Radio Białystok | Wiadomości | Wybuchowe eksperymenty, roboty, koncerty - Piknik Nauki i Sztuki na białostockim stadionie

Wybuchowe eksperymenty, roboty, koncerty - Piknik Nauki i Sztuki na białostockim stadionie

14.05.2023, 14:05, akt. 14:07

Rodzinnym piknikiem na stadionie miejskim rozpoczął się w niedzielę (14.05) w Białymstoku XIX Podlaski Festiwal Nauki i Sztuki. Do 19 maja miłośnicy wiedzy w każdym wieku będą mogli uczestniczyć w licznych warsztatach, eksperymentach, pokazach.

Rodzinny Piknik Naukowy na Stadionie Miejskim w Białymstoku, fot. Monika Kalicka
Rodzinny Piknik Naukowy na Stadionie Miejskim w Białymstoku, fot. Monika Kalicka


0:00
0:00
Wybuchowe eksperymenty, roboty, koncerty - Piknik Nauki i Sztuki na białostockim stadionie - relacja Marka Gąsiorowskiego | Pobierz plik.


Problemy z odsłuchem?

Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.

Festiwal organizuje wspólnie 12 publicznych i niepublicznych uczelni wyższych z regionu, także Białostocki Park Naukowo-Technologiczny.

Koordynatorem głównym tegorocznego festiwalu jest Politechnika Białostocka. Rektor tej największej uczelni technicznej w regionie dr hab. prof. PB Marta Kosior-Kazberuk powiedziała podczas oficjalnej inauguracji festiwalu, że z roku na rok program festiwalu nauki jest coraz bogatszy i coraz bardziej atrakcyjny.


- Chcemy w ten sposób pokazać potencjał podlaskich uczelni, które stale się rozwijają, mają wspaniałe osiągnięcia. Festiwal jest do tego doskonałą okazją - powiedziała rektor PB.


Zastępca prezydenta Białegostoku Rafał Rudnicki podkreślał, że władze miasta promują od dawna wszystkie wyższe uczelnie w Białymstoku i od lat zachęcają młodych ludzi do studiowania na tych uczelniach ze względu na wysoki poziom kształcenia, a potem wiązania swego życia rodzinnego i zawodowego z Białymstokiem.


- Jesteśmy dzisiaj bardzo dumni, że możemy zaprezentować to, co potrafimy najlepiej czyli to jak zabezpieczać ludzkie zdrowie, ludzkie życie i jak je ratować - powiedział na inauguracji festiwalu prorektor ds. nauki i rozwoju Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku (UMB) prof. Marcin Moniuszko.Prorektor UMB dodał, że uczestnicy imprezy będą mogli się dowiedzieć jak zapobiegać chorobom układu sercowo-naczyniowego, rakowi piersi czy jądra, poznać zagadnienia położnicze, fizjoterapię, kosmetologię.


- Chcemy porozmawiać też o tym jak ratować ludzkie życie - warsztaty z pierwszej pomocy to jest coś, co jest jednym z najważniejszych punktów naszego programu - podkreślił Moniuszko.


Program XIX festiwalu jest ułożony w ten sposób, że poszczególne dni są dedykowane konkretnym uczelniom, gdzie wówczas odbywają się różne wydarzenia. Np. poniedziałek będzie dniem Politechniki Białostockiej, wtorek - to dzień Uniwersytetu w Białymstoku (UwB), a środa to dzień UMB.

Prorektor ds. nauki Politechniki Białostockiej prof. Marek Krętowski poinformował, że politechnikę odwiedzi w ramach festiwalowych atrakcji ok. dwóch tysięcy osób zainteresowanych naukami technicznymi, odkryciami. Podczas niedzielnego pikniku uczelnia zaprezentowała np. książkowe origami, konstrukcje robotyczne, mechaniczne, druk 3D w medycynie, analog łazika marsjańskiego.

Prorektor UwB ds. nauki i współpracy międzynarodowej prof. Izabela Święcicka powiedziała, że uczelnia przygotowała wiele wydarzeń, podczas których będzie można wykonywać eksperymenty biologiczne, zajęcia chemiczne np. o tym jak gospodarować odpadami, będzie mowa o bezpieczeństwie pracy w internecie, prawnicy będą mówić o technikach negocjacji. Można także odwiedzać uczelniane planetarium.

Festiwal odbywa się pod patronatem m.in. ministra edukacji i nauki, wojewody podlaskiego, marszałka województwa, podlaskiego kuratora oświaty, prezydentów Białegostoku, Łomży i Suwałk.

źródło: PAP | red: mag, wsz

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujesz

ZOBACZ TEŻ:


Piknik z okazji Dni Otwartych Funduszy Europejskich w Podlaskim Muzeum Kultury Ludowej

14.05.2023, 07:07

Było częstowanie tortem i dziesiątki propozycji dla dzieci. Tłumy mieszkańców regionu zjechały do Podlaskiego Muzeum Kultury Ludowej w Wasilkowie na piknik promujący fundusze europejskie.


Piknik z okazji Dni Otwartych Funduszy Europejskich

12.05.2023, 13:41

Dzięki tym pieniądzom udało się już m.in. wyremontować drogi czy zmodernizować szkoły. O unijnym wsparciu opowiadali dziś włodarze powiatu sokólskiego podczas pikniku z okazji Dni Otwartych Funduszy Europejskich.


Blisko pół tysiąca wydarzeń na 12 podlaskich uczelniach podczas Festiwalu Nauki i Sztuki

12.04.2023, 15:09

Piknik rodzinny, pokazy szycia chirurgicznego, eksperymenty chemiczne, koncerty muzyki poważnej czy zajęcia sportowe. Takie wydarzenia znalazły się wśród kilkuset propozycji Podlaskiego Festiwalu Nauki i Sztuki. Impreza odbędzie się w dniach 14-19 maja.

ZNAJDŹ NAS

REKLAMA
Nie Teatr Historia Jakuba – spektakl

REKLAMA
OiFP BRZYDKI KACZOREK

REKLAMA
OiFP PAJACE / RYCERSKOŚĆ WIEŚNIACZA, R. LEONCAVALLO / P. MASCAGNI

Wybory do Parlamentu Europejskiego 2024

REKLAMA
STARE DOBRE MAŁŻEŃSTWO OIFP

REKLAMA
CARMINA BURANA KONCERT ORATORYJNY OIFP

Podlaskie Centrum Produktu Lokalnego


fot. Paweł Wądołowski
21.05.2024, 19:41, akt. 22.05.2024, 19:45

Do skansenu w Nowogrodzie trafił ponad stuletni strój


źródło: www.radio.bialystok.pl

Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok