Radio Białystok | Wiadomości | Seniorki z Białegostoku straciły 200 tys. zł - uwierzyły oszustom

Seniorki z Białegostoku straciły 200 tys. zł - uwierzyły oszustom

9.08.2023, 11:15, akt. 11:18

W sumie 200 tys. zł straciły dwie seniorki z Białegostoku, oszukane metodą "na policjanta". Dzwoniła do nich kobieta, podająca się za funkcjonariuszkę z miejscowej komendy; przekonała je, że ich bliscy spowodowali wypadki i potrzebne są pieniądze na opłacenie kaucji.

źródło: stock.adobe.com
źródło: stock.adobe.com

Obie pokrzywdzone mają po 77 lat. Jak podał w środę (9.08) zespół prasowy podlaskiej policji, do pierwszej z nich zadzwoniła kobieta podająca się za policjantkę. Powiedziała seniorce, że jej syn spowodował wypadek, w którym zginęła ciężarna kobieta i że potrzebne są pieniądze na opłacenie poręczenia majątkowego, bo inaczej syn starszej pani trafi do więzienia.

Rzekoma policjantka skontaktowała się również z mężem seniorki. Ostatecznie małżonkowie - nie sprawdzając, czy informacje są prawdziwe - spakowali do reklamówki ok. 150 tys. zł i przekazali mężczyźnie, który przyszedł do ich mieszkania. O oszustwie dowiedzieli się od syna, gdy ten do nich zadzwonił.

W przypadku drugiej 77-latki oszustka zachowała się podobnie. Tym razem sprawcą wypadku miała być córka seniorki. Kobieta włożyła do koperty 50 tys. zł, którą spakowała do foliowej torby i również przekazała mężczyźnie. Dopiero po kilku godzinach zadzwoniła do córki i od niej dowiedziała się, że została oszukana.

Mimo ciągłego nagłaśniania w mediach tego typu oszustw, akcji prewencyjnych i informacyjnych, inicjowanych m.in. przez policję ze wsparciem banków czy parafii, oszustom działającym takimi metodami (np. podając się za policjantów, prokuratorów, członków rodziny) wciąż udaje się znaleźć osoby, głównie w podeszłym wieku, które padają ich ofiarami.

"Policja lub prokuratura nigdy nie prosi o przekazanie pieniędzy i nigdy telefonicznie nie informuje o prowadzonych działaniach. Jeżeli odebrałeś taki telefon bądź pewien, że dzwoni oszust. Natychmiast się rozłącz i zawiadom policję" - podkreśla podlaska policja.

Prosi też, by nigdy nie przekazywać pieniędzy obcym. Apeluje również do bliskich osób starszych, by mówili im o zagrożeniach i wyjaśniali, jak działają oszuści.

źródło: PAP | red: mag

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujesz

ZOBACZ TEŻ:


Mieszkaniec powiatu augustowskiego stracił ponad 60 tys. zł - chciał zainwestować w kryptowaluty

8.08.2023, 18:22

Podlascy policjanci przypominają, że internetowe transakcje finansowe mogą być bardzo ryzykowne. Ponad 60 tys. złotych stracił mieszkaniec powiatu augustowskiego, który chciał zainwestować oszczędności w kryptowaluty.


Niedoszły inwestor stracił przez oszustów blisko 350 tys. zł, mieszkanie i samochód

3.08.2023, 13:41

Podlascy policjanci przypominają i ostrzegają, że chęć łatwego i szybkiego zysku często kończy się utratą oszczędności. Blisko 350 tys. zł stracił mieszkaniec powiatu siemiatyckiego, który chciał zainwestować pieniądze na giełdzie.


Dwie osoby oskarżone o oszustwa przy wykorzystaniu bonów turystycznych

2.08.2023, 13:02

Prokuratura Rejonowa w Augustowie oskarżyła dwie osoby o oszustwa związane z wykorzystaniem bonów turystycznych. Niezgodnie z prawem płacono nimi za posiłki i za zakupy w sklepie internetowym. Wyłudzona w ten sposób z ZUS kwota przekroczyła 100 tys. zł.

ZNAJDŹ NAS

REKLAMA
NIETEATR WOMENS VOICE

REKLAMA
OiFP PORANEK MŁODEGO MELOMANA

REKLAMA
OiFP THE GOOD LIFE – NAJWIĘKSZE PRZEBOJE SWINGU

REKLAMA
OiFP LIFE IS A CABARET, SHOW TANECZNO-WOKALNE

REKLAMA
OiFP JESUS CHRIST SUPERSTAR

Podlaskie Centrum Produktu Lokalnego


źródło: www.radio.bialystok.pl

Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok