Radio Białystok | Wiadomości | Podlaskie samorządy otrzymają blisko 1,7 mld zł na 291 inwestycji

Podlaskie samorządy otrzymają blisko 1,7 mld zł na 291 inwestycji

8.10.2023, 10:45, akt. 17:18

Blisko 1,7 mld zł dostaną podlaskie samorządy na 291 różnych zadań z ósmej edycji Rządowego Programu Inwestycji Strategicznych - poinformowano w niedzielę (8.10) na konferencji prasowej w Białymstoku z udziałem wojewody podlaskiego i parlamentarzystów PiS ponownie startujących w wyborach.

źródło: stock.adobe.com
źródło: stock.adobe.com


0:00
0:00
Samorządowcy w Sokółce dziękowali za rządowe wsparcie - relacja Marcina Glińskiego | Pobierz plik.


Problemy z odsłuchem?

Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.

Pieniądze będą przeznaczone na różne inwestycje

Pieniądze będą przeznaczone na różne inwestycje, jednak w większości drogowe, w tym także na naprawę i modernizację dróg przygranicznych, które zostały zniszczone w związku z budową zapory przy granicy z Białorusią czy ruchu pojazdów wojskowych przy granicy.


Gminy przygraniczne zostały wzbogacone o dodatkowe środki tak, jak było to obiecane, jakie płynęły postulaty ze strony samorządów w kontekście sytuacji granicznej - powiedział wojewoda Bohdan Paszkowski.


W ramach programu najwięcej środków trafia na inwestycje drogowe na drogach gminnych, powiatowych, wojewódzkich - mówił Bohdan Paszkowski. W ósmej edycji programu dodatkowe środki na drogi dostaną powiaty i gminy przy granicy z Białorusią. Chodzi o powiaty: augustowski, białostocki, sokólski, siemiatycki i hajnowski. "Gmina Lipsk na przykład otrzymuje 24 mln zł na to, żeby na skutek tego, że były uszczerbki w infrastrukturze drogowej, móc naprawić wyremontować, przebudować swoje drogi gminne czy wojewódzką" - mówił wojewoda.

Starosta siemiatycki Marek Bobel powiedział, że z ósmej edycji Programu Inwestycji Strategicznych samorządy z tego powiatu (powiat i 9 gmin) dostaną łącznie 155 mln zł. "To jest niespotykana skala dofinansowania. 60 mln zł z tej kwoty to są drogi przygraniczne" - powiedział Marek Bobel.


Każdy z przygranicznych powiatów dostanie łącznie "po kilkadziesiąt milionów złotych"

Wiceminister edukacji i nauki Dariusz Piontkowski powiedział, że każdy z przygranicznych powiatów dostanie łącznie "po kilkadziesiąt milionów złotych". "Dzięki temu praktycznie wszystkie te drogi będą mogły być odbudowane" - powiedział Piontkowski.

Marek Bobel dodał, że w powiecie siemiatyckim, w gminach Mielnik, Nurzec i Milejczyce, wszystkie zniszczone drogi podczas budowy zapory na granicy oraz ruchu ciężkich pojazdów przy granicy będą odbudowane. Dodał, że drogi to nie wszystko, będą też realizowane inne inwestycje, takie jak boiska piłkarskie, oświetlenie uliczne, budowa kanalizacji czy punktów selektywnej zbiórki odpadów. Podał też przykład inicjatywy powiatu siemiatyckiego i gmin Drohiczyn oraz mazowieckiej gminy Korczew - realizacji kładki nad rzeką Bug (11 mln zł), co ma służyć rozwojowi turystyki nadbużańskiej.

Wojewoda podkreślał, że z tego bezprecedensowego programu trafiają do regionu rekordowe kwoty na przedsięwzięcia, które zgłaszają same samorządy w imieniu społeczności lokalnych, aby spełniać oczekiwania mieszkańców, a jednocześnie poprawiać warunki do rozwoju województwa. Zaznaczył przy tym, że w programie dofinansowanie jest wysokie, czasem przekracza 90, a nawet 95 proc.

Bohdan Paszkowski poinformował, że w Podlaskiem, łącznie z ostatnią edycją, na inwestycje z Programu Inwestycji Strategicznych pochodzi łącznie ok. 4,5 mld zł - od początku działania programu w 2021 r. "Czegoś takiego nie było i podkreślam, są to środki krajowe" - mówił wojewoda.

Senator Mariusz Gromko (ponownie ubiegający się o ten mandat) dodał, że wszystkie inwestycje w programie wywodzą się z rozmów z mieszkańcami. 


Chcemy równomiernego rozwoju całej Polski, stąd też Polski Ład dotarł niemal do każdej gminy w całym kraju i to wszystko zmienia jakość, bezpieczeństwo, komfort życia mieszkańców - mówił Mariusz Gromko i dodał, że chodzi o tworzenie takich samych warunków do życia w dużych miastach, jak i małych miejscowościach.


Senator, obecnie kandydat na posła Jacek Bogucki powiedział, że w tej edycji programu w Podlaskiem środki dostaną także miasta takie jak Łomża, Bielsk Podlaski czy Zambrów. Podkreślał, że można powiedzieć, że pieniądze z programu są "na spełnianie marzeń samorządów".

Z opublikowanej listy inwestycji, które dostaną dofinansowanie wynika np., że 30 mln zł dostanie samorząd województwa podlaskiego na budowę Xylopolis - Centrum Sztuki i Nauki o Drewnie, które ma powstać na terenie Podlaskiego Muzeum Kultury Ludowej.


Samorządowcy w Sokółce dziękowali za rządowe wsparcie

To rekordowe pieniądze na budowę dróg, modernizację szpitali czy rewitalizację terenów zielonych. Blisko 180 milionów złotych otrzymał powiat sokólski i wchodzące w jego skład gminy z kolejnej edycji programu Polski Ład.


Szesnaście milionów złotych otrzymaliśmy na drogi i ich utrzymanie. 2 miliony dostaliśmy na posprzątanie starego domu kultury. Stworzyy tam piękny ogród i przestrzeń dla mieszkańców. Robimy porządki na naszych terenach - mówi burmistrz Dąbrowy Białostockiej Artur Gajlewicz.


Ze wsparcia cieszy się starosta sokólski Piotr Rećko.

- Powiat sokólski otrzymał gigantyczne pieniądze - 176 milionów złotych. Dzięki temu powiat będzie się rozwijał. Otrzymaliśmy to wsparcie po to, by tworzyć nowe miejsca pracy, modernizować drogi - mówi starosta sokólski.

- Powiat sokólski otrzymał rekordowe środki. Wszystkie samorządowy powiatu sokólskiego te środki otrzymały. To świadczy o wysokiej jakości pracy tych samorządów i umiejętności pozyskiwania dotacji  - mówi wiceminister cyfryzacji Adam Andruszkiewicz.

źródło: PAP | red: mag, dl

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujesz

ZOBACZ TEŻ:


Białystok będzie miał halę widowiskowo-sportową - ponad 105 mln zł przyznało Ministerstwo Sportu

7.10.2023, 21:43

Po wielu latach starań na terenie kampusu Politechniki Białostockiej ma powstać nowoczesna hala widowiskowo-sportowa.


Ponad 1,5 mld zł z programu Polski Ład na inwestycje w Podlaskiem

7.10.2023, 17:13

Ponad 1,5 miliarda złotych trafi do województwa podlaskiego w ramach programu inwestycji strategicznych Polskiego Ładu. Kancelaria premiera opublikowała właśnie listę kilkuset inwestycji z naszego regionu, które otrzymają bezzwrotne dotacje.


Gmina Łomża dostała dodatkowe pieniądze na szkołę w Konarzycach

28.09.2023, 14:25

Kolejne dotacje otrzymała gmina Łomża na rozbudowę i modernizację szkoły podstawowej w Konarzycach.


Studzieniczna pozyskała 1,5 mln zł na remont zabytkowego domu parafialnego

27.09.2023, 18:19

Dzięki rządowemu wsparciu zabytkowy dom parafialny w Studzienicznej pod Augustowem będzie wyremontowany. Miasto pozyskało właśnie na ten cel 1,5 miliona złotych w ramach Rządowego Programu Odbudowy Zabytków.


Dzięki rządowemu wsparciu w Suwałkach będzie wyremontowana zabytkowa kamienica

27.09.2023, 13:00

Suwałki otrzymały 3,5 mln zł rządowego wsparcia na remont zabytkowej kamienicy, gdzie z czasem przeniesiona będzie poradnia psychologiczno-pedagogiczna. Dzięki tej przeprowadzce miasto zwolni duży budynek na osiedlu Północ i otworzy tam nowy żłobek.

ZNAJDŹ NAS

Koncert live - Żurkowski

REKLAMA
Plum Ekiden

REKLAMA
Nie Teatr Letnie granie: Austin Miller & Amanda Esposito

Podlaskie Centrum Produktu Lokalnego


źródło: www.radio.bialystok.pl

Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok