Radio Białystok | Gość | Mariusz Błaszczak - wicepremier, minister obrony narodowej

Mariusz Błaszczak

wicepremier, minister obrony narodowej

10.01.2023, 07:29, akt. 08:31

To gwarancja bezpieczeństwa mieszkańców województwa podlaskiego. Tak o powstającej w naszym regionie 1. Dywizji Piechoty Legionów mówi w rozmowie z Polskim Radiem Białystok wicepremier, minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak.

fot. Joanna Szubzda
fot. Joanna Szubzda


0:00
0:00
Z Mariuszem Błaszczakiem rozmawia Wojciech Szubzda | Pobierz plik.


Problemy z odsłuchem?

Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.

Rozpoczęło się formowanie nowej dywizji Wojska Polskiego - 1. Dywizji Piechoty Legionów. Będzie zlokalizowana przede wszystkim w województwie podlaskim.

W jakich miastach będą te jednostki i co z czołgami Leopard dla Ukrainy? M.in. o tym Wojciech Szubzda rozmawia z wicepremierem i ministrem obrony narodowej Mariuszem Błaszczakiem.


Wojciech Szubzda: Rozmawiamy w Białymstoku. To właśnie tutaj, w siedzibie 18. Białostockiego Pułku Rozpoznawczego zaprezentował, podpisał pan koncepcję utworzenia 1. Dywizji Piechoty Legionów. Co to będzie za dywizja?


Mariusz Błaszczak: To będzie dywizja, która będzie operowała między 16. Dywizją Zmechanizowaną a 18. Dywizją Zmechanizowaną. To będzie kolejny element systemu bezpieczeństwa wschodniej części naszego kraju.

To jest dywizja, która mam nadzieję będzie się szybko rozrastała. Tu liczę na zgłoszenia do Wojska Polskiego – serdecznie zachęcam wszystkich tych, którzy jeszcze nie zdecydowali, co będą robić, żeby przystąpili do Wojska Polskiego, naprawdę warto. To będzie dywizja interoperacyjna, z tymi dwoma jakie wymieniłem wcześniej, to będzie dywizja wyposażona w nowoczesną broń. A zadaniem tej dywizji, tak jak i wszystkich jednostek Wojska Polskiego jest odstraszanie agresora, doprowadzenie do takiej sytuacji, w której agresorowi nie będzie się opłacać, żeby Polskę zaatakować.


A jakie znaczenie dla mieszkańców województwa podlaskiego ma dywizja powstająca na tym terenie?


Przede wszystkim taka dywizja jest gwarantem bezpieczeństwa dla mieszkańców województwa podlaskiego. Po drugie jest szansą osobistego rozwoju wszystkich tych, którzy do wojska przystąpią. Przypomnę, że pierwsze uposażenie to jest 4560 zł. Do ludzi, którzy nie skończyli 26 lat ta kwota w całości trafia, gdyż ludzie przed 26 rokiem życia nie płacą podatku dochodowego – to jest też na podstawie decyzji rządu Prawa i Sprawiedliwości. A po trzecie – to jest też bardzo ważne – to impuls rozwoju gospodarczego dla miast, miejscowości w województwie podlaskim.

Jednostki tej dywizji będą sformowane w Białymstoku, Grajewie, Kolnie, Siemiatyczach, koło Zambrowa w Czerwonym Borze i pracujemy jeszcze nad kilkoma lokalizacjami. A więc jest to także pewien impuls rozwojowy, szczególnie dla lokalnych rynków, gdyż oczywiście żołnierze będą klientami w sklepach, będą ludźmi, którzy będą korzystali z zaopatrzenia.

To będzie impuls rozwojowy polegający na inwestycjach w infrastrukturę wojskową. W wielu przypadkach ta infrastruktura wcześniej była wykorzystywana przez wojsko, potem ze względu na likwidację jednostek wojskowych zrezygnowano z tej infrastruktury, teraz ona odżyje.


Dlaczego w tych miejscowościach powstają jednostki w ramach dywizji? Czy łatwo było przekonywać np. samorządowców, może zgłaszali się też do państwa samorządowcy, którzy mówili: tak, chcemy jednostkę u siebie?


Po pierwsze, lokalizacja wynika z analiz wojskowych. Tu pełnomocnik, którego powołałem do spraw zbudowania 1. Dywizji Piechoty Legionów przeprowadził analizy. Jest to doświadczony dowódca, przez kilka lat był szefem zarządu rozpoznania i analiz wywiadowczych w sztabie generalnym Wojska Polskiego, a więc pod tym kątem również rozpatrywał te lokalizacje.

Po drugie, jest to rezultat naszych rozmów z władzami lokalnymi, z samorządami poszczególnych powiatów, miast, również z samorządem województwa podlaskiego. Tu chciałbym podziękować przedstawicielom samorządu lokalnego za ich otwartość, za ich propaństwową postawę.

Ta współpraca między Wojskiem Polskim a władzami lokalnymi jest korzystna oczywiście dla obu stron. Korzystna dla wojska dlatego, że wojsko w ten sposób rozrasta się, gdyż mieszkańcy tych powiatów, tych miast przystępują do Wojska Polskiego, a korzystna dla samej społeczności lokalnej poprzez to, że Wojsko Polskie zapewnia bezpieczeństwo i że daje szansę rozwoju osobistego, inwestycji w siebie, bo jeżeli tylko ktoś jest ambitny i pracowity to naprawdę bardzo wiele może osiągnąć przystępując do Wojska Polskiego.


Jaka będzie rola 18. Białostockiego Pułku Rozpoznawczego w tej dywizji?


18. Białostocki Pułk Rozpoznawczy będzie funkcjonował, będzie się rozrastał. 18. Pułk jest ważnym oddziałem Wojska Polskiego, ważnym ze względu na swoje doświadczenie, na swoją operacyjność, a więc ta jednostka, tak jak i inne będzie się wzmacniała i rozwijała.


Ale też wejdzie w skład dywizji?


18. Pułk Rozpoznawczy będzie podlegał bezpośrednio dowództwu generalnemu sił zbrojnych, natomiast w ramach dywizji, w Białymstoku, niejako w sąsiedztwie, w symbiozie z 18. Pułkiem Rozpoznawczym powstanie także w pierwszej kolejności batalion rozpoznawczy, który będzie wchodził w skład 1. Dywizji Piechoty Legionów.


Panie premierze, jesteśmy teraz świadkami chyba największych zakupów sprzętu do polskiej armii. Czy te plany zbrojeniowe oznaczają, że Polska jest zagrożona, czy też nowoczesny sprzęt w dużych ilościach ma sprawiać, że Polska nie będzie zagrożona?


Nie miejmy złudzeń. Świętej pamięci prezydent Lech Kaczyński mówił w 2008 roku w Gruzji: „dziś Gruzja, jutro Ukraina, potem państwa bałtyckie a potem Polska” jest zagrożona odbudową imperium rosyjskiego. Co do tego nie miejmy złudzeń. Nie słuchajmy tych, którzy twierdzą, że skończyła się historia, że bezpieczeństwo wynika z tego, że ktoś inny będzie bronił Polski. Jeżeli Polacy sami nie będą chcieli bronić swojej ojczyzny, to nikt za nas tego obowiązku nie wypełni.

Ale oczywiście chodzi o to, żeby odstraszyć agresora. Nie ulega żadnej wątpliwości, że silne Wojsko Polskie jest gwarantem bezpieczeństwa, że agresor zastanowi się tysiąc razy, zanim napadnie na kraj, który posiada silne wojsko. Wojsko Polskie z roku na rok jest coraz silniejsze. W 2015 roku liczyło 95 tysięcy żołnierzy, na koniec ubiegłego roku możemy powiedzieć, że pod bronią mieliśmy 164 tysiące żołnierzy. 

Nowoczesny sprzęt, koreańskie czołgi, które już są na wyposażeniu Wojska Polskiego, Abramsy – amerykańskie czołgi, które w tym roku trafią na wyposażenie Wojska Polskiego, system Patriot, który zamówiliśmy w 2018 roku, który już jest na wyposażeniu Wojska Polskiego, rakiety HIMARS, rakiety ziemia-ziemia o zasięgu do 300 km, które w tym roku trafią na wyposażenie Wojska Polskiego. W tym roku także będziemy mieć rakiety koreańskie, podobne do amerykańskich HIMARS-ów. Samoloty FA-50 w tym roku trafią na wyposażenie Wojska Polskiego, a więc ten proces bardzo dynamicznie przeprowadzamy, wzmacniamy Wojsko Polskie. Redukujemy, czy też w ogóle pozbywamy się sprzętu postsowieckiego, który jest sprzętem przestarzałym, na rzecz sprzętu zachodniego. Widać na Ukrainie, że przewagę ma sprzęt zachodni nad sprzętem rosyjskim. Wszyscy, którzy obserwują to, co dzieje się na Ukrainie nie mają co do tego żadnych wątpliwości.

I oczywiście też stawiamy na polski przemysł zbrojeniowy. W tym roku rozpocząłem swoją aktywność jako minister obrony narodowej od podpisania umowy w sprawie wyposażenia Wojska Polskiego w 70 tysięcy karabinków Grot, karabinków polskiej produkcji.


Wspomniał pan, że na koniec ubiegłego roku w Wojsku Polskim było około 164 tysięcy żołnierzy, docelowo polska armia ma liczyć 300 tysięcy. Jak to osiągnąć? Pytam także w kontekście pana wpisu na Twitterze, że będą dodatkowe świadczenia dla żołnierzy, którzy kilkanaście lat w wojsku służą.


Tak, staram się zbudować jak najlepsze warunki do służby, zachęcić żołnierzy do tego, żeby doświadczeni żołnierze zostawali w służbie, zachęcić młodych ludzi do wstępowania do Wojska Polskiego. Rzeczywiście, tu jest bardzo wiele rozwiązań w ustawie o obronie ojczyzny, którą uchwaliliśmy w ubiegłym roku. Zagwarantowaliśmy dodatek po 25 latach służby dla żołnierzy, teraz w tym okresie służby między 15 a 25 rokiem służby też przewidzieliśmy dodatek. To są żołnierze, którzy mają doświadczenia, chcemy korzystać z tych doświadczeń, ale Wojsko Polskie musi być coraz liczniejsze i tak się dzieje. To jest warunek bezpieczeństwa naszej ojczyzny.


Dużym zakupom towarzyszy też przekazywany sprzęt do Ukrainy. Trafiły tam m.in. czołgi T-72. Czy jest decyzja o tym, że z Polski na Ukrainę pojadą Leopardy?


Nie, nie ma takiej decyzji. My oczywiście wspieramy Ukrainę, zdajemy sobie sprawę z tego, że wolimy sąsiadować z niepodległą Ukrainą na południowym wschodzie niż z Rosją. Sąsiadujemy już z Rosją na północy, w zasadzie Białoruś dziś też jest częścią Rosji, więc zależy nam na tym, żeby Ukraina oparła się tej inwazji rosyjskiej. Ale taka decyzja nie została podjęta.


A może być podjęta, we współpracy z innymi krajami?

Tylko pod warunkiem takim, że będzie to przedsięwzięcie o szerszym zakresie. Zresztą na ten temat trwają rozmowy z panem prezydentem Andrzejem Dudą, w ramach rządu takie rozmowy trwają. To musiałby być proces bardzo szeroki, gdzie przede wszystkim te państwa, które posiadają dużo czołgów zgodziłyby się na taką formułę.

Chodzi tu przede wszystkim o Niemcy, o producenta czołgów Leopard. Więc w takim większym zestawieniu ta sprawa byłaby przedmiotem naszych rozważań, ale to musi być w ten sposób przeprowadzone.

| red: bs


Przeczytaj, zanim skomentujeszZNAJDŹ NAS

Jawor – u źródeł kultury

REKLAMA
OiFP KONCERT DYPLOMANTÓW

REKLAMA
NieTeatr ZALIA

REKLAMA
OiFP DYPTYK WIELKANOCNY: VIA CRUCIS/CAVALLERIA RUSTICANA
Patrycja Maliszewska, fot. Sylwia Krassowska

Patrycja Maliszewska [wideo]

zawodniczka Juvenii Białystok i reprezentantka Polski w short tracku
23.03.2023

Przez wiele lat była łyżwiarką Juvenii Białystok i reprezentowała Polskę na najważniejszych imprezach w short tracku. Patrycja Maliszewska kończy bogatą karierę sportową.

Cezary Kaźmierczak, fot. Sylwia Krassowska

Cezary Kaźmierczak [wideo]

prezes Związku Przedsiębiorców i Pracodawców
22.03.2023

"Na zachodniej Ukrainie wojny nie ma. Tam się w zasadzie relokował cały biznes ze wschodu Ukrainy albo znaczna część biznesu. Tam powoli już można zacząć działać" - mówi Cezary Kaźmierczak.

Błażej Poboży, fot. Sylwia Krassowska

Błażej Poboży [wideo]

wiceminister spraw wewnętrznych i administracji
21.03.2023

- Wiosną nie spodziewamy się większej liczby migrantów. Dzięki zaporze i patrolom Straży Granicznej udaremniane są te nielegalne przekroczenia - mówi Błażej Poboży.


Daniel Czyżewski

Daniel Czyżewski [wideo]

z portalu Energetyka24
20.03.2023

Polska wciąż powinna rozwijać sieć gazowniczą w poszczególnych regionach, bo zapotrzebowanie na gaz w najbliższej dekadzie nie zmniejszy się - ocenia Daniel Czyżewski.

fot. Marcin Gliński

Mirosław Wojciuk i Romuald Rakowski

z zespołu Błękitny Nosorożec
18.03.2023

- W warstwie muzycznej, staramy się, aby każda płyta była w miarę różnorodna. Nie trzymamy się schematów punkowych. Wtrącamy trochę reggae, metalu, chociaż nie jesteśmy kapelą stricte metalową. Po latach można powiedzieć, że mamy taki własny styl - to nie jest tylko post punk albo punk rock - mówią muzycy z zespołu Błękitny Nosorożec.

Źródło: Główny Inspektorat Transportu Drogowego, gov.pl

Alvin Gajadhur

główny inspektor transportu drogowego
17.03.2023

Trwają masowe kontrole w firmach transportowych. - Sprawdzamy przedsiębiorców z Białegostoku, Białej Podlaskiej, Poznania, Częstochowy i Wrocławia - wytypowaliśmy firmy, które prawdopodobnie dysponują kapitałem białoruskim lub rosyjskim.


prof. Adam Bartnicki, fot. Joanna Szubzda

prof. Adam Bartnicki [wideo]

ekspert ds. bezpieczeństwa z Wydziału Prawa Uniwersytetu w Białymstoku
17.03.2023

"Akcje dywersyjne mają to do siebie, że nie bardzo wiemy, kto tego dokonał. Coś wylatuje w powietrze, jest jakiś zamach, ale nie wiemy, kto za tym stoi. Możemy się domyślać, ale bez twardych dowodów trudno też żądać od NATO deklaracji, że wypełni artykuł 5. Traktatu Północnoatlantyckiego" - mówi prof. Adam Bartnicki.

prof. Robert Ciborowski, fot. Joanna Szubzda

prof. Robert Ciborowski [wideo]

ekonomista, rektor Uniwersytetu w Białymstoku
16.03.2023

- Jeśli nic wielkiego się nie wydarzy, jeśli nie pojawi się jakiś czarny łabędź, który nagle zmieni trajektorię naszego codziennego życia, to raczej jest to szczyt inflacji.

fot. Beata Włostowska

Beata Włostowska

nauczycielka z Zespołu Szkół Zawodowych nr 5 w Białymstoku, laureatka konkursu "Zawodowiec Roku 2022"
15.03.2023

To nauczyciele, którzy wyróżniają się pasją, zaangażowaniem i profesjonalizmem, a także wspierają uczniów w rozwijaniu ich zawodowych zainteresowań. Poznaliśmy zwycięzców ogólnopolskiego konkursu "Zawodowiec Roku 2022" w 52 dziedzinach, organizowanego m.in. przez Ministerstwo Edukacji i Nauki. Wśród nagrodzonych jest nauczycielka z Zespołu Szkół Zawodowych nr 5 w Białymstoku - Beata Włostowska.


Leszek Mironiuk, fot. Sylwia Krassowska

Leszek Mironiuk [wideo]

rzecznik Wojewódzkiego Inspektoratu Inspekcji Handlowej w Białymstoku
15.03.2023

"Konsument może w każdy możliwy sposób udowadniać, że dokonał zakupu tego towaru u sprzedawcy. Paragon nie jest wymagany. Jeżeli dokonaliśmy zakupu w tym sklepie, a sprzedawca pamięta o tym, powinien taką reklamację rozpatrzyć" - mówi Leszek Mironiuk.

Mateusz Marciniak, fot. Joanna Szubzda

Mateusz Marciniak [wideo]

ekspert finansowy
14.03.2023

Raty kredytu będą zamrożone przez 10 lat - to zakłada rządowy program Pierwsze Mieszkanie. Jakie warunki trzeba spełnić, żeby z niego skorzystać?

płk Jarosław Kowalewski, fot. Sylwia Krassowska

płk Jarosław Kowalewski

szef Ośrodka Zamiejscowego w Białymstoku Centralnego Wojskowego Centrum Rekrutacji
13.03.2023

- Targi będą kompleksowym sposobem informowania o Siłach Zbrojnych i dostępnych formach służby wojskowej - mówi płk Jarosław Kowalewski o I Wojskowych Targach Służby i Pracy w Wysokiem Mazowieckiem.


Maksymilian Dura, źródło: defence24.pl

Maksymilian Dura [wideo]

komandor porucznik rezerwy Marynarki Wojennej, ekspert portalu Defence24.pl
13.03.2023

"Zdobywanie miast jest zawsze bardzo krwawe" - mówi Maksymilian Dura.

ks dr. Jan Dohnalik, źródło: parafiamichal.pl

ks. dr Jan Dohnalik

z Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie, współpracownik Centrum Ochrony Dziecka
10.03.2023

- To co jest na pewno ważne w tym filmie i co stawia nam pytania - jako tym, którzy się zajmują ochroną dzieci i młodzieży - to, że rzeczywiście redaktor dotarł do niektórych osób skrzywdzonych. To jest zawsze pytanie, czy my robimy wystarczająco, żeby do nich dotrzeć, żeby im pomóc; ale to jest pytanie dla nas, a nie dla Jana Pawła II - mówi ks. dr Jan Dohnalik

prof. Jerzy Kopania, fot. Joanna Szubzda

prof. Jerzy Kopania [wideo]

filozof, etyk
10.03.2023

- Ta cała sprawa, obok wydźwięku moralnego i czysto historycznego, czegoś, co trzeba wyjaśnić, ma też aspekt polityczny i jest wyraźnie rozgrywana politycznie - tak o reakcjach po reportażu na temat Jana Pawła II mówi profesor Kopania.


Stanisław Żaryn, źródło: www.gov.pl

Stanisław Żaryn

pełnomocnik rządu ds. bezpieczeństwa przestrzeni informacyjnej Rzeczpospolitej
9.03.2023

- Możemy zauważyć pewne typowe sposoby oddziaływania Rosji na Polskę. Przede wszystkim eksploatowane są wszystkie działania, które mają poróżnić Polaków i Ukraińców.

Małgorzata Wenclik i Marta Siemieniuk, fot. Barbara Sokolińska

Małgorzata Wenclik i Marta Siemieniuk

ze Stowarzyszenia 100-lecie kobiet i z Fundacji Rozwoju Demokracji Lokalnej oddział w Białymstoku
8.03.2023

8 marca inauguruje działalność Podlaska Rada Kobiet. W jej skład wejdzie 17 przedstawicielek m.in. świata nauki czy medycyny.

Robert Flisiak, fot. Monika Kalicka, archiwum

prof. Robert Flisiak [wideo]

kierownik Kliniki Chorób Zakaźnych i Hepatologii Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku, prezes Polskiego Towarzystwa Epidemiologów i Lekarzy Chorób Zakaźnych
7.03.2023

"Covid-19 to jest już zupełnie inna choroba. Mam wątpliwości czy powinniśmy nadal używać określenia Covid-19. Pacjenci, których w tej chwili mamy, to już nie są pacjenci z zagrożeniem życia" - mówił w Radiu Białystok profesor Robert Flisiak.


fot. Marcelina Markowska

Jacek Babiel

doradca i konsultant wyborczy
7.03.2023

- W marketingu politycznym możemy powiedzieć, że staranie się o to, żeby wejść na listę wyborczą, czasami jest związane z walką we własnym środowisku wyborczym czy po prostu w regionie - mówi Jacek Babiel.

fot. Joanna Szubzda

Anna Zdanowicz

psychoterapeutka i psycholożka
6.03.2023

- Może pojawić się poczucie winy, bo ta rodzina, jak mówią mieszkańcy Choroszczy, prezentowała się jako bardzo otwarta, wzorowa, a okazało się, że coś było nie tak - mówi Anna Zdanowicz.

Dariusz Piontkowski, fot. Joanna Szubzda

Dariusz Piontkowski [wideo]

wiceminister edukacji i nauki
6.03.2023

- To już ostatnia zmiana przed tegorocznym egzaminem maturalnym. Zostało stosunkowo niewiele czasu, więc chyba już nie ma sensu wprowadzać dalszych, głębszych zmian - mówi wiceminister.


Michał Osyda, fot. Sylwia Krassowska

Michał Osyda

założyciel formacji OSYDA
4.03.2023

Zadzwonił do mnie Artur Urbanowicz i zapytał, czy byłbym gotów napisać utwór, który ilustrowałby muzycznie jego powieść "Grzesznik". Lubię wyzwania, więc się zgodziłem. Trochę nie miałem wyobrażenia, jak napisać piosenkę o książce, ale po przeczytaniu wersji przed drukiem, miałem już cały utwór w głowie - wspomina Michał Osyda.

Krzysztof Jurgiel, fot. Joanna Szubzda

Krzysztof Jurgiel [wideo]

były minister rolnictwa, europoseł
3.03.2023

- Mamy w magazynach obecnie około 50 proc. zbóż przed sezonem i żeby to sprzedać, to trzeba zmniejszyć koszty. Rząd złożył wniosek do Brukseli o dopłaty.

Marcin Wiącek, źródło: bip.brpo.gov.pl/fot. G. Krzyżewski

Marcin Wiącek [wideo]

Rzecznik Praw Obywatelskich
2.03.2023

"Warunki, w jakich funkcjonują polskie ośrodki penitencjarne, odbiegają od tych, które powinny być standardem w państwach europejskich. W szczególności mam na myśli powierzchnię przypadającą na jedną osobę osadzoną. Jest ona zdecydowanie zbyt mała" - mówi Marcin Wiącek.


Andrzej Vilk, źródło: archiwum prywatne

Andrzej Vilk

Kierownik Działu Legalizacji Zatrudnienia w Grupie Progres
2.03.2023

"Jeżeli jest dla nich praca, to cudzoziemcy czują potrzebę przeprowadzenia się do mniejszych ośrodków, mniejszych miast" - mówi Andrzej Vilk z Grupy Progres.

dr Marek Jedynak, fot. Joanna Szubzda

dr Marek Jedynak [wideo]

dyrektor białostockiego oddziału IPN
1.03.2023

- Ich sposób walki, działalność w podziemiu niepodległościowym to była próba podtrzymania państwowości polskiej w taki sposób, w jaki tylko byli w stanie - mówi o Żołnierzach Wyklętych dr Marek Jedynak.

Bartosz Szolc, fot. Barbara Sokolińska

Bartosz Szolc [wideo]

organizator Białostockiego Marszu Pamięci Żołnierzy Wyklętych
28.02.2023

- Nie wszyscy zdają sobie sprawę, kim byli Żołnierze Wyklęci. Dlatego właśnie 1 marca maszerujemy - mówił na antenie Polskiego Radia Białystok Bartosz Szolc.


źródło: www.bialystok.tvp.pl

Agnieszka Giełażyn-Sasimowicz

dyrektor białostockiego ośrodka Telewizji Polskiej
27.02.2023

"Wiosna w TVP 3 Białystok to przede wszystkim informacje. Stawiamy na informacje lokalne co godzinę. Od godziny 10:30 do 21:30. Chcemy być jak najbliżej naszych widzów" - mówi Agnieszka Giełażyn-Sasimowicz.

Roman Czepe, fot. Joanna Szubzda

Roman Czepe [wideo]

wicestarosta powiatu białostockiego
27.02.2023

- Liczymy na to, że będzie pochylenie się nad naszym stanowiskiem i wskazanie zapisu, który rzeczywiście budzi kontrowersje - mówi wicestarosta o stanowisku rady powiatu białostockiego ws. Karty LGBT.

Artur Szabałowski, Tomasz Staranowicz, Mariusz Bienasz i Robert Czerski, fot. Marcin Gliński

Artur Szabałowski, Tomasz Staranowicz, Mariusz Bienasz i Robert Czerski

zespół Bad Falcon, laureaci konkursu Niebieski Mikrofon - Muzyczna Nagroda Polskiego Radia Białystok
25.02.2023

- Po Niebieskim Mikrofonie jeszcze się nie spotkaliśmy, nie mieliśmy żadnej próby, ale na gorąco rozmawialiśmy o teledysku. Na pewno w planach mamy teledysk do piosenki "Klątwa" - mówił w Radiu Białystok Tomasz Staranowicz z zespołu Bad Falcon.


Wojciech Konończuk, fot. Joanna Szubzda (archiwum)

Wojciech Konończuk

dyrektor Ośrodka Studiów Wschodnich
24.02.2023

- To nie jest wojna o charakterze lokalnym, regionalnym. To jest wojna, która zdeterminuje porządek europejski, z wpływem także na porządek światowy - mówi w rocznicę inwazji Rosji na Ukrainę dyrektor Ośrodka Studiów Wschodnich Wojciech Konończuk.

Marek Ławreszuk, fot. Joanna Szubzda

Marek Ławreszuk

z zespołu Czeremszyna - laureata plebiscytu Niebieski Mikrofon Polskiego Radia Białystok
24.02.2023

- Ta nagroda była dla nas bardzo dużą niespodzianką. Zespoły, które grają podobną muzykę do nas i będą planowały w przyszłych latach startować w Niebieskim Mikrofonie, niech się nie wahają - warto!

Przemek Piotrowski, fot. Joanna Szubzda

Przemek Piotrowski

laureat konkursu Niebieski Mikrofon - Muzyczna Nagroda Polskiego Radia Białystok
23.02.2023

- Niebieski Mikrofon przede wszystkim daje cenne doświadczenie. Poznałem wielu ciekawych artystów, wiele zespołów, dostałem masę motywacji i zastrzyk finansowy.


prof. Maciej Perkowski, fot. Joanna Szubzda

prof. Maciej Perkowski [wideo]

z Wydziału Prawa Uniwersytetu w Białymstoku
23.02.2023

- Deklaracja liderów Bukaresztańskiej Dziewiątki to sygnał polityczny, który pokazuje jedność i usuwa wątpliwości wobec Rosji, na przykład w kwestiach gospodarczych.

Jakub Jasiukiewicz, Michał Babik, Piotr Klepacki, Miłosz Gładyszewski, fot. Sylwia Krassowska

Jakub Jasiukiewicz, Michał Babik, Piotr Klepacki, Miłosz Gładyszewski

zespół Five Stages of Grief, finaliści 4. edycji konkursu "Niebieski Mikrofon - Muzyczna Nagroda Polskiego Radia Białystok"
22.02.2023

"To był duży stres, bo jesteśmy młodym zespołem, za nami dopiero drugi konkurs, ale nikt nie chciał zawieść. Bardzo się cieszymy, że wygraliśmy Niebieski Mikrofon" - mówi Michał Babik.

Profesor Zbigniew Lewicki, źródło: rozmowa na Skype

prof. Zbigniew Lewicki [wideo]

amerykanista z Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie
22.02.2023

"Najważniejsze było stwierdzenie, że nie odstąpimy od Ukrainy. Będziemy z nią tak długo, jak będzie to potrzebne. Taka deklaracja dla Ukraińców jest niezwykle ważna. Oni walczą, giną, ich miasta płoną i zapewnienie, że Stany Zjednoczone i NATO będą po ich stronie bezustannie, aż do zwycięskiego czy sensownego końca, jest na pewno dla walczących niezwykle cenne" - mówi prof. Zbigniew Lewicki.
źródło: www.radio.bialystok.pl​


Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok