Radio Białystok | Wiadomości | Sąd w Sokółce skazał białoruskiego kierowcę za przemyt 250 tys. paczek papierosów

Sąd w Sokółce skazał białoruskiego kierowcę za przemyt 250 tys. paczek papierosów

28.09.2023, 15:04, akt. 15:46

Na rok więzienia w zawieszeniu skazał sąd w Sokółce białoruskiego kierowcę oskarżonego o przemyt papierosów. Wymierzył mu też 36 tys. zł grzywny.

Źródło: www.podlaskie.kas.gov.pl
Źródło: www.podlaskie.kas.gov.pl


0:00
0:00
Białoruski kierowca skazany na więzienie w zawieszeniu za przemyt 250 tys. paczek papierosów - relacja Marty Nazarko | Pobierz plik.


Problemy z odsłuchem?

Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.

Do próby przemytu doszło pod koniec października 2021 roku na polsko-białoruskim przejściu granicznym w Kuźnicy. Jak informowała wówczas Krajowa Administracja Skarbowej, funkcjonariusze skontrolowali tira, który - zgodnie z dokumentami - miał przewozić szklane butelki.

W trakcie rewizji ciężarówki okazało się, że deklarowany towar był jedynie na 12 paletach, a resztę naczepy wypełniały kartony papierosów z białoruskimi znakami akcyzy. W sumie było to 250 tys. paczek o szacunkowej wartości rynkowej ponad 3,7 mln zł. Gdyby papierosy trafiły na rynek do nielegalnego obrotu, straty budżetu państwa z tytułu podatków i innych należności wyniosłyby ponad 6 mln zł.

Oskarżony Ruslan K. po zatrzymaniu był tymczasowo aresztowany, przed sądem odpowiadał już z wolnej stopy, ale na rozprawy nie stawiał się, nie było go też na publikacji wyroku.

Postawione mu zarzuty dotyczą przestępstwa dokonanego wspólnie i w porozumieniu z innymi, ustalonymi i nieustalonymi osobami. Jak wynika z ustaleń śledztwa, przestępstwo to polegała na tym, że przemytnicy dysponowali dwoma identycznymi ciężarówkami z jednej białoruskiej firmy, tablicami i podrobionymi dowodami rejestracyjnymi. Najpierw do kontroli podjechał tir bez przemytu, później na jego tablicach granicę miał przejechać drugi pojazd, już z ładunkiem nielegalnych papierosów.

Prokuratura domagała się dla oskarżonego dwóch lat więzienia i 80 tys. zł  grzywny, chciała również, by sąd wyrokiem orzekł nie tylko przepadek papierosów, ale też obu tirów jako narzędzi przestępstwa.

Sąd skazał Białorusina na karę roku więzienia w zawieszeniu na dwa lata i na 36 tys. zł grzywny. Orzekł też o przepadku zarówno kontrabandy, jak i pojazdów. Nie uwzględnił tym samym wniosku właściciela białoruskiej firmy, który chciał zwrotu ciężarówek po zakończeniu postępowania sądowego.

Uzasadniając wyrok, sędzia Wojciech Januszkiewicz mówił, że wina oskarżonego kierowcy nie budzi żadnych wątpliwości. - Wszystkie dowody zebrane w sprawie wskazują, że oskarżony kierował samochodem, w którym znajdowały się papierosy, współdziałając z innym, ustalonym mężczyzną - powiedział.

Sąd uznał też za udowodnione, że było to 250 tys. paczek papierosów, a nie - jak chciała obrona - o ok. 15 tys. paczek mniej. Odnosząc się do kary, sokólski sąd uznał, że wystarczy wyrok w zawieszeniu wobec osoby, która w Polsce nie była wcześniej karana.


źródło: PAP | red: zmj

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujesz

ZOBACZ TEŻ:


Na granicy nadal działają przemytnicy ludzi. Zarzuty usłyszało już 41 osób

20.09.2023, 11:55

Tylko w ciągu ostatnich 7 miesięcy przez litewsko-polską granicę nielegalnie próbowało dostać się prawie 250 obcokrajowców. Suwalska prokuratura skierowała w tej sprawie do sądu 14 aktów oskarżenia.


Straż Graniczna zatrzymała grupę Syryjczyków po alertach z bariery elektronicznej [wideo]

12.09.2023, 14:24

Straż Graniczna zatrzymała dziewięciu młodych Syryjczyków, którzy nielegalnie przekroczyli granicę z Białorusią w okolicach Czeremchy. Dzięki alertom z tzw. bariery elektronicznej, czyli systemu kamer i czujników, na miejsce zostały wysłane patrole graniczne.


Funkcjonariusze KAS zabezpieczyli w Budzisku 84 tys. paczek nielegalnych papierosów

31.08.2023, 09:43

Przemyt ponad 84 tys. paczek papierosów bez polskich znaków akcyzy udaremnili funkcjonariusze podlaskiej Krajowej Administracji Skarbowej. Kontrabanda ukryta była w ciężarówce skontrolowanej przy polsko-litewskiej granicy w Budzisku.


Funkcjonariusze KAS znaleźli 20 imigrantów ukrytych w schowku w ciężarówce [wideo]

30.08.2023, 08:43

W okolicy Budziska przy granicy polsko-litewskiej 20 nielegalnych imigrantów ujawnili funkcjonariusze podlaskiej Krajowej Administracji Skarbowej. Obcokrajowcy próbowali dostać się do Polski ukryci w specjalnej skrytce zamontowanej w ciężarówce.





ZNAJDŹ NAS





REKLAMA
OiFP - KONCERT PRAWYKONAŃ

REKLAMA
Maraton Bluesa 2023

REKLAMA
OiFP SCHÖNBERG | BRAHMS | CHOPIN | BEETHOVEN | RECITAL FORTEPIANOWY

REKLAMA
OiFP TIDES AND TIMES

REKLAMA
OiFP Gala sylwestrowa

Niebieski Mikrofon 2023














źródło: www.radio.bialystok.pl​

Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok