Radio Białystok | Wiadomości | Wojewoda: po podpisie prezydenta, ruszy system rekompensat dla firm w związku z zamknięciem granicy

Wojewoda: po podpisie prezydenta, ruszy system rekompensat dla firm w związku z zamknięciem granicy

30.05.2023, 18:00, akt. 18:55

Gdy prezydent RP podpisze ustawę, niezwłocznie rozpocznie się proces wypłaty rekompensat firmom w związku z zamknięciem przejść granicznych z Białorusią - poinformował wojewoda podlaski Bohdan Paszkowski. O jak najszybsze uruchomienie tych wypłat apelowali we wtorek na konferencji prasowej w Białymstoku przedsiębiorcy i podlaski poseł KO Robert Tyszkiewicz.

Bohdan Paszkowski, fot. Monika Kalicka
Bohdan Paszkowski, fot. Monika Kalicka

Poseł i przedsiębiorcy z regionu wyrazili zadowolenie z przyjęcia w ostatni piątek (26.05) przez Sejm przepisów w sprawie tych rekompensat. Przypomniano, że są one w zmianie ustawy o ochronie granicy (przepisy te przyjęto w ustawie o pomocy państwa w oszczędzaniu na cele mieszkaniowe).


Bardzo dobrze, że przyjęto rozwiązanie, które satysfakcjonuje przedsiębiorców, przy czym trzeba pamiętać, że powstało ono w toku prac parlamentarnych i przy przychylności rządu na głosy tych, których pomoc dotyczy. Mam nadzieję, że dzięki temu przedsiębiorcy trochę odetchną w tym trudnym czasie, jaki przechodzą - podkreślał wojewoda Paszkowski.


 Zaznaczył, że urząd wojewódzki będzie się starał sprawnie przeprowadzić cały proces wypłat rekompensat. "Czekamy na podpis prezydenta i ruszamy do pracy" - dodał.


Mamy wreszcie ustawową pomoc dla przedsiębiorstw z zamkniętych przejść granicznych w Kuźnicy i Bobrownikach. W miniony piątek Sejm przyjął poprawki senackie, które umożliwiają wypłacenie firmom, które walczą dziś o przetrwanie w związku z zamkniętymi przejściami, wypłatę sprawiedliwych rekompensat - mówił we wtorek na konferencji prasowej podlaski poseł KO Robert Tyszkiewicz.


Poseł dodał, że - jak to określił - "dziś absolutnie krytyczne, najważniejsze" jest aby wypłaty rekompensat zaczęły się jak najszybciej, bo firmy, które są w trudnej sytuacji, długo czekają na pomoc, aby przetrwać.

Tyszkiewicz mówił, że pomoc ma być liczona przez rok od 1 lutego 2023, gdy zostało zamknięte przejście w Bobrownikach. Przejście w Kużnicy było zamknięte w listopadzie 2021 r.


Przez pierwsze trzy miesiące firmy będą mogły ubiegać się o rekompensatę w wysokości 65 proc. przychodu, przez następne 9 miesięcy o refundację wynagrodzeń dla pracowników w wysokości płacy minimalnej. Chcę powiedzieć, że to jest wreszcie takie rozwiązanie, które daje realną szanse, aby te firmy przetrwały i uratowały miejsca pracy w tej krytycznej sytuacji, kiedy mamy kompletnie zamkniętą granicę wschodnią - powiedział Tyszkiewicz.


Uczestnicząca w pracach parlamentarnych nad rekompensatami Ewelina Grygatowicz-Szumowska, przewodnicząca Porozumienia Polskich Przedsiębiorców Zjednoczony Wschód, powiedziała na konferencji prasowej, że na podstawie przyjętych przepisów "dziesiątki firm" dostaną przez rok wsparcie finansowe, które pozwoli im przetrwać sytuację w związku z zamknięciem ruchu na granicy z Białorusią w regionie.

Dodała, że przyjęte przez Sejm rozwiązania ma charakter systemowy, czyli, że będą mogły z niego korzystać także w przyszłości inne firmy jeśli byłyby zamykane inne przejścia. Grygatowicz-Szumowska oceniła, że to rozwiązanie "zadziała jak tarcza ochronna dla firm" także w przyszłości na wypadek zamykania innych przejść, a obecnie pozwoli upadającym firmom odbudować się, ale i lokalną gospodarkę. "Czas jest dla nas kluczowy" - mówiła Grygatowicz-Szumowska.

65 proc. od przychodów oceniła jako "dużą kwotę", która ma służyć - ja to oceniła - temu "aby część przedsiębiorców mogła się przebranżowić, bo - w jej ocenie i innych firm - sytuacja przy granicy raczej nieprędko się zmieni.

Ministerstwo rozwoju informowało w ostatnich dniach, że z rekompensat w związku z zamknięciem przejść w Kuźnicy i Bobrownikach skorzysta ok. 150 firm z branż: turystycznej, gastronomicznej, sprzedaży detalicznej, kantorów wymiany walut i agencji celnych. Dodano, że o pomoc mogą ubiegać się firmy, które odnotowały 25 proc. spadek przychodów w miesiącu objętym zamknięciem przejścia, w porównaniu do odpowiedniego miesiąca referencyjnego. Łącznie wsparcie ma wynieść ok. 35 mln zł.

"To jest krytycznie ważne dla Podlasia, dla regionu granicznego, że mamy taki system, mamy ten mechanizm i będziemy mogli z niego korzystać" - ocenił poseł Tyszkiewicz.

źródło: PAP | red: pp

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujesz

ZOBACZ TEŻ:


Prezes PiS Jarosław Kaczyński na granicy polsko-białoruskiej: zapora zatrzymała ofensywę Putina i Łukaszenki na Polskę

27.05.2023, 13:57

Jarosław Kaczyński oraz wicepremier Mariusz Błaszczak wizytą w woj. podlaskim rozpoczęli w sobotę (27.05) akcję "Trasa dotrzymanego słowa Prawa i Sprawiedliwości". - Państwo, czyli władza, musi zapewnić swoim obywatelom bezpieczeństwo - podkreślał lider Prawa i Sprawiedliwości.

ZNAJDŹ NAS

REKLAMA
ipfronplus

REKLAMA
OiFP Inauguracja

REKLAMA
OiFP - Broadway

Podlaskie Centrum Produktu Lokalnego

fot. Paweł Wądołowski
PRZYRODA
30.09.2023, 08:47, akt. 18:37

Nurkowie posprzątali Biebrzęźródło: www.radio.bialystok.pl​

Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok