Radio Białystok | Wiadomości | Białostocki Sąd Apelacyjny wydał wyrok w sprawie zabójstwa noworodka

Białostocki Sąd Apelacyjny wydał wyrok w sprawie zabójstwa noworodka

autor: Marta Nazarko

10.07.2023, 10:37, akt. 19:43

Sąd Apelacyjny w Białymstoku ponownie zastosował nadzwyczajne złagodzenie kary wobec matki oskarżonej o zabójstwo noworodka w gminie Zbójna. Skazał ją za to na 5 lat więzienia. Utrzymał w ten sposób wyrok sądu pierwszej instancji.

źródło: stock.adobe.com
źródło: stock.adobe.com

Sąd Apelacyjny już wcześniej zajmował się tą sprawą i karę obniżył do 4 lat więzienia. Wróciła ona jednak na wokandę, po tym jak wyrok ten uchylił Sąd Najwyższy. Kasację złożył Prokurator Generalny Zbigniew Ziobro, domagając się surowszej kary. 

Proces pierwszej i drugiej instancji toczył się za zamkniętymi drzwiami, utajnione było też uzasadnienie wyroku.


Wiadomo, że w lipcu 2019 roku 42-letnia wówczas Katarzyna P. w ciężkim stanie trafiła do szpitala. Okazało się, że kilka dni wcześniej urodziła dziecko, ale noworodka nie było. Śledczych zaalarmował lekarz. Rodzina oskarżonej miała nie wiedzieć, że kobieta była w ciąży. Uskarżała się na różne dolegliwości i izolowała od domowników.


Biegli ocenili, że w chwili czynu nie działała pod wpływem silnego wzburzenia usprawiedliwionego porodem i że miała ograniczoną - ale nie w stopniu znacznym - zdolność rozumienia znaczenia czynu i kierowania swoim postępowaniem.


Prokuratura oskarżyła Katarzynę P. o zabójstwo nowonarodzonego dziecka. Za takie przestępstwo grozi co najmniej 8 lat więzienia, a nawet dożywocie.
Sąd pierwszej instancji zastosował jednak nadzwyczajne złagodzenie kary i skazał kobietę na 5 lat wiezienia, Sąd Apelacyjny tę karę zagodził do 4 lat. Na skutek kasacji jednak Sąd Najwyższy uchylił ten wyrok i sprawa ponownie trafiła do Sądu Apelacyjnego.

Ten tak jak poprzednio zmienił opis czynu, uznając, że do zabójstwa doszło w taki sposób, że kobieta nie zapewniła noworodkowi należytej opieki i ukryła dziecko, a miało ono obrażenia głowy i zmarło. Przy czym sąd przyjął, że nie wiadomo jak do tych obrażeń doszło. Tym razem jednak sąd utrzymał karę wymierzoną przez sąd pierwszej instancji i ten wyrok jest prawomocny.

| red: dl, pp

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujesz

ZOBACZ TEŻ:


Przed suwalskim sądem zapadł wyrok w sprawie utonięcia 65-letniego mężczyzny

7.07.2023, 13:32

Ratownik i ówczesny kierownik suwalskiego aquaparku są winni niedopełnienia obowiązków. Przed Sądem Rejonowym w Suwałkach zapadł w piątek (7.07) wyrok w głośnej sprawie utonięcia 65-letniego mężczyzny. Do tragedii doszło w kwietniu 2022 roku.


Sąd Najwyższy rozpoznał kasacje prokuratury w sprawie Czeczenów dotyczącej m.in. wspierania terroryzmu

5.07.2023, 19:44

Sąd Najwyższy rozpoznał w środę kasacje prokuratury od prawomocnego wyroku uniewinniającego trójkę Czeczenów oskarżonych m.in. o wspieranie terroryzmu. W tym kilkuletnim procesie w pierwszej instancji zapadły wyroki skazujące, potem utrzymane przez sąd odwoławczy, ale po kasacjach obrońców - uchylone przez SN.


Białostocki sąd skazał 21 osób związanych ze środowiskiem pseudokibiców piłkarskich

4.07.2023, 07:13

21 osób skazał we wtorek (4.07) Sąd Okręgowy w Białymstoku w procesie dużej grupy ze środowiska miejscowych pseudokibiców piłkarskich oskarżonych m.in. o publiczne propagowanie faszyzmu, udział w tzw. ustawkach, rozboje, czy czerpanie korzyści z prostytucji.

ZNAJDŹ NAS

Koncert live - Żurkowski

REKLAMA
Plum Ekiden

REKLAMA
Nie Teatr Letnie granie: Austin Miller & Amanda Esposito

Podlaskie Centrum Produktu Lokalnego


źródło: www.radio.bialystok.pl

Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok