Radio Białystok | Wiadomości | Zakończył się Rok Kodeksu Supraskiego - zabytku wpisanego na listę Pamięci Świata UNESCO

Zakończył się Rok Kodeksu Supraskiego - zabytku wpisanego na listę Pamięci Świata UNESCO

autor: Anna Petrovska

19.04.2024, 17:00, akt. 17:22

W centrum miasta, przy Muzeum Podlaskim w Białymstoku stanął pomnik upamiętniający Kodeks Supraski - cenny zabytek piśmiennictwa słowiańskiego, wpisany na listę Pamięci Świata UNESCO. Odsłonięcie pomnika oficjalnie kończy obchody Roku Kodeksu Supraskiego.

fot. Anna Petrovska
fot. Anna Petrovska

Prawosławie jest częścią Rzeczpospolitej i jesteśmy z tego dumni - podkreśla koordynator obchodów Roku Kodeksu Supraskiego ks. Jarosław Jóźwik.


Kodeks Supraski jest dziedzictwem Rzeczpospolitej, wielonarodowej, wielowyznaniowej, wieloreligijnej. Częścią Rzeczpospolitej jest prawosławie, zależało nam, aby postawić pomnik w miejscu publicznym, żeby pokazać, że jesteśmy dumni, będąc częścią tej Rzeczpospolitej - mówi ks. Jarosław Jóźwik.


W ramach obchodów odbyło się wiele ważnych wydarzeń - dodaje abp białostocko-gdański Jakub.


Kończymy tym wydarzeniem Rok Kodeksu Supraskiego. Było wiele wydarzeń związanych z tymi obchodami, wystawy, konferencja, ustawienia postumentów, przetłumaczenie Kodeksu Supraskiego na język polski. To były wielkie wydarzenia - mówi abp Jakub.


Najważniejsze, że Kodeks Supraski jest w Polsce i został przetłumaczony na język polski - podkreśla wojewoda podlaski Jacek Brzozowski.


To, co najważniejsze, Kodeks Supraski jest w Polsce, został przetłumaczony na współczesny nowożytny język polski. Obchody kodeksu supraskiego, które dzisiaj zamykamy wspólnie, będą dobrze służyły z jednej strony pamięci o tym pomniku, ale także będą dobrym pretekstem do tego, żeby dobrze myśleć o województwie podlaskim, dobrze myśleć o Supraślu i Białymstoku - mówi wojewoda Jacek Brzozowski.


Kodeks Supraski opisywany jest jako największy objętościowo zachowany pomnik cyrylicy z X wieku. Odkryty został w 1823 r. w klasztorze w Supraślu przez księdza prof. Michała Bobrowskiego. Księga ma 285 kart - 151 z nich przechowywanych jest w Bibliotece Narodowej w Warszawie. Część druga, licząca 118 kart, jest w Bibliotece Uniwersytetu w Lublanie w Słowenii, a 16 kart - w Rosyjskiej Bibliotece Narodowej w Sankt Petersburgu.

Taki sam pomnik został odsłonięty także w monasterze w Supraślu i w Wólce Wygonowskiej w miejscu urodzenia ks. Michała Bobrowskiego.


| red: gl

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujesz

ZOBACZ TEŻ:


Trzeci pomnik Kodeksu Supraskiego stanął przy bibliotece Muzeum Podlaskiego w Białystoku

12.12.2023, 12:44

Koło biblioteki Muzeum Podlaskiego w Białymstoku stanął pomnik upamiętniający Kodeks Supraski - cenny zabytek piśmiennictwa słowiańskiego, wpisany na listę pamięci świata UNESCO. Zalecenia konserwatorskie nie pozwalają na usytuowanie go w centrum miasta, przy Muzeum Podlaskim.


Unikatowy "Kodeks supraski" przetłumaczony i wydany w języku polskim

10.12.2023, 10:24

Blisko 30 specjalistów wzięło udział w przekładzie na język polski "Kodeksu supraskiego" - cennego zabytku piśmiennictwa słowiańskiego, wpisanego na listę pamięci świata UNESCO. W województwie podlaskim kończy się Rok Kodeksu Supraskiego i związane z nim obchody.


Pomnik upamiętniający Kodeks supraski odsłonięto w Wólce Wygonowskiej

21.11.2023, 16:39

We wsi Wólka Wygonowska w powiecie bielskim odsłonięto we wtorek (21.11) pomnik upamiętniający Kodeks supraski - cenny zabytek piśmiennictwa słowiańskiego, wpisany na listę pamięci świata UNESCO. W regionie trwa Rok Kodeksu Supraskiego i związane z nim obchody.

ZNAJDŹ NAS

REKLAMA
Nie Teatr Historia Jakuba – spektakl

REKLAMA
OiFP BRZYDKI KACZOREK

REKLAMA
OiFP PAJACE / RYCERSKOŚĆ WIEŚNIACZA, R. LEONCAVALLO / P. MASCAGNI

Wybory do Parlamentu Europejskiego 2024

REKLAMA
STARE DOBRE MAŁŻEŃSTWO OIFP

REKLAMA
CARMINA BURANA KONCERT ORATORYJNY OIFP

Podlaskie Centrum Produktu Lokalnego


źródło: www.radio.bialystok.pl

Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok