Radio Białystok | Wiadomości | Międzynarodowa konferencja naukowa o Kodeksie Supraskim

Międzynarodowa konferencja naukowa o Kodeksie Supraskim

23.09.2023, 07:51, akt. 09:34

Międzynarodowa konferencja naukowa poświęcona Kodeksowi Supraskiemu - cennemu zabytkowi piśmiennictwa słowiańskiego wpisanemu na listę "Pamięci świata" UNESCO - rozpoczęła się w piątkowy wieczór (22.09) w Białymstoku. W województwie podlaskim trwa rok Kodeksu Supraskiego.

fot. Paweł Krukowski/UMWP
fot. Paweł Krukowski/UMWP

Konferencja "Kodeks Supraski 1000 - 500 - 200" potrwa do niedzieli (24.09), obrady naukowców z kraju i zagranicy odbywać się będą w prawosławnym monasterze Zwiastowania Najświętszej Maryi Panny w podbiałostockim Supraślu.


Najcenniejszy zabytek języka i piśmiennictwa słowiańskiego

Kodeks Supraski opisywany jest jako największy objętościowo, zachowany pomnik cyrylicy z X wieku tzw. presławskiej szkoły piśmienniczej (literackiej) z Bułgarii. Odkryty został w 1823 roku w ówczesnym klasztorze bazylianów w Supraślu przez księdza prof. Michała Bobrowskiego z Wilna. Zaliczany jest do najstarszych i najcenniejszych na świecie zabytków języka i piśmiennictwa słowiańskiego; jest też nieocenionym źródłem do badań nad językiem starocerkiewno-słowiańskim.

Kodeks napisany jest cyrylicą; zawiera 27 żywotów świętych i 22 nauki ojców Kościoła przeznaczonych na miesiąc marzec, a także jedną modlitwę. Nie wiadomo w jakich okolicznościach opuścił Bułgarię. Jedna z wersji mówi o podarowaniu Kodeksu klasztorowi supraskiemu w XVI wieku przez fundatora monasteru Aleksandra Chodkiewicza.

Księga ma 285 kart - 151 z nich przechowywanych jest w Bibliotece Narodowej w Warszawie. Część druga, licząca 118 kart, znajduje się w Bibliotece Uniwersytetu w Lublanie w Słowenii, a 16 kart - w Rosyjskiej Bibliotece Narodowej w Sankt Petersburgu.


2023 rokiem Kodeksu Supraskiego

Z wnioskiem o ustanowienie 2023 roku Rokiem Kodeksu Supraskiego w regionie wystąpił do samorządu województwa podlaskiego prawosławny arcybiskup białostocko-gdański Jakub; w listopadzie ub. roku radni przyjęli stosowną uchwałę.

W tym roku wypadają ważne rocznice związane z kodeksem: tysiąclecie istnienia tego zabytku piśmiennictwa, jubileusz 500-lecia momentu, kiedy trafił do biblioteki supraskiego klasztoru oraz 200-lecia jego odnalezienia w tym monasterze.

Te trzy rocznice znalazły się w tytule konferencji, rozpoczętej w piątek (22.09) w Auli Magna Pałacu Branickich w Białymstoku. W inauguracji wzięli udział m.in. prawosławni hierarchowie z Polski i Bułgarii, dyplomaci, przedstawiciele władz państwowych i samorządowych.


Ordynariusz prawosławnej diecezji białostocko-gdańskiej abp Jakub, który wygłosił też wykład inauguracyjny, mówił, że zbieg rocznic to dobra okazja, by przypomnieć o mało znanym w regionie, a słynnym manuskrypcie i przedstawić jego historię szerszemu gronu. Dziękował samorządowi województwa za poparcie jego wniosku o ustanowieniu roku Kodeksu Supraskiego, a prezydentowi RP Andrzejowi Dudzie za honorowy patronat nad obchodami.

Ambasador Bułgarii w Polsce Margarita Ganeva zwracała uwagę, że polsko-bułgarskie stosunki dyplomatyczne trwają niespełna 105 lat, a Kodeks Supraski powstał tysiąc lat temu, 500 lat temu trafił do Supraśla a 200 lat temu został odkryty. "To refleksja nad tym, jakie są nasze wspólne międzyludzkie, kulturowe stosunki" - mówiła ambasador.

Marszałek województwa podlaskiego Artur Kosicki powiedział, że Kodeks Supraski "opisuje naszą tradycję, wielokulturowość i wpisuje się bardzo pięknie w naszą historię". "Jest to nasze dziedzictwo, jest to nasza tradycja i powinniśmy o to dbać i to pielęgnować" - podkreślał Kosicki.


Kodeks Supraski będzie przetłumaczony na język polski

Poinformował, że wśród działań związanych z obchodami jest np. przełożenie kodeksu na język polski (wyda go Książnica Podlaska) czy książka dla dzieci, w przystępnej dla nich formie opowiadająca historię tego kodeksu.

W liście skierowanym do uczestników konferencji zwierzchnik Cerkwi w Polsce, metropolita Sawa, zwrócił uwagę, że Kodeks Supraski napisany w języku starocerkiewno-słowiańskim przypomina o tym, że "chrześcijaństwo cyrylometodiańskie" jest rodzime na tej ziemi.

"Kodeks nazwać można słowiańską Ewangelią, rycerską pieśnią śpiewaną na polach wojennych RP oraz inwokacją naszej wierności Bogu i ludziom" - napisał Sawa. Podkreślił, że kodeks rozsławia monaster supraski i region.


źródło: PAP | red: sk

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujesz

ZOBACZ TEŻ:


Obchody Roku Kodeksu Supraskiego - cennego zabytku piśmiennictwa słowiańskiego

21.06.2023, 16:36

Międzynarodowa konferencja naukowa, wystawy, publikacje, w tym tłumaczenie na język polski - znalazły się w programie obchodów Roku Kodeksu Supraskiego, cennego zabytku piśmiennictwa słowiańskiego, wpisanego na listę "Pamięci świata" UNESCO.


W Białymstoku otwarto wystawę poświęconą Kodeksowi Supraskiemu

21.05.2023, 18:52

W Białymstoku otwarto w niedzielę (21.05) wystawę plenerową poświęcona Kodeksowi Supraskiemu - cennemu zabytkowi piśmiennictwa słowiańskiego, wpisanemu na listę "Pamięci świata" UNESCO. Obecny rok jest Rokiem Kodeksu Supraskiego w województwie podlaskim.


Rok 2023 w województwie podlaskim będzie Rokiem Kodeksu Supraskiego

28.11.2022, 19:42

Podlascy radni zdecydowali, że rok 2023 w województwie będzie Rokiem Kodeksu Supraskiego. Stanowisko w tej sprawie przyjęli na wniosek ordynariusza diecezji białostocko-gdańskiej arcybiskupa Jakuba.

ZNAJDŹ NAS

Koncert live - Żurkowski

REKLAMA
Plum Ekiden

REKLAMA
Nie Teatr Letnie granie: Austin Miller & Amanda Esposito

Podlaskie Centrum Produktu Lokalnego


źródło: www.radio.bialystok.pl

Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok