Radio Białystok | Wiadomości | Podlaska Fundacja Rozwoju Regionalnego podsumowała kampanię #wkręć się w technologię!

Podlaska Fundacja Rozwoju Regionalnego podsumowała kampanię #wkręć się w technologię!

autor: Adam Janczewski

26.05.2023, 16:14, akt. 29.05.2023, 08:20

Dzięki tej akcji ponad 2,5 tysiąca uczniów z regionu mogło dowiedzieć się jak odpowiedzialnie korzystać z nowych technologii. Podlaska Fundacja Rozwoju Regionalnego podsumowała swoją kampanię "#wkręć się w technologię!".

fot. organizator
fot. organizator


0:00
0:00
Podlaska Fundacja Rozwoju Regionalnego podsumowała kampanię #wkręć się w technologię! - relacja Adama Janczewskiego | Pobierz plik.


Problemy z odsłuchem?

Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.

Od marca podczas warsztatów młodzi ludzie uczyli się m.in. czym jest sztuczna inteligencja i jak działają nowoczesne urządzenia, a także jakie są zagrożenia w wirtualnym świecie.

W piątek (26.05) ponad 700 uczniów podlaskich szkół stanęło oko w oko z najnowszymi technologiami – przełomowymi wynalazkami, robotami, rozszerzoną rzeczywistością, sztuczną inteligencją i e-sportem. Uczniowie spotkali się z osobami, które te technologie tworzą, wykorzystują i upowszechniają. Wydarzenie "Gospodarka jutra" w Operze i Filharmonii Podlaskiej było finałem kampanii "#wkręć się w technologię!".


Każda technologia niesie za sobą dylemat moralny. Wszystko zależy od tego, do czego ludzie będą ją wykorzystywać. Myślę jednak, że błędem w dłuższej perspektywie będzie opieranie się nowym technologiom. Są one trampoliną do rozwoju zawodowego i osobistego - powiedziała dr Brygida Dzidek, gość wydarzenia, założycielka startupu Haptology, który tworzy pierścienie umożliwiające odczuwanie bodźców dotykowych w świecie wirtualnym.


Podczas wydarzenia "Gospodarka jutra" na scenie wystąpił także Marcin Ratajczak, współtwórca startupu INURU. Jego firma produkuje rewolucyjne, cienkie, elastyczne wyświetlacze, które mogą być przyklejone na dowolnej powierzchni, na przykład na odzieży lub opakowaniach. 

Maciej Antonik z Edu4Industry, firmy, która dostarcza do techników i szkół wyższych roboty oraz stanowiska dydaktyczne i badawcze, zaprezentował na scenie możliwości robopsa. To przykład robota kroczącego, który może eksplorować te tereny, do których ludzie nie mają dostępu. 

Muzyczne show ze sztuczną inteligencją zrobili Dj Czarek, czyli Cezary Chwicewski, współtwórca Up To Date Festival i Sw@da, czyli Wikson Szczygieł, podlaski muzyk i kompozytor. 

Świat e-sportu przedstawił natomiast Filip "NEO" Kubski - jeden z najlepszych profesjonalnych graczy Counter-Strike na świecie, który na e-sportowych turniejach zarobił blisko milion dolarów.

Cała kampania "#wkręć się w technologię!" miała na celu zachęcenie młodych ludzi do związania swojej przyszłości zawodowej z nowymi technologiami. Poruszano również te trudne tematy, które są ciemną częścią świata cyfrowego, czyli uzależnienia, cyberprzemoc czy nowe formy nierówności społecznych.


Zaprosiliśmy tutaj młodzież, żeby rozbudzić ich wyobraźnię. Do korzystania z technologii nie musimy ich specjalnie zachęcać, ale chcieliśmy podsunąć im pomysł, że mogą być też twórcami innowacji i przełomowych rozwiązań - podkreślił Prezes Podlaskiej Fundacji Rozwoju Regionalnego, organizatora kampanii Marek Dźwigaj.


"Nie wiemy, jakie zawody powstaną za kilka lat, ale wiemy, że będzie to szansa dla młodych ludzi na ciekawą pracę” - dodał Kamil Pendowski, Wiceprezes Podlaskiej Fundacji Rozwoju Regionalnego.

Organizatorem kampanii była Podlaska Fundacja Rozwoju Regionalnego. W akcję, w tym w wydarzenie "Gospodarka jutra" zaangażowani byli także partnerzy: Województwo Podlaskie, Instytut Polska Przyszłości im. Stanisława Lema, PwC, Fundacja Platforma Przemysłu Przyszłości, Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości, Fundacja Agencji Rozwoju Przemysłu, Okręgowa Spółdzielnia Mleczarska w Piątnicy, Centrum Informatyki „ZETO” S.A., Biaform S.A., Enea Ciepło sp. z o.o., Samasz sp. z o.o., Promotech sp. z o.o. 

Patronem medialnym wydarzenia było Polskie Radio Białystok.


| red: sk

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujesz

ZOBACZ TEŻ:


Marcin Ratajczak

26.05.2023, 19:41

Nowoczesna, innowacyjna firma to marzenie wielu osób. Jaką drogę trzeba pokonać, by ją stworzyć? Jakie trzeba mieć umiejętności i ile wyrzeczeń to kosztuje?


O technologiach, które pomagają odkrywać historię opowiada Justyna Orłowska

23.05.2023, 14:20

Czy nowoczesna technologia może pomóc w odkrywaniu nawet odległej historii? Udowodnił to I Festiwal Jaćwieski w Wigrach, który odbył się w minioną niedzielę.


Wokół portfela - Sztuczna inteligencja [wideo]

15.05.2023, 07:46

Audycję przygotował Adam Janczewski.

ZNAJDŹ NAS

PNBC

50 lat przy Świerkowej

Podlaskie nas rusza - Ruszamy w Podlaskie!


Lotto Netta Cup 2024, fot. Karol Prymaka
REGION
20.07.2024, 09:57, akt. 21.07.2024, 07:14

Zawody w skokach na nartach wodnych Lotto Netta CupDzień Rodziny w Hodyszewie, fot. Paweł Wądołowski
REGION
20.07.2024, 10:04, akt. 19:45

Dzień Rodziny w Hodyszewie

źródło: www.radio.bialystok.pl

Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok