Radio Białystok | Wiadomości | Ostatnie posiedzenie podlaskiego sejmiku w starym składzie

Ostatnie posiedzenie podlaskiego sejmiku w starym składzie

autor: Renata Reda

22.04.2024, 16:09, akt. 23.04.2024, 06:11

Po raz ostatni zebrał się w poniedziałek (22.04) podlaski sejmik w starym składzie. Przed rozpoczęciem obrad zaświadczenia o wyborze na radnych wojewódzkich odebrali radni nowej kadencji. Ślubowanie złożą 7 maja.

Radni VI kadencji sejmiku województwa podlaskiego, fot. Paweł Krukowski/UMWP
Radni VI kadencji sejmiku województwa podlaskiego, fot. Paweł Krukowski/UMWP

Najwięcej nowych osób będzie w klubie Prawa i Sprawiedliwości. Po raz pierwszy w sejmikowych ławach zasiądzie pięć osób, a jeden radny Leszek Dec powraca do sejmiku.

Jako nowy radny mandat zdobył były senator Mariusz Gromko, była posłanka Bernadeta Krynicka, były wicewojewoda podlaski Tomasz Madras, Rafał Supiński i Robert Jabłoński. Ponownie do sejmiku mieszkańcy naszego regionu wybrali dotychczasowego marszałka Artura Kosickiego, Pawła Wnukowskiego, Wiesławę Burnos, Marka Olbrysia, Adama Sekścińskiego, Wandę Mieczkowską, Marka Malinowskiego, Łukasza Siekierkę i Bogusława Dębskiego.

Koalicja Obywatelska będzie mieć ośmiu radnych. Są to Anna Augustyn, Karol Pilecki, Anna Naszkiewicz, Waldemar Kwaterski, Jacek Piorunek, Jarosław Dworzański i Igor Łukaszuk

Nowym radnym KO będzie natomiast Łukasz Prokorym - dotychczasowy przewodniczący Rady Miasta Białystok.

W klubie Trzeciej Drogi pojawi się biznesmen Łukasz Nazarko z Polski 2050. Zasiądą w nim też dotychczasowi radni PSL-u: Cezary Cieślukowski, Bogdan Dyjuk, Wojciech Grochowski, Jerzy Leszczyński i Mikołaj Janowski.

Do sejmiku z ramienia Konfederacji i Bezpartyjnych Samorządowców dostał się Stanisław Derehajło. Będzie on podlaskim radnym drugą kadencję, był między innymi wicemarszałkiem województwa w obozie Zjednoczonej Prawicy. 
W nowym sejmiku województwa podlaskiego najwięcej mandatów zdobyło Prawo i Sprawiedliwość - 15, Koalicja Obywatelska - 8, Trzecia Droga - 6, Konfederacja - 1. Nie wiadomo jeszcze, kto będzie tworzył nowy Zarząd Województwa.

W wyborach w 2018 r. również PiS zdobyło najwięcej mandatów w 30-stoosobowym sejmiku - 16, KO miała ich 9, PSL - 5. Większość miała i zarząd tworzyła Zjednoczona Prawica. Władzę udało się jej utrzymać przez całą kadencję, choć na jej koniec klub radnych PiS liczył jedynie 12 osób. W głosowaniach był jednak wspierany przez część radnych niezależnych - tych na koniec kadencji było pięciu. 

W 2014 roku w wyborach do podlaskiego sejmiku również zwyciężyło PiS. Nie zdołało wówczas uzyskać większości i było w opozycji do rządów koalicji stworzonej przez PSL i Platformę Obywatelską. PiS uzyskało wówczas 12 mandatów, PSL - 9, PO - 8 mandatów, a ostatni przypadł komitetowi SLD Lewica Razem. 


Sejmik woj. podlaskiego przyjął stanowisko ws. budowy dróg S8 Białystok - Raczki i S16 Białystok - Ełk 

O kontynuowanie budowy dróg ekspresowych S8 Białystok - Raczki oraz S16 Białystok - Ełk apelują do rządu i parlamentu podlascy radni.

Przyjęli stanowisko, w którym zaznaczają, że te trasy są już wyznaczone i wpisane do Rządowego Programu Dróg Krajowych do 2030 roku. Tymczasem po protestach Komisji Europejskiej i ekologów rząd zleca analizę, która określi, jak wytyczyć drogi w Polsce północno-wschodniej. Podlascy radni zaznaczają, że decyzja o zaniechaniu budowy tych dróg przyniesie dużo szkody. W stanowisku sejmik podkreśla, że „z niepokojem i uwagą przyjął informację, że po protestach Komisji Europejskiej i ekologów rząd zleca analizę, która określi, jak wytyczyć drogi w Polsce północno-wschodniej”. Radni zaznaczają, że „zarówno droga S8 Białystok -Raczki, jak i S16 Białystok - Ełk zostały już wytyczone, a ich realizacja wpisana do Rządowego Programu Dróg Krajowych do 2030 (z perspektywą do 2033 r.)”.

Radni Sejmiku Województwa Podlaskiego uważają, że decyzja o zaniechaniu budowy tych dróg lub wykreśleniu ich z rządowego programu spotka się ze zrozumiałym sprzeciwem mieszkańców i przyniesie szkodliwe skutki dla całego regionu. Pozbawi województwo podlaskie szans na rozwój gospodarczy, nowoczesne połączenie i poprawę bezpieczeństwa - czytamy w stanowisku.


Zmiany w budżecie województwa na 2024 rok 

Podczas poniedziałkowego posiedzenia (22.04) radni uchwalili też zmiany w budżecie województwa na br. I tak np. 200 tys. zł otrzyma Uniwersytecki Szpital Kliniczny w Białymstoku na doposażenie kliniki neonatologii i intensywnej terapii noworodka w dwa inkubatory oraz lampę do fototerapii  LED.

Z kolei blisko 1,3 mln zł dostaną wojewódzkie jednostki kultury, m.in.: Opera i Filharmonia Podlaska (225 tys. zł) na zakup laserowego projektora multimedialnego, Książnica Podlaska (300 tys. zł) na kupno samochodu do przewożenia księgozbioru czy Muzeum Podlaskie (200 tys. zł) na cykl wydarzeń związanych z 40-leciem funkcjonowania oddziału tej placówki - Muzeum Obojga Narodów w Bielsku Podlaskim (warsztaty, spotkania, wystawy).

Natomiast 1,4 mln zł przeznaczono na wydatki związane ze zmianą siedziby Centrum Zawodów Medycznych i Społecznych - Szkoły Policealnej Województwa Podlaskiego w Białymstoku z ul. Ogrodowej 23 na ul. Mickiewicza 49. Dotacja pozwoli na kupno wyposażenia do pracowni techniki dentystycznej, farmacji i protetyki słuchu. Z kolei ponad 290 tys. zł otrzyma Centrum Edukacji Nauczycieli w Białymstoku na budowę ogrodzenia.


| red: sk, art

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujesz

ZOBACZ TEŻ:


dr Maciej Białous [wideo]

22.04.2024, 07:48

- Tego typu wyniki jak w Korycinie pokazują, jak bardzo decyzja każdego z nas o pójściu bądź niepójściu na wybory może decydować o tym, co przez kolejne lata będzie się działo w naszej miejscowości - mówi dr Maciej Białous.


Krzysztof Truskolaski [wideo]

18.04.2024, 08:20

"Jeżeli ktoś jest zawiedziony rządami pana marszałka Artura Kosickiego, jest zawiedziony też ośmioma latami rządów PiS, to będziemy rozmawiać z każdą taką osobą, która chciałaby rzeczywiście budować województwo podlaskie" - mówił w Polskim Radiu Białystok poseł, szef podlaskiej Platformy Obywatelskiej Krzysztof Truskolaski.


W sejmiku dużo bliżej do utrzymania władzy przez PiS, niż do koalicji przeciwników

9.04.2024, 19:08

Wynik niedzielnych wyborów do sejmiku województwa podlaskiego oznacza, że dużo bliżej w nim do utrzymania władzy przez Prawo i Sprawiedliwość, niż do zawiązania koalicji przeciwników i zdobycia przez nią większości.


Artur Kosicki [wideo]

8.04.2024, 16:30

"Będę rozmawiał z każdym, komu leży na sercu dobro naszego regionu. Będę rozmawiał z panem Stanisławem Derehajłą (z Konfederacji), Trzecią Drogą i Polskim Stronnictwem Ludowym. Będę rozmawiał nawet z Koalicją Obywatelską" - mówi Artur Kosicki.

ZNAJDŹ NAS

REKLAMA
Nie Teatr Historia Jakuba – spektakl

REKLAMA
OiFP BRZYDKI KACZOREK

REKLAMA
OiFP PAJACE / RYCERSKOŚĆ WIEŚNIACZA, R. LEONCAVALLO / P. MASCAGNI

Wybory do Parlamentu Europejskiego 2024

REKLAMA
STARE DOBRE MAŁŻEŃSTWO OIFP

REKLAMA
CARMINA BURANA KONCERT ORATORYJNY OIFP

Podlaskie Centrum Produktu Lokalnego


źródło: www.radio.bialystok.pl

Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok