Radio Białystok | Wiadomości | Powiatowy Dzień Strażaka w Jedwabnem

Powiatowy Dzień Strażaka w Jedwabnem

autor: Paweł Wądołowski

10.06.2023, 14:47, akt. 14:53

Blisko 1000 strażaków z powiatu łomżyńskiego obchodziło w sobotę (10.06) swoje święto.

fot. Paweł Wądołowski
fot. Paweł Wądołowski

Większość z nich to ochotnicy, ale bez nich zawodowi nie mieliby szansy zapewnić bezpieczeństwa mieszkańcom - mówił w Jedwabnem podczas obchodów Powiatowych Dni Strażaka, zastępca Komendanta Wojewódzkiego PSP, starszy brygadier Adam Frankowski. 


W naszych działaniach bardzo kluczową rolę spełniają druhowie z Ochotniczych Straży Pożarnych, którzy są bardzo dobrze wyszkoleni, bardzo dobrze wyposażeni i, niejednokrotnie, z uwagi na to, że komendy i jednostki ratownicze Państwowej Straży Pożarnej są czasami bardzo daleko od miejsca zdarzenia, to druhowie z Ochotniczych Straży Pożarnej są na miejscu zdarzenia jako pierwsi - mówi starszy brygadier Adam Frankowski.


Zawodowi strażacy w powiecie łomżyńskim to niespełna 10 procent wszystkich. Jak mówi Komendant Miejski PSP w Łomży, brygadier Adam Kalinowski, ochotnicy są świetnie wyposażeni i zawsze blisko. 


W powiecie łomżyńskim zawodowych strażaków mamy 80, ale wspierają nas ochotnicy z 59 jednostek OSP. Wiele z nich jest bardzo dobrze wyposażonych, a druhowie są bardzo dobrze wyszkoleni - mówi brygadier Adam Kalinowski.


- Wszystkich strażaków ochotników jest ponad 900 w naszym powiecie. Natomiast mamy 21 jednostek zrzeszonych w Krajowym Systemie Ratowniczo-Gaśniczym, czyli to są najbardziej aktywne jednostki, doposażone w bardzo profesjonalny sprzęt i w nich jest 250 do 300 strażaków - dodaje prezes powiatowego Związku Ochotniczych Straży Pożarnych Adam Niebrzydowski. 

O znaczeniu pracy strażaków mówili także zaproszeni goście, między innymi: wiceminister rolnictwa Lech Kołakowski, poseł Kazimierz Gwiazdowski, senator i strażak Marek Komorowski i wicemarszałek województwa podlaskiego Marek Olbryś. 

Podczas Powiatowych Dni Strażaka w Jedwabnem swoje 125-lecie obchodziła też miejscowa jednostka OSP. Impreza była połączona z prezentacją i rywalizacją Kół Gospodyń Wiejskich z powiatu łomżyńskiego. 

"Jesteśmy wdzięczni podlaskiej wsi, że kultywuje tradycje, a my możemy z niej czerpać" - mówił wiceminister cyfryzacji Adam Andruszkiewicz.


| red: sk

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujesz

ZOBACZ TEŻ:


Wspólne warsztaty dziennikarzy Radia Białystok i podlaskich strażaków

7.06.2023, 16:11

Chcemy jak najszybciej dotrzeć z informacjami do Słuchaczy. Jak to skutecznie zrobić - o tym rozmawialiśmy w środę (7.06) podczas spotkania z oficerami prasowymi Państwowej Straży Pożarnej z województwa podlaskiego.


Wojewódzkie obchody Dnia Strażaka w Białymstoku [zdjęcia]

19.05.2023, 07:22

Były odznaczenia i awanse. W piątek (19.05) w Białymstoku zorganizowano wojewódzkie obchody Dnia Strażaka. Na Rynku Kościuszki wyróżnienia i awanse odebrało ponad 120 strażaków. Odznaczenia dostali też m.in. parlamentarzyści i samorządowcy.


Bryg. Dariusz Koc będzie p.o. Komendanta Miejskiego PSP w Białymstoku

19.05.2023, 07:15

Bryg. Dariusz Koc będzie pełniącym obowiązki Komendanta Miejskiego PSP w Białymstoku.

ZNAJDŹ NAS

Koncert live - Żurkowski

REKLAMA
Plum Ekiden

REKLAMA
Nie Teatr Letnie granie: Austin Miller & Amanda Esposito

Podlaskie Centrum Produktu Lokalnego


źródło: www.radio.bialystok.pl

Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok