzysztof Bosak, fot. Marcin Gliński

Krzysztof Bosak [wideo]

lider podlaskiej listy Konfederacji w wyborach do Sejmu
25.09.2023

- Wydaje mi się, że nie mamy dowodów na to, że zachęty finansowe kształtują dzietność. (...) Dzietność jest rzeczą w dużej mierze uwarunkowaną kulturowo, a politycy nie mają obecnie zbyt dużego wpływu na kulturę - mówi Bosak.


Janusz Wojciechowski, fot. Marcin Gliński

Janusz Wojciechowski [wideo]

komisarz Unii Europejskiej ds. rolnictwa
22.09.2023

"Nigdy nie było tak dużej pomocy finansowej dla rolników w historii Polski i w całej Unii Europejskiej" - mówi Janusz Wojciechowski.

prof. Oksana Wojciuk, fot. Marcin Gliński

prof. Oksana Wojciuk [wideo]

z Wydziału Historii i Stosunków Międzynarodowych Uniwersytetu w Białymstoku
21.09.2023

"Myślę, że stosunek Ukraińców do Polaków się nie zmienia. Polska stała się drugim domem dla Ukraińców i wielu wciąż tutaj mieszka" - mówiła w Polskim Radiu Białystok profesor Oksana Wojciuk.

Daniel Czyżewski

Daniel Czyżewski [wideo]

ekspert portalu Energetyka24
20.09.2023

- Te warunki są tak szerokie, niewymagające, że załapie się na nie zdecydowana większość odbiorców w gospodarstwach domowych - mówi o warunkach uzyskania dodatkowej obniżki cen energii elektrycznej Daniel Czyżewski.


prof. Adam Bartnicki, fot. Joanna Szubzda

prof. Adam Bartnicki [wideo]

dziekan wydziału stosunków międzynarodowych UwB, ekspert ds. bezpieczeństwa
19.09.2023

- To bardzo dziwna gra Komisji Europejskiej. Ursula von der Leyen - wbrew interesowi państw UE, co jest pewną sytuacją kuriozalną i bezprecedensową - zadecydowała o tym, że nie będzie wspierać interesu państw członkowskich, tylko będzie wspierać interes Ukrainy.

Dominika Dębska i Aleksandra Sadokierska, fot. Dominik Lubowicki

Dominika Dębska i Aleksandra Sadokierska

Dziennikarki Polskiego Radia Białystok uhonorowane na Ogólnopolskim Konkursie Reportażu i Dokumentu Radiowego Bałtyk 2023
18.09.2023

- Dla sukcesu w reportażu najważniejsza jest ciekawość drugiego człowieka - mówiła Dominika Dębska.

Szymon Hołownia, fot. Sylwia Krassowska

Szymon Hołownia

lider podlaskiej listy kandydatów do Sejmu Trzeciej Drogi, przewodniczący Polski 2050
18.09.2023

W Polskim Radiu Białystok przedstawiamy programy wyborcze ogólnopolskich komitetów wyborczych. Dziś powiemy o propozycjach Trzeciej Drogi - Koalicji Polski 2050 i Polskiego Stronnictwa Ludowego.


Janusz Bielawski, fot. Marcin Gliński

Janusz Bielawski

prezes ŁKS-u Juvenia Białystok
17.09.2023

"Nie ma żadnego podejrzenia o doping ze strony Natalii, a jedynie o niezmienione terminy i godziny, w których może przyjechać kontroler. (...) Jeżeli spojrzeć na całe to zamieszanie logicznie, to sprawa jest absurdalna, a niesie za sobą tak wielkie konsekwencje. (...) Miejmy nadzieję, że władze międzynarodowej federacji przychylą się do prośby i pisma, które tworzy polski związek i ta kara zostanie cofnięta."

fot. Piotr Pietruczuk

Aleksandra Budlewska i Bartosz Szolc

organizatorzy XII Podlaskiego Marszu dla Życia
15.09.2023

XII Podlaski Marsz dla Życia przejdzie w niedzielę (17.09) ulicami Białegostoku. Jego hasło to „Dzieci Przyszłością Polski”.

dr Piotr Popławski, fot. Barbara Sokolińska

dr Piotr Popławski [wideo]

kierownik Działu Projektów Edukacyjnych i Kulturalnych Muzeum Pamięci Sybiru w Białymstoku
15.09.2023

- Trzeba pamiętać, że deportacje, które Sowieci gotowali Polakom w roku 1940 i 1941 dotknęły nie tylko dorosłych, ale też całych rodzin - z dziećmi, z osobami starszymi - mówi dr Piotr Popławski.


Marzena Paczuska, fot. Joanna Szubzda

Marzena Paczuska

z Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji
14.09.2023

- Z dużym niepokojem obserwuję, że dziennikarze i media wchodzą bardzo ostro w rolę stronników i wojowników poszczególnych stron sporu politycznego. Dziennikarze nie są od emocjonowania się, dziennikarze są od relacjonowania.

Krzysztof Truskolaski, fot. Sylwia Krassowska

Krzysztof Truskolaski [wideo]

lider podlaskiej listy Koalicji Obywatelskiej do Sejmu
14.09.2023

"Proponujemy konkretne rozwiązania dla Polaków, aby po wyborach mogli się z nich cieszyć" - mówi Krzysztof Truskolaski.

gen. bryg. Arkadiusz Mikołajczyk, fot. Joanna Szubzda

gen. bryg. Arkadiusz Mikołajczyk [wideo]

dowódca Wojskowego Zgrupowania Zadaniowego Podlasie
13.09.2023

- Bardzo się cieszę, że znaczna część społeczeństwa tutaj na Podlasiu rozumie kwestię dotyczącą bezpieczeństwa i bardzo podkreśla i docenia to, że tutaj jesteśmy. Wielu ludzi naprawdę nam kibicuje i nas wspiera.


foto: Monika Kalicka

dr hab. Adam Gendźwiłł

politolog, socjolog, profesor Uniwersytetu Warszawskiego, ekspert Fundacji Batorego
12.09.2023

"Kampania wyborcza w tym roku jest bardzo spolaryzowana. To jest trochę pochodną tego, jak wygląda polityka w Polsce. Ona jest coraz gorętsza jeśli chodzi o taką temperaturę sporu" - mówił w Polskim Radiu Białystok dr hab. Adam Gendźwiłł.

Jacek Sasin, fot. Sylwia Krassowska

Jacek Sasin [wideo]

minister aktywów państwowych, lider podlaskiej listy PiS do Sejmu
11.09.2023

- Te osiem punktów programowych nie wyczerpuje naszej oferty dla Polaków - mówi o programie wyborczym Prawa i Sprawiedliwości Jacek Sasin.

Artur Kosicki, fot. Sylwia Krassowska

Artur Kosicki [wideo]

marszałek województwa podlaskiego
8.09.2023

"Dożynki wojewódzkie są sposobem na integrację całej społeczności wiejskiej, rolników, producentów. Chcemy też pokazać ludziom z miasta, jaka jest podlaska wieś" - mówi Artur Kosicki.


Jarosław Zieliński, fot. Barbara Sokolińska

Jarosław Zieliński [wideo]

poseł Prawa i Sprawiedliwości
7.09.2023

- Budowa pewnych odcinków tej drogi rozpocznie się już niebawem, być może już nawet za kilka dni - mówi Jarosław Zieliński o budowie trasy ekspresowej S8 z Białegostoku do Suwałk.

Dorota Wyszkowska, fot. Sylwia Krassowska

Dorota Wyszkowska [wideo]

zastępca dyrektora Urzędu Statystycznego w Białymstoku
6.09.2023

"Niestety w ostatnim roku, podobnie jak w poprzednich latach, liczba ludności naszego województwa spadła" - mówi Dorota Wyszkowska.

fot. Marcin Gliński

Marcin Marczak [wideo]

przewodniczący Podlaskiej Izby Architektów
5.09.2023

"Bloki z wielkiej płyty nie muszą straszyć. One mogą przykuwać wzrok, dawać cień i to było założenie tych dawnych czasów, kiedy te bloki powstawały. To była jakaś wizja, to był jakiś pomysł. Obecnie deweloper nie myśli szerzej, po prostu chce wycisnąć maksa z działki i te działki ma też bardzo ograniczone" - mówił w Polskim Radiu Białystok przewodniczący Podlaskiej Izby Architektów Marcin Marczak.


Dariusz Piontkowski, fot. Sylwia Krassowska

Dariusz Piontkowski [wideo]

wiceminister edukacji i nauki
4.09.2023

- To był postulat wielu środowisk gospodarczych, które uważały, że trzeba większą uwagę zwrócić na naukę ekonomii, ale w takim aspekcie praktycznym - mówi o wprowadzeniu nowego przedmiotu szkolnego - biznes i zarządzanie Dariusz Piontkowski.

dr inż. Maciej Kłopotowski, fot. Sylwia Krassowska

dr inż. Maciej Kłopotowski

z Politechniki Białostockiej
1.09.2023

50 lat temu Białystok i ówczesne województwo białostockie stało się na kilka dni najważniejszym miejscem w Polsce. Wszystko to z powodu Centralnych Dożynek, jakie peerelowska władza postanowiła zorganizować właśnie w stolicy naszego regionu.

prof. Joanna Zajkowska, fot. Barbara Sokolińska

prof. Joanna Zajkowska [wideo]

podlaska konsultant w dziedzinie epidemiologii
29.08.2023

Nie żyje już 14 osób zakażonych bakterią legionella. Liczba osób zakażonych, którzy trafili do szpitali wzrosła do 153.


Stanisław Żaryn, źródło: www.gov.pl

Stanisław Żaryn [wideo]

zastępca ministra koordynatora służb specjalnych
28.08.2023

"Mamy do czynienia z serią incydentów, która częściowo destabilizuje ruch pociągów. Musimy sprawdzić, czy to zbieg okoliczności, czy mówimy o operacjach zaplanowanych przez służby Federacji Rosyjskiej" - mówi Stanisław Żaryn.

fot. Marcin Gliński

Józef Mozolewski

25.08.2023

Lista emerytur pomostowych może być powiększona o kolejne zawody - zapowiada przewodniczący podlaskiej Solidarności.

dr Marek Jedynak i Marek Gajewski, fot. Sylwia Krassowska

dr Marek Jedynak i Marek Gajewski

dyrektor białostockiego oddziału IPN i autor biogramu generała Ludwika Kmicica-Skrzyńskiego
24.08.2023

- Przed wojną generał Ludwik Kmicic-Skrzyński był jedną z najbardziej rozpoznawalnych osobistości garnizonu Białystok, jako dowódca Brygady Kawalerii "Białystok". Swój szlak bojowy zakończył w Wielkiej Brytanii. Dzisiaj, jako bohater narodowy, wraca do Polski - mówi dr Marek Jedynak.


fot. Marcin Gliński

Mieczysław Baszko

poseł, prezes Krajowego Zrzeszenia LZS
24.08.2023

1500 zawodników z całej Polski rywalizować będzie w najbliższych dniach w Białymstoku i w Łapach. Rozpoczynają się 26. Ogólnopolskie Igrzyska LZS.

Elżbieta Baron, fot. Adam Janczewski

Elżbieta Baron

zastępca dyrektora ds. projektów kulturalno-edukacyjnych i badawczych Narodowego Centrum Kultury
23.08.2023

Przed nami Wschód Kultury – Inny Wymiar w Białymstoku. Z tej okazji przez kilka dni w stolicy Podlasia będą specjalne koncerty, wystawy, pokazy filmowe i warsztaty. 

Mariusz Bartoszewicz i Wojciech Antczak

Mariusz Bartoszewicz i Wojciech Antczak

Akademia koszykówki "Młode Żubry"
14.08.2023

Nabór jest ciągły i dotyczy zarówno dziewczynek, jak i chłopców. Działająca w Białymstoku akademia koszykówki "Młode Żubry" zachęca do udziału w zajęciach nawet już kilkuletnie dzieci.


Michał Wiśniewski, źródło: www.gov.pl

Michał Wiśniewski

wiceminister obrony narodowej
11.08.2023

Do 2026 roku Polska będzie miała najsilniejszą armię lądową w Europie - mówi gość Polskiego Radia Białystok - wiceminister obrony narodowej Michał Wiśniewski.

fot. Marcin Gliński

dr Radosław Poniat [wideo]

z Uniwersytetu w Białymstoku
9.08.2023

Jaka będzie ta kampania? Na pewno krótka. A to dlatego, że na 15 października prezydent RP Andrzej Duda wyznaczył termin wyborów parlamentarnych. Wtedy wybierać będziemy posłów i senatorów na nową kadencję - w województwie podlaskim to łącznie 17 osób (14 posłów i trzech senatorów). Do 6 września poznamy listy kandydatów.

dr hab. Daniel Boćkowski, fot. Sylwia Krassowska

prof. Daniel Boćkowski [wideo]

ekspert. ds. bezpieczeństwa
2.08.2023

- Incydent z białoruskimi śmigłowcami to akcja mająca zmusić nas do określonych działań, pewnego rodzaju prowokacja. Białorusinom zależało na tym, aby nas przetestować.
źródło: www.radio.bialystok.pl​

Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok