Radio Białystok | Gość | Mariusz Błaszczak - wicepremier, minister obrony narodowej

Mariusz Błaszczak

wicepremier, minister obrony narodowej

10.01.2023, 07:29, akt. 08:31

To gwarancja bezpieczeństwa mieszkańców województwa podlaskiego. Tak o powstającej w naszym regionie 1. Dywizji Piechoty Legionów mówi w rozmowie z Polskim Radiem Białystok wicepremier, minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak.

fot. Joanna Szubzda
fot. Joanna Szubzda


0:00
0:00
Z Mariuszem Błaszczakiem rozmawia Wojciech Szubzda | Pobierz plik.


Problemy z odsłuchem?

Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.

Rozpoczęło się formowanie nowej dywizji Wojska Polskiego - 1. Dywizji Piechoty Legionów. Będzie zlokalizowana przede wszystkim w województwie podlaskim.

W jakich miastach będą te jednostki i co z czołgami Leopard dla Ukrainy? M.in. o tym Wojciech Szubzda rozmawia z wicepremierem i ministrem obrony narodowej Mariuszem Błaszczakiem.


Wojciech Szubzda: Rozmawiamy w Białymstoku. To właśnie tutaj, w siedzibie 18. Białostockiego Pułku Rozpoznawczego zaprezentował, podpisał pan koncepcję utworzenia 1. Dywizji Piechoty Legionów. Co to będzie za dywizja?


Mariusz Błaszczak: To będzie dywizja, która będzie operowała między 16. Dywizją Zmechanizowaną a 18. Dywizją Zmechanizowaną. To będzie kolejny element systemu bezpieczeństwa wschodniej części naszego kraju.

To jest dywizja, która mam nadzieję będzie się szybko rozrastała. Tu liczę na zgłoszenia do Wojska Polskiego – serdecznie zachęcam wszystkich tych, którzy jeszcze nie zdecydowali, co będą robić, żeby przystąpili do Wojska Polskiego, naprawdę warto. To będzie dywizja interoperacyjna, z tymi dwoma jakie wymieniłem wcześniej, to będzie dywizja wyposażona w nowoczesną broń. A zadaniem tej dywizji, tak jak i wszystkich jednostek Wojska Polskiego jest odstraszanie agresora, doprowadzenie do takiej sytuacji, w której agresorowi nie będzie się opłacać, żeby Polskę zaatakować.


A jakie znaczenie dla mieszkańców województwa podlaskiego ma dywizja powstająca na tym terenie?


Przede wszystkim taka dywizja jest gwarantem bezpieczeństwa dla mieszkańców województwa podlaskiego. Po drugie jest szansą osobistego rozwoju wszystkich tych, którzy do wojska przystąpią. Przypomnę, że pierwsze uposażenie to jest 4560 zł. Do ludzi, którzy nie skończyli 26 lat ta kwota w całości trafia, gdyż ludzie przed 26 rokiem życia nie płacą podatku dochodowego – to jest też na podstawie decyzji rządu Prawa i Sprawiedliwości. A po trzecie – to jest też bardzo ważne – to impuls rozwoju gospodarczego dla miast, miejscowości w województwie podlaskim.

Jednostki tej dywizji będą sformowane w Białymstoku, Grajewie, Kolnie, Siemiatyczach, koło Zambrowa w Czerwonym Borze i pracujemy jeszcze nad kilkoma lokalizacjami. A więc jest to także pewien impuls rozwojowy, szczególnie dla lokalnych rynków, gdyż oczywiście żołnierze będą klientami w sklepach, będą ludźmi, którzy będą korzystali z zaopatrzenia.

To będzie impuls rozwojowy polegający na inwestycjach w infrastrukturę wojskową. W wielu przypadkach ta infrastruktura wcześniej była wykorzystywana przez wojsko, potem ze względu na likwidację jednostek wojskowych zrezygnowano z tej infrastruktury, teraz ona odżyje.


Dlaczego w tych miejscowościach powstają jednostki w ramach dywizji? Czy łatwo było przekonywać np. samorządowców, może zgłaszali się też do państwa samorządowcy, którzy mówili: tak, chcemy jednostkę u siebie?


Po pierwsze, lokalizacja wynika z analiz wojskowych. Tu pełnomocnik, którego powołałem do spraw zbudowania 1. Dywizji Piechoty Legionów przeprowadził analizy. Jest to doświadczony dowódca, przez kilka lat był szefem zarządu rozpoznania i analiz wywiadowczych w sztabie generalnym Wojska Polskiego, a więc pod tym kątem również rozpatrywał te lokalizacje.

Po drugie, jest to rezultat naszych rozmów z władzami lokalnymi, z samorządami poszczególnych powiatów, miast, również z samorządem województwa podlaskiego. Tu chciałbym podziękować przedstawicielom samorządu lokalnego za ich otwartość, za ich propaństwową postawę.

Ta współpraca między Wojskiem Polskim a władzami lokalnymi jest korzystna oczywiście dla obu stron. Korzystna dla wojska dlatego, że wojsko w ten sposób rozrasta się, gdyż mieszkańcy tych powiatów, tych miast przystępują do Wojska Polskiego, a korzystna dla samej społeczności lokalnej poprzez to, że Wojsko Polskie zapewnia bezpieczeństwo i że daje szansę rozwoju osobistego, inwestycji w siebie, bo jeżeli tylko ktoś jest ambitny i pracowity to naprawdę bardzo wiele może osiągnąć przystępując do Wojska Polskiego.


Jaka będzie rola 18. Białostockiego Pułku Rozpoznawczego w tej dywizji?


18. Białostocki Pułk Rozpoznawczy będzie funkcjonował, będzie się rozrastał. 18. Pułk jest ważnym oddziałem Wojska Polskiego, ważnym ze względu na swoje doświadczenie, na swoją operacyjność, a więc ta jednostka, tak jak i inne będzie się wzmacniała i rozwijała.


Ale też wejdzie w skład dywizji?


18. Pułk Rozpoznawczy będzie podlegał bezpośrednio dowództwu generalnemu sił zbrojnych, natomiast w ramach dywizji, w Białymstoku, niejako w sąsiedztwie, w symbiozie z 18. Pułkiem Rozpoznawczym powstanie także w pierwszej kolejności batalion rozpoznawczy, który będzie wchodził w skład 1. Dywizji Piechoty Legionów.


Panie premierze, jesteśmy teraz świadkami chyba największych zakupów sprzętu do polskiej armii. Czy te plany zbrojeniowe oznaczają, że Polska jest zagrożona, czy też nowoczesny sprzęt w dużych ilościach ma sprawiać, że Polska nie będzie zagrożona?


Nie miejmy złudzeń. Świętej pamięci prezydent Lech Kaczyński mówił w 2008 roku w Gruzji: „dziś Gruzja, jutro Ukraina, potem państwa bałtyckie a potem Polska” jest zagrożona odbudową imperium rosyjskiego. Co do tego nie miejmy złudzeń. Nie słuchajmy tych, którzy twierdzą, że skończyła się historia, że bezpieczeństwo wynika z tego, że ktoś inny będzie bronił Polski. Jeżeli Polacy sami nie będą chcieli bronić swojej ojczyzny, to nikt za nas tego obowiązku nie wypełni.

Ale oczywiście chodzi o to, żeby odstraszyć agresora. Nie ulega żadnej wątpliwości, że silne Wojsko Polskie jest gwarantem bezpieczeństwa, że agresor zastanowi się tysiąc razy, zanim napadnie na kraj, który posiada silne wojsko. Wojsko Polskie z roku na rok jest coraz silniejsze. W 2015 roku liczyło 95 tysięcy żołnierzy, na koniec ubiegłego roku możemy powiedzieć, że pod bronią mieliśmy 164 tysiące żołnierzy. 

Nowoczesny sprzęt, koreańskie czołgi, które już są na wyposażeniu Wojska Polskiego, Abramsy – amerykańskie czołgi, które w tym roku trafią na wyposażenie Wojska Polskiego, system Patriot, który zamówiliśmy w 2018 roku, który już jest na wyposażeniu Wojska Polskiego, rakiety HIMARS, rakiety ziemia-ziemia o zasięgu do 300 km, które w tym roku trafią na wyposażenie Wojska Polskiego. W tym roku także będziemy mieć rakiety koreańskie, podobne do amerykańskich HIMARS-ów. Samoloty FA-50 w tym roku trafią na wyposażenie Wojska Polskiego, a więc ten proces bardzo dynamicznie przeprowadzamy, wzmacniamy Wojsko Polskie. Redukujemy, czy też w ogóle pozbywamy się sprzętu postsowieckiego, który jest sprzętem przestarzałym, na rzecz sprzętu zachodniego. Widać na Ukrainie, że przewagę ma sprzęt zachodni nad sprzętem rosyjskim. Wszyscy, którzy obserwują to, co dzieje się na Ukrainie nie mają co do tego żadnych wątpliwości.

I oczywiście też stawiamy na polski przemysł zbrojeniowy. W tym roku rozpocząłem swoją aktywność jako minister obrony narodowej od podpisania umowy w sprawie wyposażenia Wojska Polskiego w 70 tysięcy karabinków Grot, karabinków polskiej produkcji.


Wspomniał pan, że na koniec ubiegłego roku w Wojsku Polskim było około 164 tysięcy żołnierzy, docelowo polska armia ma liczyć 300 tysięcy. Jak to osiągnąć? Pytam także w kontekście pana wpisu na Twitterze, że będą dodatkowe świadczenia dla żołnierzy, którzy kilkanaście lat w wojsku służą.


Tak, staram się zbudować jak najlepsze warunki do służby, zachęcić żołnierzy do tego, żeby doświadczeni żołnierze zostawali w służbie, zachęcić młodych ludzi do wstępowania do Wojska Polskiego. Rzeczywiście, tu jest bardzo wiele rozwiązań w ustawie o obronie ojczyzny, którą uchwaliliśmy w ubiegłym roku. Zagwarantowaliśmy dodatek po 25 latach służby dla żołnierzy, teraz w tym okresie służby między 15 a 25 rokiem służby też przewidzieliśmy dodatek. To są żołnierze, którzy mają doświadczenia, chcemy korzystać z tych doświadczeń, ale Wojsko Polskie musi być coraz liczniejsze i tak się dzieje. To jest warunek bezpieczeństwa naszej ojczyzny.


Dużym zakupom towarzyszy też przekazywany sprzęt do Ukrainy. Trafiły tam m.in. czołgi T-72. Czy jest decyzja o tym, że z Polski na Ukrainę pojadą Leopardy?


Nie, nie ma takiej decyzji. My oczywiście wspieramy Ukrainę, zdajemy sobie sprawę z tego, że wolimy sąsiadować z niepodległą Ukrainą na południowym wschodzie niż z Rosją. Sąsiadujemy już z Rosją na północy, w zasadzie Białoruś dziś też jest częścią Rosji, więc zależy nam na tym, żeby Ukraina oparła się tej inwazji rosyjskiej. Ale taka decyzja nie została podjęta.


A może być podjęta, we współpracy z innymi krajami?

Tylko pod warunkiem takim, że będzie to przedsięwzięcie o szerszym zakresie. Zresztą na ten temat trwają rozmowy z panem prezydentem Andrzejem Dudą, w ramach rządu takie rozmowy trwają. To musiałby być proces bardzo szeroki, gdzie przede wszystkim te państwa, które posiadają dużo czołgów zgodziłyby się na taką formułę.

Chodzi tu przede wszystkim o Niemcy, o producenta czołgów Leopard. Więc w takim większym zestawieniu ta sprawa byłaby przedmiotem naszych rozważań, ale to musi być w ten sposób przeprowadzone.

| red: bs


Przeczytaj, zanim skomentujeszZNAJDŹ NAS

Koncert live - Żurkowski

REKLAMA
Plum Ekiden

REKLAMA
Nie Teatr Letnie granie: Austin Miller & Amanda Esposito

Podlaskie Centrum Produktu Lokalnego
Adrian Siemieniec, fot. Sylwia Krassowska

Adrian Siemieniec [wideo]

trener Jagiellonii Białystok
16.06.2024

- Zobaczymy, co nam los przydzieli. Na pewno nie zejdziemy ze swojej drogi, nie zmienimy swojej tożsamości. Niezależnie od tego, z kim będziemy grali, będziemy chcieli grać na swoich warunkach - mówi Adrian Siemieniec.

prof. Michał Żmihorski, screen z rozmowy

prof. Michał Żmihorski [wideo]

dyrektor Instytutu Biologii Ssaków Polskiej Akademii Nauk
13.06.2024

- Te dwa interesy, czyli obronność kraju i interesy przyrodnicze są zbieżne. Jeżeli pomyślimy o zredukowaniu zagęszczenia dróg, o unaturalnieniu lasów, to są to czynniki, które wpływają pozytywnie zarówno na obronność, jak i mają bardzo pozytywny wpływ na przyrodnicze walory tych ekosystemów - mówi prof. Michał Żmihorski

gen. Sławomir Klekotka, fot. Joanna Szubzda

gen. Sławomir Klekotka [wideo]

komendant Podlaskiego Oddziału Straży Granicznej
12.06.2024

- Na pewno żadnych utrudnień dla mieszkańców w związku z wprowadzeniem strefy buforowej nie przewidujemy. Chciałbym też podkreślić, że w chwili obecnej całe niebezpieczeństwo, które jest, koncentruje się wyłącznie na granicy. Poza tą strefą jest bezpiecznie, więc można śmiało na Podlasiu wypoczywać - podkreśla komendant POSG.


Mariusz Madejczyk, fot. Piotr Pietruczuk

Mariusz Madejczyk

zastępca dyrektora NASK
12.06.2024

Celem naszych działań jest zwiększenie bezpieczeństwa cyfrowego mieszkańców województwa podlaskiego, między innymi poprzez działania edukacyjne – w tym organizację konferencji - mówi Mariusz Madejczyk, zastępca dyrektora NASK i pełnomocnik wojewody ds. cyberbezpieczeństwa.

prof. Marta Kosior-Kazberuk, fot. Barbara Sokolińska

prof. Marta Kosior-Kazberuk [wideo]

rektor Politechniki Białostockiej
11.06.2024

"Trzeba będzie młodych ludzi przekonać, żeby wybrali - jeżeli chodzi o studiowanie - właśnie Politechnikę Białostocką. Dlatego też stale modernizujemy naszą ofertę edukacyjną" - mówiła w Polskim Radiu Białystok prof. Marta Kosior-Kazberuk.

prof. Adam Bartnicki, fot. Barbara Sokolińska

prof. Adam Bartnicki [wideo]

dziekan Wydziału Stosunków Międzynarodowych Uniwersytetu w Białymstoku
10.06.2024

- Musimy pamiętać o swoich żołnierzach i pomagać im, jak tylko możemy - mówi prof. Adam Bartnicki.


dr Sławomir Bartnicki, fot. Marcin Gliński

dr Sławomir Bartnicki

socjolog z Uniwersytetu w Białymstoku
10.06.2024

W województwie podlaskim, tworzącym w wyborach do Parlamentu Europejskiego jeden okręg z Warmią i Mazurami - zdecydowanie wygrało Prawo i Sprawiedliwość, zdobywając 42 proc. głosów. W skali całego okręgu nr 3 lepszy wynik miała jednak Koalicja Obywatelska. Mandaty zdobyli Jacek Protas (KO) i Maciej Wąsik (PiS).

dr Maciej Białous, fot. Sylwia Krassowska

dr Maciej Białous [wideo]

socjolog z Uniwersytetu w Białymstoku
9.06.2024

- Tutaj nie było takich nazwisk, które byłyby jakoś wyjątkowo elektryzujące. Poza dosłownie kilkoma wyjątkami - komentuje wyniki wyborów do Europarlamentu dr Maciej Białous.

Klaudia Rosińska, źródło zdjęcia: archiwum prywatne

Klaudia Rosińska

specjalistka ds. przeciwdziałania dezinformacji
7.06.2024

- Trzeba być czujnym, bo dezinformacje, fake newsy czy manipulacje mogą zaburzyć nasze decyzje wyborcze - mówi specjalistka ds. przeciwdziałania dezinformacji dr Klaudia Rosińska.


Jacek Brzozowski, 7.06.2024, fot. Barbara Sokolińska

Jacek Brzozowski [wideo]

wojewoda podlaski
6.06.2024

- Granica jest święta i ona ma być bezpieczna - mówił w Polskim Radiu Białystok Jacek Brzozowski.

Jarosław Galej, fot. Sylwia Krassowska

Jarosław Galej

kandydat Komitetu Wyborczego Normalny Kraj do Parlamentu Europejskiego
6.06.2024

To ostatnia z cyklu rozmów w Polskim Radiu Białystok z kandydatami do Europarlamentu z okręgu nr 3, który obejmuje województwa podlaskie i warmińsko-mazurskie. W czwartek (6.06) - zgodnie z kolejnością list wyborczych na kartach do głosowania - komitet nr 8 - Komitet Wyborczy Normalny Kraj.

kpt. Marcin Burzyński, fot. Sylwia Krassowska

kpt. Marcin Burzyński [wideo]

oficer wychowawczy 18. Pułku Rozpoznawczego w Białymstoku
5.06.2024

- Rezerwy są potrzebne. Im więcej przeszkolonych ludzi, którzy po prostu wiedzą, z czym mogą mieć do czynienia, potrafią posługiwać się podstawową bronią, reagować na alarmy i po prostu być przygotowanym na wszelkie zagrożenia, tym lepiej - mówi kpt. Marcin Burzyński.


Adam Andruszkiewicz, fot. Joanna Szubzda

Adam Andruszkiewicz

poseł, kandydat Prawa i Sprawiedliwości do Parlamentu Europejskiego
5.06.2024

- Zawsze polityk pracuje na to, żeby być docenionym przez wyborców, żeby mieszkańcy postawili przy naszym nazwisku "krzyżyk". Najważniejsze jest to, żebyśmy wygrali jako formacja te wybory - mówi Adam Andruszkiewicz.

Maciej Żywno, fot. Sylwia Krassowska

Maciej Żywno [wideo]

wicemarszałek Senatu
5.06.2024

Kompletnie zbędną czynnością nazywa wicemarszałek Senatu wprowadzenie strefy z zakazem przebywania przy granicy z Białorusią. - Czas najwyższy nie traktować tej sprawy biało-czarno, że przez granicę idą źli albo dobrzy. Można dbać o bezpieczeństwo, szczelność granic, ale trzeba mieć na uwadze aspekt humanitarny - podkreśla.

Edyta Kondzior, fot. Marcin Gliński

Edyta Kondzior

kandydatka Nowej Lewicy do Parlamentu Europejskiego
4.06.2024

- Uważam, że Unia Europejska powinna mieć własne siły wojskowe - mówi Edyta Kondzior.


Andrzej Skiepko, fot. Marcin Gliński

Andrzej Skiepko [wideo]

starosta hajnowski
3.06.2024

- W imieniu samorządowców wystosowaliśmy pismo do pana premiera, aby jednak skorygował te plany, które przewidywały bardzo dużą strefę buforową przy granicy - mówił w Polskim Radiu Białystok starosta hajnowski Andrzej Skiepko.

Tomasz Frankowski, fot. Joanna Szubzda

Tomasz Frankowski

europoseł, kandydat Koalicji Obywatelskiej do Parlamentu Europejskiego
3.06.2024

- Bezpieczeństwo i obrona polskiej granicy jest tym samym, co bezpieczeństwo i obrona granicy całej Unii Europejskiej - mówi Tomasz Frankowski.

Jacek Słoma, fot. Sylwia Krassowska

Jacek Słoma [wideo]

rolnik z Krynek
3.06.2024

- Z perspektywy czasu uważam, że stan wyjątkowy w 2021 roku zdał egzamin. Mam nadzieję, że dzisiaj ta strefa buforowa też pomoże w walce z nielegalną migracją i w zarządzaniu kryzysem - mówi Jacek Słoma.


Taras Romanczuk, fot. Joanna Szubzda

Taras Romanczuk

piłkarz Jagiellonii Białystok i reprezentacji Polski
2.06.2024

- Cieszę się z tego, że trener Probierz docenił moją pracę w tym sezonie - mówi Taras Romanczuk.

Agnieszka Czarkowska, fot. Marcin Gliński

Agnieszka Czarkowska

kierownik Redakcji Reportażu i Dokumentu Polskiego Radia Białystok
2.06.2024

To będzie prawdziwe święto, wypełnione drobiazgowym słuchaniem wybranych reportaży. W poniedziałek (3.06) zaczynają się Ogólnopolskie Warsztaty Reportażu Radiowego w Tykocinie, które od kilkudziesięciu lat organizuje Polskie Radio Białystok.

Miłosz Kuziemka, fot. Barbara Sokolińska

Miłosz Kuziemka

lider Komitetu Wyborczego Polexit z okręgu nr 3
31.05.2024

- Jesteśmy w takim punkcie, że kończy nam się możliwość wetowania. Sam proces weto jest już podważany, a za chwilę będzie nielegalny. Skończy się to takim status quo, że nigdy nie będziemy w stanie wyjście z Unii Europejskiej - mówi Miłosz Kuziemka.


Prof. Anna Moniuszko i prof. Marek Konopczyński, źródło: PRB/Kazimierz Adamczewski-Uniwersytet Zielonogórski

prof. Anna Moniuszko i prof. Marek Konopczyński

z Uniwersytetu w Białymstoku
31.05.2024

Twórcza resocjalizacja z arteterapią to zupełnie nowy w Polsce pomysł na kształcenie specjalistów-pedagogów. Od września taki kierunek będzie na Uniwersytecie w Białymstoku.

dr Katarzyna Siemion, fot. Barbara Sokolińska

dr Katarzyna Siemion [wideo]

z Wydziału Prawa Uniwersytetu w Białymstoku
31.05.2024

- Zastrzeżenie numeru PESEL ma zapobiegać niektórym skutkom związanym z kradzieżą tożsamości - mówiła w Polskim Radiu Białystok dr Katarzyna Siemion.

Gen. Wiesław Kukuła, fot. Joanna Szubzda

gen. Wiesław Kukuła [wideo]

szef Sztabu Generalnego Wojska Polskiego
29.05.2024

"Tarcza Wschód przyczyni się do uszczelnienia granicy" - mówił w Polskim Radiu Białystok gen. Wiesław Kukuła.


fot. Piotr Pietruczuk

Rafał Kosno

Kandydat z listy Bezpartyjnych Samorządowców – Normalna Polska w Normalnej Europie
29.05.2024

"Osoby działające społecznie też powinny mieć szansę uczestnictwa w życiu politycznym. W polityce też przydałyby się nowe twarze" - mówi Rafał Kosno.

fot. Dominik Lubowicki

Karol Kiciński

Kandydat Konfederacji do Parlamentu Europejskiego
28.05.2024

- Moje hasło to jest "Polak w Polsce gospodarzem" - mówił w Polskim Radiu Białystok Karol Kiciński.

Krzysztof Jurgiel, fot. Marcin Gliński

Krzysztof Jurgiel [wideo]

europoseł PiS
28.05.2024

- Szczególnie poseł Jacek Sasin, ponieważ nieudolnie prowadził negocjacje i doprowadził do tego, że PiS nie ma władzy w województwie podlaskim, to szukał tzw. kozła ofiarnego. Czuję się zniesławiony i pomówiony - mówi Krzysztof Jurgiel.


Stefan Krajewski, fot. Piotr Pietruczuk

Stefan Krajewski

poseł, wiceminister rolnictwa, kandydat Trzeciej Drogi do Parlamentu Europejskiego
27.05.2024

"Dzisiaj w Unii Europejskiej trzeba przywrócić normalność i zasady zdrowego rozsądku" - mówi Stefan Krajewski.

Wojciech Strzałkowski, fot. Marcin Gliński

Wojciech Strzałkowski [wideo]

przewodniczący rady nadzorczej Jagiellonii Białystok
27.05.2024

"Przez chwilę mi łzy popłynęły, ale więcej było tej radości. Można powiedzieć, że całe życie czeka się na takie wydarzenie, wymarzone, nawet wymodlone, bo przecież nasi kibice śpiewali: "Słuchaj Jezu, jak cię błaga lud, z Jagiellonii mistrza Polski zrób". I w końcu mamy to zwycięstwo." - mówił w Polskim Radiu Białystok przewodniczący rady nadzorczej Jagiellonii Białystok Wojciech Strzałkowski.

fot. Sylwia Krassowska

Magdalena Cielecka

aktorka
26.05.2024

- Sztuka jest nośnikiem przeżyć, które mogą nas oderwać od nas samych, a przez to zreinterpretować nasze własne problemy i życie. Wierzę w to, że sztuka może zmieniać - mówi Magdalena Cielecka.


Wojciech Pertkiewicz, fot. Barbara Sokolińska

Wojciech Pertkiewicz [wideo]

prezes Jagiellonii Białystok
24.05.2024

- Myślę, że mecz z Wartą Poznań byłby w stanie przyciągnąć na trybuny 40 tysięcy osób - mówił w Polskim Radiu Białystok Wojciech Pertkiewicz.

źródło: Uniwersytet w Białymstoku

prof. Elżbieta Awramiuk

językoznawczyni z Uniwersytetu w Białymstoku, członkini Rady Języka Polskiego
24.05.2024

"Zmiany wprowadzone przez Radę Języka Polskiego mają na celu uproszczenie polskiej pisowni" - mówi prof. Elżbieta Awramiuk.

Krzysztof Truskolaski, fot. Marcin Gliński

Krzysztof Truskolaski [wideo]

poseł Koalicji Obywatelskiej
24.05.2024

- Musimy zrobić wszystko, żeby nie było żadnych nielegalnych przekroczeń naszej granicy - to po pierwsze, a po drugie - żeby nasza granica była bezpieczna - mówił w Polskim Radiu Białystok Krzysztof Truskolaski.


fot. Marcin Gliński

Kewin Kajewski [wideo]

kibic Jagiellonii Białystok, gniazdowy na meczach
23.05.2024

Sympatycy Jagiellonii Białystok odliczają godziny do sobotniego meczu z Wartą Poznań w piłkarskiej ekstraklasie. Głęboko wierzą, że po ostatnim gwizdku żółto-czerwoni będą cieszyć się z mistrzostwa Polski. Do tego wyjątkowego wydarzenia od wielu tygodni przygotowują się najbardziej zaangażowani kibice. Wśród nich jest Kewin, który wraz z kolegami prowadzi doping na białostockim stadionie.

fot. Marcin Gliński

Zbigniew Wojno [wideo]

prezes spółki PKS Nova
23.05.2024

"Niebawem będzie ten tabor uzupełniany. I tu powiem, że będziemy sięgali po wszelkie możliwe środki, które będą dostępne, żeby ten tabor się zmieniał" - mówił w Polskim Radiu Białystok nowy prezes spółki PKS Nova Zbigniew Wojno.

Eugeniusz Muszyc, fot. Barbara Sokolińska

Eugeniusz Muszyc

przewodniczący Wojewódzkiej Rady Dialogu Społecznego i Forum Związków Zawodowych w Podlaskiem
22.05.2024

- Wzrost minimalnego wynagrodzenia za pracę w 2025 roku powinien wynosić nie mniej niż 8,14 proc. To wyjdzie mniej więcej 350 zł - mówił w Polskim Radiu Białystok Eugeniusz Muszyc.
źródło: www.radio.bialystok.pl

Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok