Radio Białystok | Wiadomości | Pomnik upamiętniający Żołnierzy Armii Krajowej i Żołnierzy Niezłomnych stanął na Placu Świętej Agaty w Sejnach

Pomnik upamiętniający Żołnierzy Armii Krajowej i Żołnierzy Niezłomnych stanął na Placu Świętej Agaty w Sejnach

autor: Katarzyna Turowicz

16.09.2023, 17:15, akt. 17:29

W Sejnach odsłonięto w sobotę (16.09) pomnik upamiętniający Żołnierzy Armii Krajowej i Żołnierzy Niezłomnych. Obelisk z tablicą pamiątkową stanął na Placu Świętej Agaty. Uroczystości rozpoczęła msza święta w tamtejszej bazylice. Następnie uczestnicy przenieśli się pod pomnik, gdzie wygłoszono okolicznościowe przemowy.

fot. Katarzyna Turowicz
fot. Katarzyna Turowicz


0:00
0:00
Pomnik upamiętniający Żołnierzy Armii Krajowej i Żołnierzy Niezłomnych w Sejnach - relacja Katarzyny Turowicz | Pobierz plik.


Problemy z odsłuchem?

Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.

Jak powiedział poseł Jarosław Zieliński, odsłonięty w Sejnach pomnik przypomina o wielkim poświęceniu walczących o wolną Polskę.


Dzisiaj, tym obeliskiem, przypominamy heroiczną walkę żołnierzy Armii Krajowej, największej podziemnej armii świata. Składamy im hołd i oddajemy cześć powiedział poseł Zieliński.


O dziejach podziemia niepodległościowego Suwalszczyzny i Sejneńszczyzny opowiedział przedstawiciel Instytutu Pamięci Narodowej w Białymstoku Piotr Łapiński.


Odpowiedzią na terror i przemoc była myśl o wolnej Polsce. Działalność konspiracyjna, organizacje niepodległościowe powstawały tu niczym grzyby po deszczu - mówił Piotr Łapiński.


Prezes Związku Piłsudczyków gen. Związku Stanisław Władysław Śliwa zapewnił, że mieszkańcy tego regionu pamiętają o swoich bohaterach.


Piłsudczycy ze wszystkich sił starają się przypominać o bohaterach swoich ziem. Dzisiejsza uroczystość jest wyrazem wielkiego szacunku i uznania - zapewnił Prezes Związku Piłsudczyków gen. Związku Stanisław Władysław Śliwa.


W trakcie uroczystości wysłuchano apelu pamięci, a także wręczono order honorowy i ryngrafy Związku Piłsudczyków Rzeczypospolitej Polskiej.

| red: pp

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujesz

ZOBACZ TEŻ:


Akcja "Warta Pamięci" dla uczczenia rocznicy agresji sowieckiej na Polskę w 1939 roku

16.09.2023, 07:12

W Augustowie, Berżnikach, Gibach i Perlejewie oraz kilkunastu innych miejscach pamięci narodowej w całej Polsce został oddany hołd ofiarom sowieckiej agresji z 1939 roku.


Starosta białostocki: naszym obowiązkiem wobec poległych jest domaganie się zadośćuczynienia od Niemców

15.09.2023, 13:48

Zarząd Powiatu Białostockiego na najbliższej sesji podda pod głosowanie dwie uchwały dotyczące odpowiedzialności Niemiec za straty wojenne w Polsce i w regionie.

ZNAJDŹ NAS

PNBC

50 lat przy Świerkowej

Podlaskie nas rusza - Ruszamy w Podlaskie!


fot. Olga Gordiejew
REGION
23.07.2024, 17:40, akt. 18:12

Alarmująco niski poziom wody w Narwi


źródło: www.radio.bialystok.pl

Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok