Radio Białystok | Wiadomości | Proces oskarżonych o zabójstwo podczas nielegalnej sprzedaży broni

Proces oskarżonych o zabójstwo podczas nielegalnej sprzedaży broni

9.08.2023, 18:34, akt. 18:46

Przed Sądem Apelacyjnym w Białymstoku rozpoczął się w środę proces związany z zabójstwem sprzed ośmiu lat, do którego miało dojść podczas transakcji nielegalnej sprzedaży broni. Oskarżone są cztery osoby. Jedna z nich została nieprawomocnie skazana za zabójstwo na 15 lat więzienia.

fot. Joanna Szubzda
fot. Joanna Szubzda

Kolejna osoba została skazana nieprawomocnie przez Sąd Okręgowy w Ostrołęce (Mazowieckie) na 9 lat więzienia za podżeganie do tego zabójstwa, dwie następne - za pomoc w uniknięciu odpowiedzialności karnej (chodziło o zakopanie zwłok i ukrycie broni) - na 2 lata oraz 2,5 roku.

Śledztwo w tej sprawie prowadziła podlaska delegatura Prokuratury Krajowej; to wyłączony wątek dużego śledztwa dotyczącego przestępczych porachunków i związanych z tym zabójstw. Część ofiar wciąż nie została rozpoznana, śledczy próbują ustalić ich tożsamość.

W sprawie, której rozpoznanie w drugiej instancji rozpoczął w środę białostocki sąd apelacyjny, chodzi o zabójstwo, do którego doszło we wrześniu 2015 roku w lesie na obrzeżach Ostrowi Mazowieckiej, podczas spotkania - jak ustaliła prokuratura - sprzedających i kupujących broń (siedem sztuk) z przemytu.

Pochodzący z Ostrowi Mazowieckiej 31-latek zaginął na początku września 2015 roku; w akcję poszukiwawczą zaangażowała się rodzina (zgłoszenie o zaginięciu złożyła na policji siostra), przyjaciele oraz znajomi. Informacje o zaginięciu i zdjęcia poszukiwanego przekazywane były zarówno przez lokalne jak i ogólnopolskie media. Jego zwłoki zostały odnalezione blisko rok później.

Oskarżonych zostało w sumie czterech mężczyzn. Pierwszemu z nich prokuratura zarzuciła, że w lesie koło Ostrowi Mazowieckiej, działając z zamiarem bezpośrednim zabójstwa, oddał dwa strzały w głowę ofiary. Drugi strzał miał paść po dorozumianej zgodzie innego oskarżonego; według ustaleń śledztwa miał on skinąć głową.

Dwaj kolejni oskarżeni mieli pomagać dwóm pierwszym ukryć zwłoki i broń. Ciało zostało zakopane w lesie w miejscu oznaczonym ogniskiem, które - żeby odstraszać dzikie zwierzęta - zostało też polane olejem napędowym i innymi środkami chemicznymi. Broń jeden z nich zakopał na cmentarzu w Ostrowi Mazowieckiej, obok nagrobka jego krewnych.

Apelacje złożyli obrońcy trzech nieprawomocnie skazanych i prokuratura. Adwokaci chcą uniewinnienia, ewentualnie uchylenia wyroków skazujących i zwrotu sprawy do pierwszej instancji. Prokuratura kary orzeczone przez ostrołęcki sąd uważa za rażąco łagodne; chce uznania wszystkich oskarżonych za współwinnych zabójstwa i wyroków 25, 15, 12 i 7 lat więzienia. W tym ostatnim przypadku chodzi o wyrok z nadzwyczajnym złagodzeniem kary w związku z tym, że oskarżony współpracował i miał status tzw. małego świadka koronnego.

Uwzględniając wniosek obrońców, sąd apelacyjny zdecydował o konieczności przeprowadzenia dodatkowego postępowania dowodowego. W środę przesłuchał troje świadków wskazanych przez adwokatów, kolejnych przesłucha pod koniec sierpnia. Do akt sprawy sąd włączył też m.in. wyroki z innych spraw dotyczących oskarżonych. Na rozprawie w październiku strony mają wygłosić mowy końcowe; wtedy też powinien zapaść wyrok.

źródło: PAP | red: pp

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujesz

ZOBACZ TEŻ:


Rozpoczął się proces w sprawie zabójstwa z 1992 roku

27.07.2023, 08:31

Przed Sądem Okręgowym w Białymstoku rozpoczął się w czwartek proces 51-latka oskarżonego o zabójstwo przed ponad 30 laty. Potencjalnego sprawcę udało się wytypować dzięki współpracy śledczych i funkcjonariuszy policji z tzw. Archiwum X. Oskarżony nie przyznaje się do winy.


Białostocki Sąd Apelacyjny wydał wyrok w sprawie zabójstwa noworodka

10.07.2023, 10:37

Sąd Apelacyjny w Białymstoku ponownie zastosował nadzwyczajne złagodzenie kary wobec matki oskarżonej o zabójstwo noworodka w gminie Zbójna. Skazał ją za to na 5 lat więzienia. Utrzymał w ten sposób wyrok sądu pierwszej instancji.


Biegli orzekli o ograniczonej poczytalności 71-latka oskarżonego o zabójstwo

5.06.2023, 13:19

Sprawca miał ograniczoną poczytalność, konieczne jest jego leczenie - orzekli biegli psychologowie i psychiatrzy powołani przez białostocki sąd w procesie 71-letniego mężczyzny, któremu prokuratura zarzuca zabójstwo znajomego. W połowie czerwca specjaliści będą dodatkowo przesłuchani na rozprawie.

ZNAJDŹ NAS

REKLAMA
OiFP RESPIRO DUO, MUZYCZNE OBLICZA KOBIETY

REKLAMA
OiFP PORANEK MŁODEGO MELOMANA

REKLAMA
OiFP PAJACE / RYCERSKOŚĆ WIEŚNIACZA, R. LEONCAVALLO / P. MASCAGNI
fot. Marcin Mazewski
15.04.2024, 16:55, akt. 16:58

Koniec sezonu na białostockim lodowisku
źródło: www.radio.bialystok.pl

Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok