Radio Białystok | Wiadomości | Podlascy parlamentarzyści oraz mieszkańcy i burmistrz Sokółki alarmują w sprawie wycinki w Puszczy Knyszyńskiej

Podlascy parlamentarzyści oraz mieszkańcy i burmistrz Sokółki alarmują w sprawie wycinki w Puszczy Knyszyńskiej

autor: Grzegorz Pilat

1.12.2023, 20:13, akt. 20:28

Nawet pół miliona metrów sześciennych drewna pozyskają w przyszłym roku leśnicy z Puszczy Knyszyńskiej - alarmują podlascy parlamentarzyści, a także mieszkańcy i burmistrz Sokółki.

fot. Grzegorz Pilat
fot. Grzegorz Pilat


0:00
0:00
Wycinka w Puszczy Knyszyńskiej - relacja Grzegorza Pilata | Pobierz plik.


Problemy z odsłuchem?

Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.

Apelują do Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Białymstoku o zmianę tych planów. Domagają się też większej roli organizacji pozarządowych w planowaniu wycinki w podlaskich lasach.

Z danych do których dotarli inicjatorzy akcji wynika, że najwięcej drzew będzie wyciętych w Nadleśnictwie Dojlidy - ok. 130 tys metrów sześciennych.

Wicemarszałek Senatu Maciej Żywno podkreśla, że przez takie decyzje Lasów Państwowych Puszcza Knyszyńska zmieni swój wygląd nieodwracalnie.


Przez ostatnie 8 lat widać, że polityka w Puszczy Knyszyńskiej była nastawiona wyłącznie na pozyskiwanie drewna. Bez konsultacji z samorządami, organizacjami samorządowymi, mieszkańcami znikają duże powierzchnie Puszczy. To powoduje, że historyczny i rekreacyjny charakter Puszczy Knyszyńskiej zaczyna zupełnie zmieniać swój krajobraz. Naszym celem jest zmiana tych planów i mamy nadzieję, że uda się to już wkrótce - wyjaśnia wicemarszałek Senatu Maciej Żywno.


Rzecznik Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Białymstoku Jarosław Krawczyk mówi, że plany przyszłorocznej wycinki konkretnych części Puszczy Knyszyńskiej zaplanowano wiele lat temu. Podkreśla, że pozyskanie drewna z Puszczy Knyszyńskiej może osiągnąć pół miliona metrów sześciennych, ale będzie rozłożona na 7 nadleśnictw. Dodaje też, że ostatecznie może być to mniejsza liczba.

Jarosław Krawczyk wyjaśnia, że rokrocznie z tego terenu pozyskiwana jest mniej więcej podobna suma drewna. Zauważa też, że w trakcie opracowywania planów zarządzania lasem na kolejne lata zawsze odbywają się konsultacje społeczne w tej sprawie.

| red: pp

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujesz

ZOBACZ TEŻ:


Aktywiści Młodej Lewicy z okazji Dnia Ziemi przypominają władzom Białegostoku o podjętych zobowiązaniach

21.04.2023, 17:43

Mają dość zapewnień o działaniach na rzecz ochrony klimatu, a domagają się konkretów. Aktywiści klimatyczni i działacze Młodej Lewicy w Podlaskiem z okazji Dnia Ziemi przypominają władzom Białegostoku o podjętych zobowiązaniach.


Protesty przeciwko wycince w Puszczy Knyszyńskiej

21.03.2022, 16:49

Niektórzy mieszkańcy i członkowie organizacji ekologicznych protestują przeciwko wycince starych drzew w Puszczy Knyszyńskiej. Chodzi m.in. o ponad 160-letnie sosny, których usuwanie już rozpoczęło Nadleśnictwo Supraśl.

ZNAJDŹ NAS

REKLAMA
NIETEATR WOMENS VOICE

REKLAMA
OiFP PORANEK MŁODEGO MELOMANA

REKLAMA
OiFP THE GOOD LIFE – NAJWIĘKSZE PRZEBOJE SWINGU

REKLAMA
OiFP LIFE IS A CABARET, SHOW TANECZNO-WOKALNE

REKLAMA
OiFP JESUS CHRIST SUPERSTAR

Podlaskie Centrum Produktu Lokalnego


fot. Paweł Wądołowski
REGION
27.02.2024, 17:31, akt. 18:25

Powiat grajewski świętuje 25-lecie


źródło: www.radio.bialystok.pl

Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok