Radio Białystok | Wiadomości | Dzięki rządowemu wsparciu w Suwałkach będzie wyremontowana zabytkowa kamienica

Dzięki rządowemu wsparciu w Suwałkach będzie wyremontowana zabytkowa kamienica

autor: Marcin Kapuściński

27.09.2023, 13:00, akt. 13:05

Suwałki otrzymały 3,5 mln zł rządowego wsparcia na remont zabytkowej kamienicy, gdzie z czasem przeniesiona będzie poradnia psychologiczno-pedagogiczna. Dzięki tej przeprowadzce miasto zwolni duży budynek na osiedlu Północ i otworzy tam nowy żłobek.

fot. Marcin Kapuściński
fot. Marcin Kapuściński

Decyzję o przyznaniu dofinansowania ogłoszono na konferencji prasowej, która odbyła się w środę (27.09) pod kamienicą przy ulicy Kościuszki 45. Prezydent Czesław Renkiewicz przypominał, że kilka lat temu budynek opuściło Centrum Sztuki Współczesnej i od tego czasu jego stan się pogarsza.


Ten zabytkowy obiekt wymaga gruntownego i kapitalnego remontu. Niedawno dostaliśmy szansę zdobycia środków z rządowego programu "Maluch+” na zorganizowanie czwartego miejskiego żłobka. Otrzymaliśmy na to pieniądze, ale ze swojej siedziby musimy wykwaterować poradnię pedagogiczno-psychologiczną. A ta właśnie kamienica się do tego celu nadaje. Zaległości, które przez lata narastały w naszym mieście, nie byłyby możliwe do usunięcia, gdyby nie tak znaczące wsparcie z Polskiego Ładu - mówił prezydent.


Poseł Prawa i Sprawiedliwości Jarosław Zieliński podkreśla, że inwestycja bardzo dobrze wpisała się w założenia rządowego programu.


To nie jest tak, że ten budynek stanie się muzeum tylko do sporadycznego odwiedzania. Będzie funkcjonował w wymiarze użytkowym. Ważnym aspektem tych działań jest łączenie dorobku przeszłości ze współczesnością i przyszłością. Powstanie tutaj poradnia psychologiczno-pedagogiczna, która jest dzisiaj bardzo potrzebna młodzieży i oświacie. To jest bardzo istotne, że współczesne funkcje użytkowe są łączone z ochroną dziedzictwa i zabytków - mówi Jarosław Zieliński.


W Suwałkach w tej edycji rządowego programu Polski Ład kwotę 1,9 mln zł otrzymała też parafia ewangelicko-augsburska. Przeznaczy ją na remont kościoła Świętej Trójcy przy ulicy Kościuszki 17.

| red: mag

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujesz

ZOBACZ TEŻ:


VI Liceum Ogólnokształcące w Białymstoku będzie dalej modernizowane

27.09.2023, 11:07

VI Liceum Ogólnokształcące w Białymstoku ostatecznie będzie dalej modernizowane. Urząd miejski dostał na to 3,5 mln zł dofinansowania z Rządowego Programu Odbudowy Zabytków. Pieniądze przyznano także na remont dwóch innych obiektów.


Podlaskie - w ramach Rządowego Programu Odbudowy Zabytków blisko 150 projektów otrzyma dotacje

26.09.2023, 11:59

Kolejne zabytki w województwie podlaskim będą wyremontowane. Poznaliśmy wyniki drugiej edycji Rządowego Programu Odbudowy Zabytków. W Podlaskiem dotacje dostanie blisko 150 projektów na kwotę 81,5 mln zł.


Synagoga i dawny dom talmudyczny w Sejnach doczekają się remontu

26.09.2023, 09:08

Władze miasta wraz z Fundacją Ochrony Dziedzictwa Żydowskiego, która jest prawnym właścicielem obu obiektów, otrzymały dofinansowanie z Rządowego Programu Odbudowy Zabytków.

ZNAJDŹ NAS

Podlaskie nas rusza - Ruszamy w Podlaskie!

REKLAMA
Plum Ekiden

Euro 2024 w Polskim Radiu Białystok

Podlaskie Centrum Produktu Lokalnego


źródło: www.radio.bialystok.pl

Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok