Radio Białystok | Wiadomości | Stowarzyszenie Polska 2050 rozpoczęło akcję promowania idei budżetów obywatelskich

Stowarzyszenie Polska 2050 rozpoczęło akcję promowania idei budżetów obywatelskich

4.01.2024, 16:40, akt. 16:49

Stowarzyszenie Polska 2050 rozpoczęło ogólnopolską akcję promowania idei budżetów obywatelskich. Chcą z jednej strony namawiać mieszkańców do większej aktywności, a z drugiej - przekonywać te samorządy, dla których nie jest to obowiązek - do przeznaczania na to pieniędzy.

Ralf Geithe, Fotolia.com
Ralf Geithe, Fotolia.com

"Chcemy, by Stowarzyszenie Polska 2050 zajęło się informacją o tym, do czego służą budżety obywatelskie, jak można z nich skorzystać" - mówił w czwartek (4.01) na konferencji prasowej przewodniczący tego stowarzyszenia w Podlaskiem Marcin Dziemian.

Utworzenie budżetu obywatelskiego jest obowiązkowe w gminach będących miastami na prawach powiatu; pozostałe samorządy nie mają takiego obowiązku (np. powiaty czy samorządy województw), ale również mogą wydzielić pieniądze na taką inicjatywę.

Podlascy działacze Stowarzyszenia Polska 2050 zwracają uwagę, że w tym regionie np. w Siemiatyczach czy Grajewie, budżety obywatelskie były, ale już nie funkcjonują, bo zainteresowanie nimi było nikłe. Wymieniali inne miejscowości, które są siedzibami powiatów, gdzie takich budżetów nie ma.


Nie chcemy, by te budżety zawierały jakąś dużą kwotę, ale chcemy żeby mieszkańcy danych miejscowości próbowali funkcjonować na zasadach obywatelskich, żeby czuli się współodpowiedzialni za niektóre inwestycje i aktywizowali się społecznie - mówił Marcin Dziemian. 


Aktywiści stowarzyszenia mają też pomysł, by dało się wydzielić budżet obywatelski w powiecie białostockim (uważanym za największy powiat w kraju); kilka gmin w tym powiecie ma takie budżety, m.in. Wasilków i Supraśl.


Na fali tego zrywu społecznego 15 października (dnia wyborów parlamentarnych) chcielibyśmy utrzymać tę aktywność społeczną wszystkich obywateli i ich świadomość, że to oni także współdecydują na bieżąco i mogą współdecydować, co się dzieje w ich miejscowościach, województwach czy powiatach - dodał Marcin Dziemian.


W ramach swojej akcji działacze Stowarzyszenia Polska 2050 będą pytać władze samorządowe, czy planują takie budżety obywatelskie, zamierzają też prowadzić zbiórki podpisów pod inicjatywami uchwałodawczymi w gminach dotyczącymi budżetów obywatelskich lub w sprawie ewentualnych referendów lokalnych z pytaniami o taki budżet. Podkreślał, że warto przekonywać mieszkańców, iż mogą coś zmienić w swoim otoczeniu i mają na to wpływ.

Największy w Podlaskim budżet obywatelski ma stolica województwa - Białystok. W tym roku ma być w jego ramach zrealizowanych ponad dwadzieścia projektów za 15 mln zł. Głosowano ogółem na 119 projektów ogólnomiejskich i osiedlowych.


źródło: PAP | red: sk

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujesz

ZOBACZ TEŻ:


Radni gminy Szumowo nie przyjęli projektu budżetu na 2024 rok

31.12.2023, 11:14

Bez uchwalonego budżetu wchodzi w nowy rok gmina Szumowo w powiecie zambrowskim. W piętnastoosobowej radzie, radni ośmioma głosami odrzucili propozycję przedstawioną przez wójta Jarosława Cukiermana.


Przyszłoroczny budżet obywatelski w gminie Czarna Białostocka - wiemy już, które projekty będą realizowane

26.12.2023, 09:31

Zakup defibrylatorów na potrzeby szkół, sprzętu dla klubu sportowego oraz budowa placu zabaw. Takie projekty będą realizowane w ramach przyszłorocznego budżetu obywatelskiego gminy Czarna Białostocka.


Radni sejmiku przyjęli budżet województwa na 2024 r. Rekordowy w historii regionu

18.12.2023, 08:16

Rekordowy w historii regionu - z dochodami na poziomie blisko 1 mld 397 mln zł i wydatkami w kwocie 1 mld 482 mln zł jest budżet województwa podlaskiego, który w poniedziałek (18.12) po południu przyjęli radni sejmiku województwa podlaskiego.


Białostoccy radni uchwalili budżet miasta na 2024 rok

18.12.2023, 07:37

Dodatkowe pieniądze m.in. na działalność siatkarskich i koszykarskich klubów sportowych, na festiwal muzyczny czy na działalność szkolnych stołówek. M.in. takie poprawki radnych uwzględnił prezydent Białegostoku w projekcie przyszłorocznego budżetu. W poniedziałek (18.12) odbyło się tak zwane drugie czytanie i głosowanie.

ZNAJDŹ NAS

Koncert live - Żurkowski

REKLAMA
Plum Ekiden

Podlaskie Centrum Produktu Lokalnego
Maksymilian Stryjek i Lamine Diaby Fadiga, 19.06.2024, źródło: jagiellonia.pl
SPORT
19.06.2024, 11:55, akt. 20.06.2024, 10:44

Jagiellonia Białystok ma nowych zawodników
źródło: www.radio.bialystok.pl

Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok