Radio Białystok | Wiadomości | Białostoccy radni miejscy KO chcą uhonorować prekursora metody in-vitro prof. Mariana Szamatowicza

Białostoccy radni miejscy KO chcą uhonorować prekursora metody in-vitro prof. Mariana Szamatowicza

8.12.2023, 18:55, akt. 19:07

Radni miejscy KO w Białymstoku chcą, aby Rada Miasta nadała honorowe obywatelstwo znanemu polskiemu ginekologowi, specjaliście od in vitro, prof. Marianowi Szamatowiczowi. Zespół lekarzy pod jego kierownictwem doprowadził w listopadzie 1987 r. do pierwszych w Polsce narodzin dziecka poczętego tą metodą.

Prof. Marian Szamatowicz, fot. Joanna Żemojda
Prof. Marian Szamatowicz, fot. Joanna Żemojda

Jest już przygotowany projekt uchwały w sprawie uhonorowania profesora Szamatowicza. Po zebraniu kompletu podpisów radnych popierających ten projekt, będzie on złożony do biura Rady Miasta - poinformował w piątek na konferencji prasowej w Białymstoku przewodniczący Rady Miasta Łukasz Prokorym. Pod projektem są cztery podpisy radnych, mają być złożone jeszcze dwa. Łącznie to wszyscy radni PO w Radzie Miasta.

Projekt uchwały ma być rozpatrywany na sesji Rady Miasta w styczniu 2024 r.

Inicjatorem uhonorowania profesora Mariana Szamatowicza jest przewodniczący PO w Podlaskiem poseł Krzysztof Truskolaski. Poseł powiedział dziennikarzom na konferencji, że wręczenie tego tytułu profesorowi Szamatowiczowi odbędzie się w 2024 r., gdy ma wejść w życie uchwalona na razie przez Sejm ustawa o finansowaniu in vitro z budżetu państwa (był to obywatelski projekt ustawy).


To przecież profesor Marian Szamatowicz jest ojcem polskiego in vitro. To on wykonał pierwszy udany zabieg - powiedział poseł Truskolaski.


Zaapelował przy tym do wszystkich radnych o poparcie inicjatywy PO.


Dzisiaj chciałbym zaapelować do wszystkich radnych niezależenie od opcji politycznej, aby wszyscy byli za tym pomysłem, aby wszyscy zagłosowali za tym, aby profesora uhonorować za całokształt swojej ciężkiej naukowej pracy - powiedział Krzysztof Truskolaski.


Przewodniczący Rady Miasta Łukasz Prokorym poinformował, że złożenie wniosku przez minimum pięcioro radnych to pierwszy krok w procedurze nadawania honorowego obywatelstwa miasta. Potem - tłumaczył - zbierze się kapituła tego wyróżnienia, którą tworzy prezydium Rady Miasta i prezydent miasta Tadeusz Truskolaski. Kapituła przedstawi opinię do tego wniosku. Potem uchwała w tej sprawie będzie głosowana na sesji Rady Miasta w styczniu.

"W mojej ocenie jest to inicjatywa wspaniała, która wpisuje się w nasze miasto" - mówił Prokorym podkreślając duży wkład profesora Szamatowicza w rozwój medycyny. "Data 12 listopada 1987 r. spowodowała, że białostocki Uniwersytet Medyczny (ówczesna Akademia Medyczna-PAP) jest jedną z kolebek naukowych tej właśnie metody, a miasto Białystok jest centrum polskiego in vitro" - dodał Prokorym. Również apelował do wszystkich radnych o poparcie inicjatywy i ocenił, że prof. Szamatowicz rozsławia Białystok i ma nieocenione zasługi w rozwoju nauki.

"Praca naukowców z Akademii Medycznej w Białymstoku, w tym profesora Szamatowicza, przyczyniła się do uzyskania uznania w Europie jako centrum ekspertów w dziedzinie medycyny rozrodu. Sukces w dziedzinie in vitro wywołał nie tylko postęp w leczeniu niepłodności, ale także wywołał głębokie zmiany społeczne przekształcając temat in vitro z tabu na intensywnie dyskutowany, zarówno politycznie jak i światopoglądowo. Profesor Szamatowicz i jego zespół odegrali kluczową rolę nie tylko w rewolucji medycznej, ale także w transformacji społecznej, wpływając na sposób w jaki społeczeństwo rozmawia o in vitro i problemach związanych z niepłodnością" - napisano w uzasadnieniu projektu uchwały honorującej prof. Szamatowicza.


To honorowe obywatelstwo jest jak najbardziej zasłużone - dodał Łukasz Prokorym.


Prof. Marian Czesław Szamatowicz urodził się 13 lutego 1935 r. Ma 88 lat.

źródło: PAP | red: pp

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujesz

ZOBACZ TEŻ:


Suwałki wydadzą 60 tys. zł na miejski program in vitro - można jeszcze się zgłaszać

25.11.2023, 14:22

Z programu może skorzystać dziesięć par. 60 tys. zł wyda jeszcze w tym roku miasto Suwałki na program „Kajtek” w ramach którego dofinansuje suwalskie pary w leczeniu niepłodności metodą zapłodnienia pozaustrojowego.


Pilotażowy program in vitro będzie realizowany z budżetu Białegostoku

31.07.2023, 17:50

W Białymstoku będzie realizowany pilotażowy program in vitro. Zgodzili się na to w poniedziałek (31.07) miejscy radni. To jeden z projektów budżetu obywatelskiego, który zdobył ponad 2 tys. głosów.

ZNAJDŹ NAS

REKLAMA
NIETEATR WOMENS VOICE

REKLAMA
OiFP PORANEK MŁODEGO MELOMANA

REKLAMA
OiFP THE GOOD LIFE – NAJWIĘKSZE PRZEBOJE SWINGU

REKLAMA
OiFP LIFE IS A CABARET, SHOW TANECZNO-WOKALNE

REKLAMA
OiFP JESUS CHRIST SUPERSTAR

Podlaskie Centrum Produktu Lokalnego


fot. Paweł Wądołowski
REGION
27.02.2024, 17:31, akt. 18:25

Powiat grajewski świętuje 25-lecie


źródło: www.radio.bialystok.pl

Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok