Radio Białystok | Wiadomości | W Białymstoku miała miejsce konferencja dotycząca Rządowego Programu Odbudowy Zabytków

W Białymstoku miała miejsce konferencja dotycząca Rządowego Programu Odbudowy Zabytków

autor: Wojciech Szubzda

30.08.2023, 15:44, akt. 16:13

Jak mówią sami samorządowcy, to program, który pozwala na uratowanie wielu zabytków. O Rządowym Programie Odbudowy Zabytków rozmawiano w środę (30.09) w Podlaskim Urzędzie Wojewódzkim w Białymstoku.

fot. Wojciech Szubzda
fot. Wojciech Szubzda


0:00
0:00
Konferencja dotycząca Rządowego Programu Odbudowy Zabytków - relacja Wojciecha Szubzdy | Pobierz plik.


Problemy z odsłuchem?

Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.

W spotkaniu wzięli udział m.in. samorządowcy z całego regionu, podlaska konserwator zabytków prof. Małgorzata Dajnowicz, wojewoda podlaski Bohdan Paszkowski, jego zastępcy: Tomasz Madras i Bogusława Szczerbińska, a także przedstawiciel Banku Gospodarstwa Krajowego Jacek Chańko.

Z pierwszej edycji Rządowego Programu Odbudowy Zabytków do naszego regionu trafi ponad 150 mln zł na prace przy ponad 230 zabytkach.

Wicewojewoda podlaski Tomasz Madras mówi, że najwięcej pieniędzy z tego programu będzie przeznaczonych na remont obiektów sakralnych. Wskazuje, że wynika to ze specyfikacji i tradycji regionu. Mówi, że dla wielu miejscowości najważniejszy i najstarszy zabytek to kościół parafialny lub kapliczka.

Podlaska konserwator zabytków prof. Małgorzata Dajnowicz mówi, że z budżetu jej instytucji na remont zabytków co roku jest przeznaczanych nieco ponad 2 mln zł. Tymczasem z Rządowego Programu Odbudowy Zabytków do podlaskich samorządów trafi 150 mln zł.


To kwoty, z którymi budżet wojewódzkiego konserwatora zabytków nie może konkurować. Dzięki tym pieniądzom uda się wykonać kompleksowe prace tkanki zabytkowej naszego województwa - mówi prof. Małgorzata Dajnowicz.


Wyremontowany będzie np. budynek dawnego Klasztoru Zgromadzenia Misjonarzy w Siemiatyczach. Do samorządów powiatu siemiatyckiego na renowację 18 obiektów trafi ok. 15 mln zł - mówi starosta Marek Bobel. Dodaje, że starostwo zawsze stara się o dofinansowanie prac z zewnętrznych projektów.


To bardzo ważne z punktu widzenia powiatu siemiatyckiego. Południe Podlasia ma mnóstwo zabytków, więc staramy się ze wszystkich źródeł pozyskiwać pieniądze. Zabytki to nasza przeszłość, ale i przyszłość, bo chcemy je przekazać w dobrym stanie następnym pokoleniom - powiedział Polskiemu Radiu Białystok Marek Bobel.


Podczas spotkania rozmawiano, jak złożyć poprawnie wnioski, jakie zdarzają się błędy podczas aplikacji i jak ich uniknąć.

W połowie tego miesiąca zakończył się nabór do drugiej edycji rządowego programu, ale jeszcze nie znamy wyników naboru.

| red: pp

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujesz

ZOBACZ TEŻ:


"Dom Cytrynki" w Bielsku Podlaskim będzie remontowany

27.08.2023, 08:50

Ponad trzy miliony złotych trafiło do Muzeum Podlaskiego na renowację drewnianego budynku przy Placu Ratuszowym 9 w Bielsku Podlaskim. Pieniądze przekazał Rządowy Program Odbudowy Zabytków.


Działacze PiS apelują, by prezydent Białegostoku złożył wnioski do Rządowego Programu Odbudowy Zabytków

28.07.2023, 18:54

Białostoccy radni i działacze Prawa i Sprawiedliwości apelują do prezydenta miasta, aby złożył wnioski do Rządowego Programu Odbudowy Zabytków. Jak mówią, w 2. edycji konkursu rząd przeznaczył ponad miliard złotych na renowacje. Uważają, że część z tych pieniędzy powinna trafić na remonty białostockich zabytków.


M.in. restauracja "Carska" w Białowieży i zabytkowy wiatrak w Dubiczach Cerkiewnych przejdą renowację

24.07.2023, 16:17

Nie tylko obiekty sakralne, ale też kamienice czy zabytkowy wiatrak przejdą renowację w gminach w powiatach bielskim i hajnowskim. Trafi tam blisko 30 milionów złotych z Rządowego Programu Odbudowy Zabytków na odnowienie blisko 50 obiektów.


Powiat sejneński otrzymał ponad 5,5 mln zł na renowację zabytków, głównie świątyń

24.07.2023, 16:08

Ponad 5,5 mln zł z Rządowego Programu Odbudowy Zabytków otrzymały gminy z powiatu sejneńskiego. W większości środki te zostaną przeznaczone na remonty świątyń.


W powiecie białostockim będą wyremontowane 33 zabytki

21.07.2023, 15:39

Pieniądze będą wydane na prace remontowane i konserwatorskie głównie kościołów i cerkwi. 17,5 mln zł trafi z Rządowego Programu Odbudowy Zabytków na remonty w powiecie białostockim. Chodzi o remont 33 zabytków.

ZNAJDŹ NAS

PNBC

50 lat przy Świerkowej

Podlaskie nas rusza - Ruszamy w Podlaskie!


źródło: www.radio.bialystok.pl

Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok