Radio Białystok | Wiadomości | Dwie gminy z województwa podlaskiego otrzymają dofinansowanie na montaż oświetlenia ulicznego

Dwie gminy z województwa podlaskiego otrzymają dofinansowanie na montaż oświetlenia ulicznego

autor: Wojciech Szubzda

6.06.2023, 12:30, akt. 14:49

Bez tego wsparcia inwestycje nie byłyby możliwe. Dwie gminy z województwa podlaskiego dostały dofinansowanie z rezerwy budżetu państwa na montaż oświetlenia ulicznego. Chodzi o gminę Suwałki i Turośl.

fot. Wojciech Szubzda
fot. Wojciech Szubzda


0:00
0:00
Dwie gminy z województwa podlaskiego otrzymają dofinansowanie na montaż oświetlenia ulicznego - relacja Wojciecha Szubzdy | Pobierz plik.


Problemy z odsłuchem?

Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.

Wójtowie gmin: Suwałki i Turośl podpisali we wtorek (6.06) umowę na dotację w Podlaskim Urzędzie Wojewódzkim w Białymstoku.

Łącznie do obu gmin trafi ponad 1 mln zł z rezerwy budżetu państwa na montaż energooszczędnego oświetlenia ulicznego.


Wójtowie obu gmin podkreślają, że bez rządowego wsparcia, które wynosi 80 proc. wartości inwestycji nie mogliby zrealizować tych inwestycji.

Gmina Suwałki zbuduje energooszczędne oświetlenie uliczne w miejscowości Bród Stary. Inwestycja ma kosztować 780 tys. zł, wsparcie z rezerwy budżetowej to 624 tys. zł.

Wójt gminy Suwałki Zbigniew Mackiewicz powiedział, że powstanie oświetlenie przy drodze powiatowej przy szlaku turystycznym i ośrodku dla osób z niepełnosprawnościami w Brodzie Nowym. Dodał, że oświetlenia nie było w tym miejscu od czterech lat, które zostało zdemontowane przy budowie tej drogi i ścieżki pieszo-rowerowej. Dodał, że przez cztery lata gminie nie udało się znaleźć we własnym budżecie środków na to oświetlenie, dzięki dotacji powstanie w tym roku. Ma ono poprawić bezpieczeństwo pieszych, także rowerzystów. Oświetlenie będzie energooszczędne, z LED-owymi lampami.

Gmina Turośl natomiast wybuduje w Turośli oświetlenie uliczne LED-owe na ok. 600 metrowym odcinku drogi wojewódzkiej 647 Myszyniec-Stawiski - poinformował wójt Piotr Niedbała. Prace mają kosztować 563 tys. zł, a dotacja wynosi 450 tys. zł. Wójt Turośli podkreślał, że ruch na tej drodze jest duży, także samochodów ciężarowych. Dodał, że bez wsparcia, gmina z własnego budżetu nie zrealizowałaby tego oświetlenia.

Wojewoda podlaski Bohdan Paszkowski podkreśla, że inwestycje samorządowe uda się zrealizować dzięki wsparciu z budżetu państwa.


Ta rezerwa jest uruchamiana poprzez ostatecznie decyzję ministra finansów, ale żeby z tej rezerwy skorzystać, trzeba przedstawić przedsięwzięcie inwestycyjne. Gminy czy inne jednostki samorządu terytorialnego przedstawiają swój plan inwestycyjny, muszą do tego zagwarantować wkład własny (...) to musi być inwestycja zgodna z programami społeczno-rozwojowymi naszego województwa - powiedział wojewoda podlaski Bohdan Paszkowski.


Wniosek przygotowuje urząd wojewódzki, konieczne są pozytywne opinie ministerialne.

źródło: PAP | red: pp, zmj

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujesz

ZOBACZ TEŻ:


Dwie nowoczesne ekopracownie powstaną w powiecie augustowskim

6.06.2023, 12:03

W I Liceum Ogólnokształcącym w Augustowie będzie to sala edukacyjna poświęcona odnawialnym źródłom energii, a w Szkole Podstawowej w Nowince - klasa przyrodnicza.


Dofinansowanie na organizację wypoczynku dla młodych strażaków

5.06.2023, 10:48

Niektórzy wyjadą na weekend, inni nawet na dwutygodniowe obozy. Ponad 800 dzieci i młodzieży z całego regionu skorzysta z dofinansowania na organizację wypoczynku młodzieżowych drużyn pożarniczych. Kwota dofinansowania z Komendy Głównej Państwowej Straży Pożarnej to prawie 450 tys. zł, a wartość wszystkich wyjazdów to ok. 850 tys. zł.


Podczas festiwalu "Polska od kuchni" w Łomży został zaprezentowany nowy program wspierania Kół Gospodyń Wiejskich

4.06.2023, 17:13

Każde Koło Gospodyń Wiejskich do końca sierpnia może ubiegać się o dodatkowe dofinansowanie w wysokości do 7,5 tysięcy złotych. Nowy program wspierania KGW, tym razem za pośrednictwem Fundacji Banku Pekao S.A. zaprezentowano podczas festiwalu "Polska od kuchni", który odbywa się w Łomży.


Władze gminy Rudka podpisały umowę na przebudowę oczyszczalni

2.06.2023, 11:57

To największa inwestycja w historii tego samorządu. Władze gminy Rudka podpisały w piątek (3.06) umowę z wykonawcą na przebudowę oczyszczalni.


Samorządy z Suwalszczyzny otrzymały dofinansowanie na inwestycje

1.06.2023, 13:19

Symboliczne czeki z dofinansowaniem w ramach Funduszu Wsparcia Gmin i Powiatów z urzędu marszałkowskiego odebrali w czwartek (1.06) w Suwałkach przedstawiciele miast, powiatów i gmin północnej części województwa. Łącznie rozdysponowano prawie 10,5 mln zł

ZNAJDŹ NAS

REKLAMA
Plum Ekiden

REKLAMA
Nie Teatr Letnie granie: Austin Miller & Amanda Esposito

REKLAMA
OiFP PAJACE / RYCERSKOŚĆ WIEŚNIACZA, R. LEONCAVALLO / P. MASCAGNI

Podlaskie Centrum Produktu Lokalnego


Konkurs "Zagraj z nami"
14.06.2024, 07:01, akt. 15.06.2024, 07:04

Zagraj z nami! Trwa piłkarski konkurs na naszej antenie


"Auta na Bruku" w Białymstoku, fot. Michał Romańczuk
BIAŁYSTOK
14.06.2024, 14:59, akt. 15:01

"Auta na Bruku" w Białymstoku


źródło: www.radio.bialystok.pl

Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok