Radio Białystok | Wiadomości | Studenci medycyny uczą się w hospicjum w Makówce jak rozmawiać z pacjentami o chorobie i cierpieniu

Studenci medycyny uczą się w hospicjum w Makówce jak rozmawiać z pacjentami o chorobie i cierpieniu

autor: Dominika Dębska

25.02.2024, 14:21, akt. 14:29

Są u progu lekarskiej kariery, jednak już teraz uczą się jak rozmawiać z pacjentami o najtrudniejszych rzeczach: cierpieniu, umieraniu i chorobie. Kilkunastu studentów medycyny bierze udział w warsztatach zorganizowanych w Hospicjum Proroka Eliasza w Makówce "Umieranie ludzka rzecz - praca z chorym i jego bliskimi".

fot. Dominika Dębska
fot. Dominika Dębska


0:00
0:00
Studenci medycyny uczą się w hospicjum w Makówce jak rozmawiać z pacjentami o chorobie i cierpieniu - relacja Dominiki Dębskiej | Pobierz plik.


Problemy z odsłuchem?

Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.

Jak przyznają przyszli lekarze, rozmowa z chorymi to trudna sztuka, w czasie studiów nie zawsze jest czas, by nauczyć się jej w praktyce. Jak mówi jeden z uczestników warsztatów, program zajęć na uczelni obejmuje przede wszystkim to, jak zdiagnozować i wyleczyć chorobę, ból i umieranie - to tematy bardziej filozoficzne, a sylabusy nie poświęcają im zbyt wiele miejsca.

Założyciel Hospicjum Proroka Eliasza w Makówce dr Paweł Grabowski przekonuje, że udział w zajęciach pomoże studentom już podczas praktyk w szpitalach, kiedy po raz pierwszy stykają się z chorymi i cierpieniem. Współprowadząca warsztaty, psychoonkolog Monika Ksepko przyznaje, że sam udział w zajęciach świadczy o dużej wrażliwości uczestników, zawód lekarza wiąże się z dużym ryzykiem wypalenia - dlatego ważne, że już teraz chcą się dowiedzieć, jak tego uniknąć.

W dwudniowych warsztatach biorą udział przede wszystkim studenci Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku.

| red: pp

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujesz

ZOBACZ TEŻ:


141 tys. zł zebrano dla Fundacji Hospicjum Proroka Eliasza w ramach akcji „Gotowanie z Sercem”

19.12.2023, 16:06

Wielki sukces charytatywnej akcji na rzecz pierwszego w regionie wiejskiego hospicjum w Makówce. W trakcie „Gotowania z Sercem” udało się zebrać ponad 140 tysięcy złotych, które pozwolą na dalszą pomoc podopiecznym Fundacji Hospicjum Proroka Eliasza.


Radioodbiorniki to nasz mikołajkowy prezent dla podopiecznych hospicjum w Makówce [zdjęcia]

6.12.2023, 14:45

Polskie Radio Białystok wsparło hospicjum w Makówce koło Narwi. Odpowiedzieliśmy na apel pracowników i podopiecznych placówki i wyposażyliśmy każdą salę w radioodbiornik.


Dr Paweł Grabowski uhonorowany nagrodą Totus Tuus

14.10.2023, 17:35

To wyróżnienie za pełną poświęcenia pracę na rzecz starszych i schorowanych mieszkańców Podlasia. Dr Paweł Grabowski, założyciel Hospicjum Proroka Eliasza, uhonorowany nagrodą Totus Tuus. Co roku w przeddzień Dnia Papieskiego przyznaje ją Fundacja "Dzieło Nowego Tysiąclecia".

ZNAJDŹ NAS

REKLAMA
OiFP RESPIRO DUO, MUZYCZNE OBLICZA KOBIETY

REKLAMA
OiFP PORANEK MŁODEGO MELOMANA

REKLAMA
OiFP PAJACE / RYCERSKOŚĆ WIEŚNIACZA, R. LEONCAVALLO / P. MASCAGNI


źródło: www.radio.bialystok.pl

Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok