Radio Białystok | Wiadomości | Spółka Solaris Bus&Coach dostarczy Suwałkom 10 autobusów elektrycznych

Spółka Solaris Bus&Coach dostarczy Suwałkom 10 autobusów elektrycznych

19.04.2024, 19:25, akt. 19:37

Firma Solaris Bus&Coach Sp. z o.o. wygrała przetarg i dostarczy w przyszłym roku do Suwałk 10 elektrycznych autobusów za blisko 33 mln zł. Wybuduje też dwustanowiskowe stacje ładowania.

fot. Wojciech Szubzda
fot. Wojciech Szubzda

Prezydent Czesław Renkiewicz podpisał w piątek (19.04) z dyrektorem Solaris Bus&Coach Sp. z o.o. Krzysztofem Musiałem umowę na dostawę 10 autobusów.

Projekt zakłada zakup 5 autobusów elektrycznych MIDI i 5 autobusów MAXI. Wszystkie pojazdy będą niskopodłogowe, klimatyzowane, przystosowane do przewozu osób niepełnosprawnych oraz wyposażone m.in. w system monitoringu wizyjnego, system dynamicznej informacji pasażerskiej i system zliczania pasażerów. Powstanie też 10 dwustanowiskowych stacji ładowania.


To pojazdy, które w zależności od klasy i warunków pokonają na jednym ładowaniu od 250 do 290 km. Dodatkowo wyposażymy je w ogrzewanie zasilane gazem CNG, z którego korzystają Suwałki, aby zimą wydłużyć żywotność ogniw elektrycznych - mówi Krzysztof Musiał.


Zakup autobusów jest częścią większego projektu „Zrównoważona mobilność miejska w miejskim obszarze funkcjonalnym Suwałk” za 60 mln zł. Miasto otrzymało na ten cel dotację z Unii Europejskiej w wysokości 51 mln zł. Wkład własny miasta wyniesie 9 mln zł.

Projekt ma charakter kompleksowy obejmujący zarówno zakup bezemisyjnego taboru autobusowego, budowę, przebudowę i modernizację infrastruktury na potrzeby transportu miejskiego i digitalizację systemu mobilności w mieście i poza Suwałkami.


W historii naszego miasta 51 mln zł to jednorazowo największa dotacja z Unii Europejskiej na jeden projekt. Kupujemy 10 elektrycznych autobusów, wybudujemy garaż z fotowoltaiką i magazynami energii na 19 pojazdów. Powstanie też nowy system dystrybucji biletów, kolejne elektroniczne tablice przystankowe, a także nowa zieleń i ścieżki rowerowe - mówi Czesław Renkiewicz.


Dodał, że powstanie też zielony skwer przy ul. Podhorskiego o powierzchni 4,7 tys. m kw. z ławką solarną i elementami małej architektury. 


źródło: PAP | red: gl

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujesz

ZOBACZ TEŻ:


Ruszył remont drogi dojazdowej do stacji paliw przy suwalskim oddziale PKS na ul. Wojska Polskiego

17.04.2024, 07:48

O tę inwestycję od kilkunastu lat bezskutecznie zabiegali pracownicy zakładu.


Spore zmiany szykują się w suwalskiej komunikacji miejskiej.

16.04.2024, 07:01

Od 1 maja przybędzie nowych połączeń autobusowych, ale również zmienią się nazwy 15 przystanków na terenie miasta. To odpowiedź spółki PGK na wniosek pasażerów, którzy domagali się aby nazewnictwo było bardziej dopasowane do lokalizacji.


Nowy elektryczny autobus wyjedzie wkrótce na ulice Augustowa

28.03.2024, 07:13

Firma Solaris, z którą miasto podpisało umowę, dostarczyła pierwszy z czterech zamówionych pojazdów.

ZNAJDŹ NAS

REKLAMA
Nie Teatr Historia Jakuba – spektakl

REKLAMA
OiFP BRZYDKI KACZOREK

REKLAMA
OiFP PAJACE / RYCERSKOŚĆ WIEŚNIACZA, R. LEONCAVALLO / P. MASCAGNI

Wybory do Parlamentu Europejskiego 2024

REKLAMA
STARE DOBRE MAŁŻEŃSTWO OIFP

REKLAMA
CARMINA BURANA KONCERT ORATORYJNY OIFP

Podlaskie Centrum Produktu Lokalnego


źródło: www.radio.bialystok.pl

Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok