Radio Białystok | Wiadomości | Technikum Leśne w Białowieży otrzymało 3 mln zł dotacji na rewitalizacje zabytkowego Parku Dyrekcyjnego

Technikum Leśne w Białowieży otrzymało 3 mln zł dotacji na rewitalizacje zabytkowego Parku Dyrekcyjnego

autor: Wojciech Szubzda

27.09.2023, 18:18, akt. 19:07

Zabytkowy Park Dyrekcyjny przy Technikum Leśnym w Białowieży będzie zrewitalizowany. Oznacza to, że wyremontowane będą alejki, ogrodzenie, usunięte suche drzewa, pojawią się też nowe nasadzenia.

źródło: Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej
źródło: Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej

3 mln zł dotacji z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej dostało na ten cel Technikum Leśne w Białowieży.

Wiceminister klimatu i środowiska, Główny Konserwator Przyrody Małgorzata Golińska mówi, że to bardzo ważna inwestycja.


Parki istnieją przede wszystkim po to, by zachować dziedzictwo przyrodnicze i kulturowe dla obecnych i przyszłych pokoleń. To ostoje bioróżnorodności, dlatego wspieranie ich jest naszym obowiązkiem. W parku zostanie przeprowadzona rewitalizacja, co wpłynie na poprawę walorów turystycznych, a także jakość edukacji ekologicznej - podkreśla Małgorzata Golińska.


Park Dyrekcyjny w Białowieży został założony na przełomie XIX i XX wieku, według projektu znanego polskiego ogrodnika-planisty Walerego Kronenberga.

Wiceprezes Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej Sławomir Mazurek mówi, że ochrona przyrody i przywracanie różnorodności biologicznej to kluczowe zadania Funduszu.


Ochrona i przywracanie różnorodności biologicznej i krajobrazowej to dla Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej jedno z kluczowych zadań. Rewitalizacja Parku Dyrekcyjnego przywróci mu jego dawną świetność, a jednocześnie dostosuje go do współczesnych potrzeb z zachowaniem norm bezpieczeństwa. Cieszy nas niezmiernie fakt, że wspieramy finansowo projekt, z którego skorzystają nie tylko uczniowie Technikum Leśnego w Białowieży, ale cała społeczność lokalna oraz turyści - mówi Sławomir Mazurek.


Park Dyrekcyjny w Białowieży ma ok. 20 hektarów. Na liście obiektów zabytkowych znajduje się od 1986 roku.

| red: dl

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujesz

ZOBACZ TEŻ:


Podlaskie - w ramach Rządowego Programu Odbudowy Zabytków blisko 150 projektów otrzyma dotacje

26.09.2023, 11:59

Kolejne zabytki w województwie podlaskim będą wyremontowane. Poznaliśmy wyniki drugiej edycji Rządowego Programu Odbudowy Zabytków. W Podlaskiem dotacje dostanie blisko 150 projektów na kwotę 81,5 mln zł.


150 mln zł na inwestycje dla podlaskich samorządów z terenów popegeerowskich

18.09.2023, 12:23

Wymienione instalacje elektryczne w białostockich szkołach, ścieżka pieszo-rowerowa w Zambrowie czy modernizacja wyciągu nart wodnych w Augustowie - to tylko niektóre inwestycje z kolejnym dofinansowaniem dla terenów popegeerowskich.


Podlascy przedsiębiorcy i samorządowcy mogą ubiegać się o pieniądze z UE - rozpoczął się cykl spotkań na ten temat

14.09.2023, 11:34

Prawie miliard 300 milionów euro może trafić do województwa podlaskiego w nowej perspektywie środków europejskich na lata 2022-2027. Urząd Marszałkowski Województwa Podlaskiego prowadzi właśnie z przedsiębiorcami i samorządowcami cykl regionalnych spotkań informacyjnych na temat nowych możliwości w ubieganiu się o fundusze europejskie.

ZNAJDŹ NAS

PNBC

50 lat przy Świerkowej

Podlaskie nas rusza - Ruszamy w Podlaskie!


Dzień Rodziny w Hodyszewie, fot. Paweł Wądołowski
REGION
20.07.2024, 10:04, akt. 19:45

Dzień Rodziny w Hodyszewie


źródło: www.radio.bialystok.pl

Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok