Radio Białystok | Wiadomości | Straż Graniczna świętowała w Białymstoku 32. rocznicę powstania formacji

Straż Graniczna świętowała w Białymstoku 32. rocznicę powstania formacji

autor: Wojciech Szubzda

24.05.2023, 14:25, akt. 14:57

Były awanse, odznaczenia i podziękowania za służbę. Podlaski Oddział Straży Granicznej świętował w środę (24.05) 32. rocznicę powstania formacji.

fot. Wojciech Szubzda
fot. Wojciech Szubzda


0:00
0:00
Straż Graniczna świętowała w Białymstoku 32. rocznicę powstania formacji - relacja Wojciecha Szubzdy | Pobierz plik.


Problemy z odsłuchem?

Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.

Podczas uroczystości w siedzibie Oddziału SG w Białymstoku przy ul. Bema podkreślano wagę tej służby w ochronie polsko-białoruskiej granicy. Od prawie dwóch lat funkcjonariusze wspierani przez m.in. żołnierzy mierzą się z największą w historii Polski falą nielegalnej migracji.

Część funkcjonariuszy odebrało decyzje o awansie, a kilka innych osób odebrało specjalne medale w podziękowaniu za współpracę i wspieranie Podlaskiego Oddziału Straży Granicznej.

Takie medale dostali m.in.: dowódca 18. Białostockiego Pułku Rozpoznawczego płk Paweł Lechowski, wójt Mielnika Marcin Urbański i starosta siemiatycki Marek Bobel.

Komendant POSG gen. bryg. SG Andrzej Jakubaszek wręczając medale dziękował wyróżnionym za wspieranie funkcjonariuszy w ochronie granicy.

Z kolei starosta siemiatycki Marek Bobel powiedział Polskiemu Radiu Białystok, że Straż Graniczna może zawsze liczyć na wsparcie samorządowców i mieszkańców.


- Mieszkańcy są bardzo przychylni i wdzięczni funkcjonariuszom Straży Granicznej, że chronią odcinka granicy w powiecie siemiatyckim. Cel jest wspólny: bezpieczna granica, bezpieczna Polska. To też nasz cel; samorządu i władz powiatu siemiatyckiego - mówi Marek Bobel.


W Podlaskim Oddziale Straż Granicznej służy ok. 2 tys. funkcjonariuszy. Do tego jest ponad 300 pracowników cywilnych. Ochraniają ponad 350-kilometrowy odcinek granicy, z czego ponad 100 km to granica z Litwą, a prawie 250 km - to granica z Białorusią.

W Podlaskiem jest 16 placówek Straży Granicznej: 3 na granicy wewnętrznej Unii Europejskiej (w Rutce-Tartak, Sejnach oraz Augustowie) oraz 13 na granicy zewnętrznej, w tym: 7 placówek bez przejść granicznych (w Lipsku, Nowym Dworze, Szudziałowie, Krynkach, Michałowie, Dubiczach Cerkiewnych i Mielniku) oraz 6 placówek z przejściami granicznymi (w Płaskiej, Kuźnicy, Bobrownikach, Narewce, Białowieży i Czeremsze).

| red: wsz

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujesz

ZOBACZ TEŻ:


W rzece Świsłocz na granicy z Białorusią znaleziono zwłoki

24.05.2023, 10:15

W rzece Świsłocz, biegnącej wzdłuż polsko-białoruskiej granicy, znaleziono zwłoki. Niewykluczone, że to nielegalny imigrant. Sprawę wyjaśniają podlascy policjanci pod nadzorem prokuratora.


gen. Andrzej Jakubaszek [wideo]

23.05.2023, 16:37

Prawie 10 tysięcy prób nielegalnego przekroczenia granicy z Białorusi do Polski odnotowała od początku roku Straż Graniczna. Pomimo wybudowanej zapory na granicy, Białorusini nadal podsycają kryzys migracyjny.


Charytatywny koncert w Operze i Filharmonii Podlaskiej z okazji święta Straży Granicznej

23.05.2023, 13:41

To część wojewódzkich obchodów święta Straży Granicznej w województwie podlaskim. W Operze i Filharmonii Podlaskiej odbył się charytatywny koncert. Występowała Golec uOrkiestra, a uczestnicy mogli wziąć udział w licytacjach. Cały dochód będzie przekazany na rzecz chorych dzieci funkcjonariuszy i pracowników Straży Granicznej.


133 osoby próbowały przedostać się nielegalnie z Białorusi do Polski

23.05.2023, 11:02

133 cudzoziemców próbowało w poniedziałek (22.05) dostać się nielegalnie z Białorusi do Polski, byli to m.in. obywatele Erytrei, Bangladeszu, Indii i Etiopii, na widok polskich patroli 20 z tych osób zawróciło na Białoruś – podała SG w raporcie z minionej doby.


116 cudzoziemców próbowało w niedzielę przedostać się z Białorusi do Polski

22.05.2023, 10:50

116 cudzoziemców, wśród których byli m.in obywatele Nepalu i Maroka, próbowało minionej doby przedostać się z Białorusi do Polski – podała w poniedziałek rano Straż Graniczna.


Pościg straży granicznej za autem przewożącym nielegalnych migrantów

20.05.2023, 12:27

Pięć osób trafiło do szpitala po nocnym zdarzeniu drogowym w okolicach Bociek. Autem jechała para Ukraińców, która przewoziła 3 obywateli Jemenu, którzy nielegalnie przekroczyli polsko-białoruską granicę.


Straż Graniczna świętuje 32. rocznicę istnienia

16.05.2023, 15:43

Strażnicy graniczni obchodzą 16 maja Święto Straży Granicznej. Dokładnie tego dnia formacja rozpoczęła służbę na granicy Rzeczypospolitej Polskiej. W tym roku mijają 32 lata od tego wydarzenia.


Migranci zaatakowali polskie służby w okolicach Białowieży [wideo]

12.05.2023, 09:29

Straż Graniczna podała, że w czwartek (11.05) 107 cudzoziemców próbowało dostać się nielegalnie z Białorusi do Polski, byli to m.in. obywatele Indii i Egiptu. 33 z tych osób na widok polskich patroli zawróciły na stronę białoruską.

ZNAJDŹ NAS

Koncert live - Żurkowski

REKLAMA
Plum Ekiden

REKLAMA
Nie Teatr Letnie granie: Austin Miller & Amanda Esposito

Podlaskie Centrum Produktu Lokalnego


źródło: www.radio.bialystok.pl

Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok