Radio Białystok | Wiadomości | Przez cmentarz w Sokółce ma przebiegać nowa droga - miejscy urzędnicy mają wątpliwości

Przez cmentarz w Sokółce ma przebiegać nowa droga - miejscy urzędnicy mają wątpliwości

autor: Marcin Gliński

20.11.2023, 14:45, akt. 21.11.2023, 09:33

To inwestycja, która ma w przyszłości podzielić nekropolię, ale zanim się rozpoczęła - już podzieliła mieszkańców Sokółki i lokalnych urzędników. Chodzi o budowę drogi prowadzącej przez jeden z tamtejszych cmentarzy. Starostwo zapewnia, że inwestycja jest potrzebna, ale miejscy urzędnicy mają wątpliwości co do sposobu jej realizacji.

fot. Marcin Gliński
fot. Marcin Gliński


0:00
0:00
Przez cmentarz w Sokółce ma przebiegać nowa droga - miejscy urzędnicy mają wątpliwości - relacja Marcina Glińskiego | Pobierz plik.


Problemy z odsłuchem?

Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.

Władze powiatu sokólskiego chcą wybudować drogę, która ma przebiegać przez cmentarz parafii pw. św. Antoniego Padewskiego w Sokółce. Obecnie jest tam piaskowa droga, na której podczas deszczu zbiera się błoto. 

Jak mówią niektórzy mieszkańcy miasta - budowa nowej, kamiennej drogi to zły pomysł z uwagi na bliskość grobów - inni mówią, że jest potrzebna.

Sokólscy urzędnicy zwracają jednak uwagę na kilka problemów - chodzi przede wszystkim o kanalizację deszczową, ale nie tylko. 


Koncepcja przebudowy drogi prowadzącej przez cmentarz wymaga w naszej ocenie korekty w kilku kierunkach. Po pierwsze - co sygnalizowaliśmy od początku - przebudowa drogi bez kanalizacji deszczowej spowoduje zalewanie naszego stadionu. Stadion, na którym trenują tenis i piłkę nożną dzieci i klub KS Sokół 1946, stanie się zlewnią z obszaru cmentarzy. Dlatego tak walczymy o tę kanalizację deszczową. Po drugie, na projektowanej drodze brakuje oświetlenia. Trudno wymagać, aby mieszkańcy w okolicy świąt poruszali się po tym obszarze po omacku lub z latarkami. Dobudowanie oświetlenia po wykonaniu drogi może być problemem, ponieważ roboty będzie obejmowała gwarancja. Po trzecie, taka lokalizacja ulicy zniszczy bezpowrotnie historyczną aleję lip, którą znają wszyscy mieszkańcy Sokółki również z trylogii filmowej "U Pana Boga...". Aby ją chronić, wystarczy przesunąć nieco przebieg projektowanej drogi. Jest tam dużo miejsca na gruntach ornych. I tego oczekujemy od inwestora. 


Jak zapewniał na jednej z sesji rady miejskiej w Sokółce starosta sokólski Piotr Rećko, pieniądze na inwestycję są, a teren ma być odwodniony.


My musimy to odwodnić, zrobić tam ciąg pieszy i parking od strony ulicy Witosa. Wojewoda podlaski przekazał na budowę nowej drogi z Funduszu Dróg Samorządowych 6 mln zł. Teraz staramy się pozyskać 4 miliony złotych z Funduszu Polski Ład - mówił starosta. 


Starosta sokólski zapewnił nas w rozmowie telefonicznej, że projekt drogi prowadzącej przez cmentarz wciąż zakłada odwodnienie terenu. Tymczasem sokólscy urzędnicy chcą odpowiedzi na pytania dotyczące inwestycji i kierują pisma do starostwa powiatowego. Zwracają też uwagę, że mają wątpliwości w sprawie jednej z działek, którą miasto miałoby przekazać powiatowi w związku z realizacją zadania. 

Budowa drogi na sokólskim cmentarzu wraz z parkingami ma kosztować 10 milionów złotych. Władze powiatu sokólskiego chcą, aby inwestycja była gotowa do użytku jeszcze przed wakacjami. 

| red: mag, pp

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujesz

ZOBACZ TEŻ:


Przez część sokólskiego cmentarza ma przebiegać nowa droga - w pobliżu nekropolii powstaną też parkingi

10.07.2023, 20:55

Władze powiatu sokólskiego chcą wybudować drogę, która będzie przebiegać przez część cmentarza parafii pw. św. Antoniego w Sokółce i połączy ulice: Mickiewicza, Witosa i Mariańską. Jak mówi starosta Sokólski Piotr Rećko - to inwestycja wyczekiwana przez mieszkańców, którzy mają mieć lepszy dojazd do nekropolii z kilku stron, choć pomysłu nie popierają niektórzy miejscy radni.

ZNAJDŹ NAS

PNBC

50 lat przy Świerkowej

Podlaskie nas rusza - Ruszamy w Podlaskie!
FK Paneveżys - Jagiellonia Białystok, 23.07.2024, fot. Joanna Szubzda
JAGIELLONIA
23.07.2024, 05:38, akt. 24.07.2024, 11:05

Jagiellonia pokonała mistrza Litwy 4:0

fot. Olga Gordiejew
REGION
23.07.2024, 17:40, akt. 18:12

Alarmująco niski poziom wody w Narwi

źródło: www.radio.bialystok.pl

Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok