Radio Białystok | Wiadomości | W Białymstoku powstanie Aleja Lalkarzy
W Białymstoku utworzona zostanie Aleja Lalkarzy im. Piotra Sawickiego. Taką decyzję podjęli w czwartek (20.04) białostoccy radni.
Białostocki Teatr Lalek to jedna z najlepszych i najbardziej cenionych scen lalkowych w Polsce. Teatr powstał w 1953 roku, jest instytucją miejską. W obecnym budynku teatr mieści się od 1979 roku i był to pierwszy specjalnie budowany w Polsce teatr lalek. Wystawiono ponad 300 premier, a spektakle można było oglądać w krajach Europy, Azji, Afryki i Ameryki Północnej.
Założycielem i wieloletnim dyrektorem był Piotr Sawicki (1906-1991) - aktor, reżyser, malarz i fotograf.
Jak napisano w uzasadnieniu uchwały: "po II wojnie światowej, wracając do zrujnowanego Białegostoku, chciał zająć się odbudową instytucji kultury i oświaty, co z sukcesem czynił aż do lat osiemdziesiątych". "Z biegiem lat Białostocki Teatr Lalek stał się jedną z najbardziej rozpoznawalnych białostockich marek kulturalnych na świecie, a podwaliny pod jego obecną działalność stworzył właśnie Piotr Sawicki" - uzasadniono.
- Będzie ona w pobliżu Białostockiego Teatru Lalek i nie jest to przypadkowa lokalizacja, bo Piotr Sawicki był twórcą tej instytucji - mówi zastępca dyrektora Departamentu Geodezji Iwona Suszko.
Przed głosowaniem radny Marek Tyszkiewicz, aktor Teatru Dramatycznego im. Aleksandra Węgierki w Białymstoku, podziękował za tę inicjatywę i mówił, że ranga Białostockiego Teatru Lalek jest niepodważalna. - To jest warte przypomnienia, kto zaczął, czyli wracanie do historii i to jest piękny hołd złożony panu Piotrowi Sawickiemu - powiedział aktor.
Z wnioskiem o upamiętnienie w przestrzeni publicznej Białegostoku Piotra Sawickiego wystąpił jego syn. Wszyscy radni poparli ten pomysł.
Rodzina i przyjaciele pożegnali w poniedziałek (20.03) reżysera teatralnego i radiowego, polonistę, twórcę kilkuset słuchowisk - Zdzisława Dąbrowskiego.
Połączone siły aktorskie różnych podlaskich teatrów od kilku lat świętują twórczo urodziny jednego z najbardziej wybitnych artystów naszego kraju - Stanisława Ignacego Witkiewicza.
Gdyby nie on, pewnie nie byłoby Białostockiego Teatru Lalek, jaki znamy współcześnie, a miasto mogłoby być uboższe o jedną z uczelni artystycznych. Rodzina, znajomi, przyjaciele pożegnali we wtorek (27.12) reżysera, dramatopisarza, wieloletniego dyrektora BTL-u, założyciela wydziału lalkarskiego Akademii Teatralnej - prof. Krzysztofa Raua.
To opowieść o dorastaniu, problemach nastolatków i ich relacjach z dorosłymi. W Białostockim Teatrze Lalek w sobotę (29.10) premiera polsko-czeskiej realizacji "Symulator".