Radio Białystok | Wiadomości | Pacjenci Onkologii i Hematologii białostockiego UDSK mogą korzystać z sali doświadczania świata

Pacjenci Onkologii i Hematologii białostockiego UDSK mogą korzystać z sali doświadczania świata

autor: Renata Reda

15.02.2024, 13:03, akt. 15:16

To miejsce, gdzie dzieci mogą poznawać świat zmysłami smaku, wzroku, słuchu, zapachu, dotyku, ale przede wszystkim mogą się tu zrelaksować i wyciszyć. W Klinice Pediatrii Onkologii i Hematologii w UDSK w Białymstoku powstała sala doświadczania świata. Od czwartku (15.02) mali pacjenci mogą już z niej korzystać.

fot. Renata Reda
fot. Renata Reda


0:00
0:00
Pacjenci Onkologii i Hematologii białostockiego UDSK mogą korzystać z sali doświadczania świata - relacja Renaty Redy | Pobierz plik.


Problemy z odsłuchem?

Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.

W klinice są 24 łóżka. Rocznie leczonych jest tu 50-cioro dzieci, u których zdiagnozowano nowotwór. 

W sali doświadczania świata dzieci mogą korzystać z terapii poprzez wszystkie zmysły. Są tam różne urządzenia wykorzystujące kolorowe światła, dźwięk, muzykę, zgodnie z wytycznymi terapii Snoezelen. W sali jest m.in. łóżko wodne, kurtyna świetlna, imitacja nieba, sprzęty uruchamiające dźwięki, specjalna lustrzana szafa, można włączyć muzykę relaksacyjną. 

Sala powstała we współpracy Fundacji Pomóż Im prowadzącej domowe Białostockie Hospicjum dla Dzieci, Fundacji Na Ratunek Dzieciom z Chorobą Nowotworową za pieniądze firmy SIXT Polska. 

Przewodnicząca Rady Fundacji Pomóż Im, zastępca kierownika Kliniki Pediatrii Onkologii i Hematologii prof. Katarzyna Muszyńska-Rosłan mówi, że dzieci chore onkologicznie, a także ich rodzice, którzy ze względu na długi czas leczenia przebywają na szpitalnym oddziale, w zamknięciu, odcięciu od świata zewnętrznego, potrzebują bodźców, które pomogą im znaleźć równowagę i pomogą lepiej się poczuć. Podkreśliła, że z sali będzie korzystać cała klinika onkologii dziecięcej. 

Prezes Fundacji Na Ratunek Dzieciom z Chorobą Nowotworową dr Anna Apel dodała, że wsparcie psychologiczne - zarówno dziecka, jak i jego opiekunów, rodziców - jest ważnym elementem w procesie leczenia, zwłaszcza choroby onkologicznej, której leczenie jest długie i jest nim obciążona cała rodzina małego pacjenta. 

W szpitalu UDSK są dwie sale doświadczania świata. Pierwsza działa od roku w centrum psychiatrii dzieci i młodzieży. 


| red: gl, sk

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujesz

ZOBACZ TEŻ:


Prof. Artur Bossowski z Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku otrzyma nagrodę Złotego OTIS-a

31.01.2024, 11:02

Białostocki naukowiec profesor Artur Bossowski otrzyma Złotego OTIS-a - prestiżową ogólnopolską nagrodę. Wyróżniono go w kategorii „Osiągnięcia w medycynie w roku 2023”.


W Białymstoku dzieci mogą wziąć udział w pilotażowym programie wykrywania cukrzycy

26.01.2024, 09:00

Już ponad 2,5 tys. podlaskich dzieci do 9. roku życia przebadano w ramach programu wczesnego wykrywania cukrzycy typu 1.


Dzięki wolontariuszom udało się wyremontować świetlicę na oddziale onkologii UDSK w Białymstoku

6.12.2023, 19:23

To miejsce, w którym będą mogli chociaż na chwilę zapomnieć o chorobie i leczeniu. Z nowej świetlicy mogą korzystać mali pacjenci oddziału onkologii Uniwersyteckiego Dziecięcego Szpitala Klinicznego w Białymstoku.

ZNAJDŹ NAS

REKLAMA
Nie Teatr Letnie granie: Austin Miller & Amanda Esposito

REKLAMA
OiFP PAJACE / RYCERSKOŚĆ WIEŚNIACZA, R. LEONCAVALLO / P. MASCAGNI

Podlaskie Centrum Produktu Lokalnego


źródło: www.radio.bialystok.pl

Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok