Radio Białystok | Wiadomości | Ze szpitala w Hajnówce uciekła Syryjka, która po nielegalnym przekroczeniu granicy otrzymała niezbędną pomoc medyczną

Ze szpitala w Hajnówce uciekła Syryjka, która po nielegalnym przekroczeniu granicy otrzymała niezbędną pomoc medyczną

17.09.2023, 14:19, akt. 14:25

Obywatelka Syrii, która po nielegalnym przekroczeniu granicy naszego państwa otrzymała niezbędną pomoc medyczną i trafiła do szpitala w Hajnówce, po trzech dniach z niego uciekła - poinformowała PAP rzeczniczka Straży Granicznej por. Anna Michalska. Dodała, że Syryjka podpisała wcześniej dokumenty, w których wyraziła wolę ubiegania się o ochronę w Polsce.

źródło: wrotapodlasia.pl
źródło: wrotapodlasia.pl

Rzeczniczka SG przekazała PAP, że funkcjonariusze z Placówki SG w Czeremsze wezwali karetkę pogotowia ze względu na zły stan zdrowia do kobiety, która 12 września nielegalnie przekroczyła granicę z Białorusi do Polski. Kobieta miała trudności z oddychaniem. 


Zdecydowano o przewiezieniu jej do szpitala w Hajnówce. Ze względu na to, iż przebywała na oddziale zakaźnym, nie prowadzone z nią były żadne czynności administracyjne - wyjaśniła por. Anna Michalska.


W trakcie jej pobytu w szpitalu do placówki Straży Granicznej od jednej z aktywistek trafiło pełnomocnictwo podpisane przez obywatelkę Syrii do jej reprezentowania i deklaracja chęci ubiegania się o ochronę międzynarodową w Polsce - podała rzeczniczka SG.


Wskazała, że w piątek rano szpital poinformował funkcjonariuszy, że kobieta, mimo iż powinna w nim jeszcze przebywać, zniknęła. - Nie zgłosiła się też do placówki Straży Granicznej, by złożyć wniosek o ochronę międzynarodową w Polsce. Jej pełnomocnik nie wie, gdzie teraz przebywa kobieta - przekazała.


To już nie pierwszy raz pełnomocnicy pochodzący z organizacji aktywistycznych tracą kontakt z cudzoziemcami, których reprezentują i nie są w stanie podać odpowiednim organom miejsca przebywania osób, które przecież są ich mocodawcami - na przykład w związku z ubieganiem się o ochronę międzynarodową - podkreśliła porucznik.


Zaznaczyła, że jest to kolejny przypadek kiedy osoby, którym udzielono pomocy w placówkach medycznych, oddalają się z miejsca, gdzie ta pomoc jest im udzielana. - Od początku roku Podlaski Oddział Straży Granicznej na hospitalizację i badania cudzoziemców, którzy nielegalnie przekroczyli granicę naszego państwa wydał ponad 1,2 mln zł - podała porucznik.


Po raz kolejny potwierdziło się, że osoby, które nielegalnie przekraczają granicę naszego państwa nie są zainteresowane ochroną międzynarodową w Polsce. Nie chcą składać wniosków o ochronę w naszym kraju i czekać tu na ich rozpatrzenie mimo, iż wcześniej jak między innymi twierdzą aktywiści, deklarują chęć o jej ubieganie się w Polsce" - dodała rzeczniczka SG.


źródło: PAP | red: dl

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujesz

ZOBACZ TEŻ:


Kurier z Łotwy zatrzymany po pościgu przy granicy z Litwą - wiózł 12 migrantów

14.09.2023, 08:53

Straż Graniczna zatrzymała po pościgu tzw. kuriera, który przewoził nielegalnych migrantów z Litwy do Polski. Obywatel Łotwy wiózł dwunastu Irańczyków; cała grupa została przekazana stronie litewskiej w ramach readmisji.


Straż Graniczna zatrzymała grupę Syryjczyków po alertach z bariery elektronicznej [wideo]

12.09.2023, 14:24

Straż Graniczna zatrzymała dziewięciu młodych Syryjczyków, którzy nielegalnie przekroczyli granicę z Białorusią w okolicach Czeremchy. Dzięki alertom z tzw. bariery elektronicznej, czyli systemu kamer i czujników, na miejsce zostały wysłane patrole graniczne.


Straż Graniczna: białoruski żołnierz lub funkcjonariusz próbował uszkodzić zaporę

5.09.2023, 12:56

Umundurowany białoruski żołnierz lub funkcjonariusz próbował przepiłować zaporę na polsko-białoruskiej granicy. Po zauważeniu polskiego patrolu oddalił się w głąb Białorusi.

ZNAJDŹ NAS

REKLAMA
ipfronplus

REKLAMA
OiFP Inauguracja

REKLAMA
OiFP - Broadway

Podlaskie Centrum Produktu Lokalnego

fot. Paweł Wądołowski
PRZYRODA
30.09.2023, 08:47, akt. 18:37

Nurkowie posprzątali Biebrzęźródło: www.radio.bialystok.pl​

Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok