Radio Białystok | Wiadomości | Ratownicy z całej Polski ćwiczą w Czerwonym Borze

Ratownicy z całej Polski ćwiczą w Czerwonym Borze

autor: Paweł Wądołowski

3.06.2023, 18:15, akt. 18:50

Kilka osób zaginęło w lesie na terenie dawnego poligonu w Czerwonym Borze. Akcję trzeba prowadzić w miejscu, gdzie nie ma zasięgu sieci telefonów komórkowych. To scenariusz ogólnopolskich ćwiczeń, które organizuje Grupa Ratownicza Nadzieja.

fot. Paweł Wądołowski
fot. Paweł Wądołowski


0:00
0:00
Ogólnopolskie ćwiczenia służb ratunkowych w Czerwonym Borze - relacja Pawła Wądołowskiego | Pobierz plik.


Problemy z odsłuchem?

Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.

Ćwiczenia rozpoczęły się w sobotę (3.06) w Czerwonym Borze koło Łomży. Biorą w nich udział policjanci, strażacy, żołnierze, pracownicy służby więziennej i wolontariusze. 

Wszystko po to, żeby usprawnić współpracę między służbami, ale także przetestować nowe technologie. W ćwiczeniach bierze udział kilkadziesiąt osób. Potrwają do wieczora, aż zostaną odnalezione wszystkie zaginione osoby. 


Będziemy ćwiczyć prowadzenie poszukiwań osób zaginionych w warunkach terenowych. Celem jest, po pierwsze, ćwiczenie współdziałania służb, które wspomagają Policję w tym zakresie, jak również wypróbowanie nowych technologii, które staramy się wdrażać, żeby ten proces poszukiwań usprawniać - mówi nadinspektor Konrad Gajda z Centrum Poszukiwań Osób Zaginionych Komendy Głównej Policji.


Jak mówił Jakub Brzeziak z Grupy Nadzieja, scenariusz ćwiczeń zakłada, że osoby zaginęły w miejscu, gdzie nie ma zasięgu sieci komórkowych. W tych warunkach chcemy sprawdzić czy lepiej sprawdzą się tradycyjne metody, oparte na lokalizatorach GPS, które mają osoby biorące udział w poszukiwaniach, czy aplikacja Siron. Może ją ściągnąć każda osoba. 


Uczestnicy ćwiczeń podkreślali, że każda tego typu aktywność poprawia skuteczność pracy podczas faktycznych poszukiwań. Jest to okazja, np.: do sprawdzenia jak skoordynowana jest łączność między wszystkim uczestnikami poszukiwań - mówił Komendant Powiatowy PSP w Zambrowie młodszy brygadier Andrzej Kalinowski.


W ćwiczeniach, jako goście, uczestniczyli także wicemarszałek województwa podlaskiego Marek Olbryś i senator Marek Komorowski.

| red: ad

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujesz

ZOBACZ TEŻ:


Ponad 60 podlaskich strażaków bierze udział w ćwiczeniach

9.05.2023, 16:16

Kilkudziesięciu podlaskich strażaków odpowiedziało na apel i wyjechało gasić pożary lasów za granicę. To ćwiczenia, które mają pomóc strażakom prawidłowo zareagować w przypadku prawdziwego pożaru.


Prawie 70 ochotników wzięło udział w szkoleniu "Trenuj z wojskiem" w Wysokiem Mazowieckiem

29.04.2023, 13:27

Najstarsi uczestnicy szkolenia mieli ponad 60 lat, najmłodsi kończyli dopiero szkołę podstawową. Z bezpiecznej odległości ich zajęciom przyglądali się członkowie ich rodzin.


Ćwiczenia Napad 2022 w Areszcie Śledczym w Suwałkach

1.12.2022, 17:46

Areszt Śledczy w Suwałkach zaatakowali terroryści. Na szczęście tylko podczas przeprowadzonych w czwartek (1.12) ćwiczeń Napad 2022.

ZNAJDŹ NAS

REKLAMA
NieTeatr RENATA PRZEMYK KWARTET

REKLAMA
OiFP - Broadway


źródło: www.radio.bialystok.pl​

Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok