Radio Białystok | Wiadomości | Trzy podlaskie uczelnie realizują projekt związany ze szkolnictwem zawodowym

Trzy podlaskie uczelnie realizują projekt związany ze szkolnictwem zawodowym

26.09.2023, 13:34, akt. 13:38

Trzy uczelnie: Uniwersytet w Białymstoku, Politechnika Białostocka i Akademia Łomżyńska będą analizować szkolnictwo zawodowe w regionie, a wyniki mają służyć m.in. lepszemu dostosowaniu ich oferty do potrzeb rynku pracy. MEiN przyznało na ten cel 21,5 mln zł.

fot. Olga Gordiejew
fot. Olga Gordiejew

Pieniądze na ten cel samorząd województwa podlaskiego pozyskał z ministerstwa w ramach Krajowego Planu Odbudowy; koordynatorem projektu jest Wojewódzki Urząd Pracy. We wtorek (26.09) w urzędzie marszałkowskim podpisano porozumienia z uczelniami dotyczące tego projektu.

Jak mówił przed podpisaniem porozumień marszałek województwa podlaskiego Artur Kosicki, umowy dotyczą wsparcia i doradztwa dla rozwoju szkolnictwa zawodowego w naszym regionie. 


Są to środki, które mają być przeznaczone na badania, na analizy, na różnego rodzaju ekspertyzy tak, żeby można było jak najefektywniej wykorzystać środki w ramach nowej perspektywy finansowej - mówił. 


Dodał, że chodzi o środki z programów centralnych jak i z programu regionalnego.


To dobra wiadomość dla gospodarki województwa podlaskiego, bo bez szkolnictwa wyższego, bez szkolnictwa zawodowego szczebla średniego trudno jest to zrobić i cieszymy się, jako samorząd województwa, że tak znamienite uczelnie białostockie i (...) łomżyńska będzie nam w tym pomagała - mówił wicemarszałek województwa podlaskiego Marek Olbryś.


Wicedyrektor Wojewódzkiego Urzędu Pracy Urszula Jabłońska powiedziała, że Podlaskie jest jednym z czterech województw, które przy tym projekcie zdecydowało się zaprosić partnerów do tego projektu - uczelnie z regionu. Wymieniła, że w ramach projektu ma powstać w sumie 36 analiz i 18 badań. Wyjaśniła, że opracowania mają przede wszystkim dotyczyć badania jakości oferty edukacyjnej szkół wyższych, szkół zawodowych, branżowych, czy też techników w celu - jak mówiła - "dostosowania do potrzeb naszych podlaskich pracodawców i potrzeb mieszkańców województwa podlaskiego jako pracowników". Dodała, że badania i analizy, które powstaną do połowy 2026 roku, będą dostępne bezpłatnie, aby wykorzystywać je do pozyskania funduszy.

Rektor Uniwersytetu w Białymstoku prof. Robert Ciborowski mówił, że uczelnia jest bardzo zainteresowana tym, aby rozwijać szkolnictwo średnie, bo - jak przypomniał - absolwenci tych szkół trafiają na UwB. 


Będziemy mogli bardziej kompatybilnie spojrzeć na to, co się dzieje na tym rynku szkół średnich, jak wygląda szkolnictwo zawodowe, ale również będziemy patrzeć na to, pod jakim kątem my możemy dostosować się do tego, żeby tym młodym ludziom, po zakończeniu szkoły średniej, zaoferować chociażby inne kierunki studiów czy możliwości szkoleń - mówił rektor.


Prorektor ds. studenckich Politechniki Białostockiej prof. Jarosław Szusta mówił, że specjaliści z uczelni przeanalizują wojewódzki rynek pracy a także potrzeby regionalnych przedsiębiorców, a na podstawie tych danych uczelnia postara się modyfikować istniejące programy studiów tak, żeby - jak podkreślił - "dostosować nowego absolwenta do zmieniających się warunków pracy". Zaznaczył też, że na podstawie zebranych danych, PB opracuje nowe programy studiów, przygotuje też dostosowaną do potrzeb ofertę edukacyjną np. w postaci studiów podyplomowych, a także stworzy ofertę dla osób, które chcą się przebranżowić czy chcą zdobyć nowe umiejętności

Prof. Dariusz Surowik, rektor Akademii Łomżyńskiej, zwrócił uwagę, że łomżyńska uczelnia, która jest uczelnią zawodową, jest bardzo dobrze przygotowana do tego, żeby te analizy rynku kształcenia zawodowego poprowadzić właśnie z punktu widzenia uczelni zawodowej i uczelni, która kształci praktycznie. Wyraził nadzieję, że powstałe w ramach projektu analizy i badania pozwolą, by kształcenie zawodowe w regionie było - jak podkreślił - "na lepszym poziomie".

Projekt realizowany jest od września do połowy 2026 roku.

źródło: PAP | red: mag

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujesz

ZOBACZ TEŻ:


Cztery nowoczesne centra badawcze chcą stworzyć największe uczelnie w Białymstoku

10.09.2023, 12:09

Największe białostockie uczelnie publiczne chcą stworzyć w regionie cztery nowoczesne centra badawcze dotyczące branży IT, jakości żywności i ochrony środowiska. Uniwersytet w Białymstoku, Politechnika Białostocka i Uniwersytet Medyczny w Białymstoku właśnie dostały wstępną akceptację na sfinansowanie projektów.


Uniwersytet Medyczny i Politechnika Białostocka ujęte w prestiżowym rankingu szkół wyższych

14.10.2022, 12:26

Dwie podlaskie uczelnie wyższe - Uniwersytet Medyczny i Politechnika Białostocka - znalazły się w międzynarodowym rankingu The Times Higher Education.


Blisko 150 mln zł z NCN trafiło do naukowców z podlaskich uczelni

11.05.2022, 18:38

Blisko 150 mln zł na ponad 430 projektów z programów Narodowego Centrum Nauki pozyskali na swoje badania naukowcy z podlaskich uczelni - poinformowało NCN, którego dni rozpoczęły się w środę (11.05) w Białymstoku.

ZNAJDŹ NAS

REKLAMA
OiFP - KONCERT PRAWYKONAŃ

REKLAMA
Maraton Bluesa 2023

REKLAMA
OiFP SCHÖNBERG | BRAHMS | CHOPIN | BEETHOVEN | RECITAL FORTEPIANOWY

REKLAMA
OiFP TIDES AND TIMES

REKLAMA
OiFP Gala sylwestrowa

Niebieski Mikrofon 2023

fot. Marcin Gliński
REGION
30.11.2023, 17:02, akt. 18:33

Trwa budowa trzech odcinków drogi S19źródło: www.radio.bialystok.pl​

Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok