Radio Białystok | Gość | dr Maciej Białous [wideo] - socjolog z Uniwersytetu w Białymstoku

dr Maciej Białous [wideo]

socjolog z Uniwersytetu w Białymstoku

22.04.2024, 07:48, akt. 11:09

- Tego typu wyniki jak w Korycinie pokazują, jak bardzo decyzja każdego z nas o pójściu bądź niepójściu na wybory może decydować o tym, co przez kolejne lata będzie się działo w naszej miejscowości - mówi dr Maciej Białous.

dr Maciej Białous, fot. Barbara Sokolińska
dr Maciej Białous, fot. Barbara Sokolińska


0:00
0:00
Z Maciejem Białousem rozmawia Renata Reda | Pobierz plik.


Problemy z odsłuchem?

Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.

58 kandydatów zmierzyło się w niedzielę (21.04) w 29 pojedynkach w drugiej turze wyborów samorządowych w województwie podlaskim. Czasami ponownie wybrano dotychczasowych włodarzy, w niektórych przypadkach postawiono na zmiany.

O tym ze swoim gościem - dr. Maciejem Białousem, socjologiem z Uniwersytetu w Białymstoku rozmawia Renata Reda.

Renata Reda: Po raz kolejny przekonaliśmy się, jak ważny jest każdy głos w wyborach. Przykładem tutaj jest gmina Korycin - dotychczasowy wójt wygrał zaledwie jednym głosem ze swoją kontrkandydatką. Jednak mobilizacja w gminie była bardzo duża. Czym wybory w takich miejscowościach różnią się od tych w większych, jak np. w Białymstoku?


Maciej Białous: Wydaje mi się, że warto tutaj zwrócić uwagę na dwa elementy, to znaczy często w takich mniejszych społecznościach lokalnych ci kandydaci lub kandydatki są po prostu bliżej wyborców…


Tam wszyscy się znają.


Tak, często to są osoby, które są znane prywatnie i tym bardziej, tym więcej być może to komplikuje też sytuację wyboru, bo często jest to naprawdę taki wielopoziomowy wybór, związany też właśnie z jakimiś prywatnymi sympatiami czy antypatiami.

Natomiast z drugiej strony często w takich miejscowościach tzw. wielka, ogólnopolska polityka jest trochę na dalszym planie, to znaczy o ile właśnie te miasta wojewódzkie, te miasta największe często były, nawet wczoraj, traktowane jako pewnego rodzaju rozgrywka pomiędzy głównymi partiami politycznymi, o tyle w tych mniejszych miejscowościach jest zazwyczaj, nie zawsze, ale zazwyczaj trochę więcej oddechu i więcej przestrzeni na rozmowy rzeczywiście o lokalnych sprawach i np. o tym, jaką wizję rozwoju gminy czy miejscowości mają tacy kandydaci.


A jakiej wagi jest wygrana jednym głosem w przypadku Korycina?


Tak jak pani powiedziała, po pierwsze to pokazuje, jak ważne jest uczestnictwo, jak ważne są nasze głosy w wyborach, bo w takich niewielkich miejscowościach przy tej frekwencji, która gdzieś tam plus minus około 50 czy poniżej 50 proc., no akurat w Korycinie powyżej…


Tam była duża mobilizacja.


Tak, tak. Ale w skali ogólnopolskiej mniej więcej co drugi z nas poszedł do tych wyborów. To rzeczywiście w takich niewielkich miejscowościach te pojedyncze głosy mogą mieć znaczenie kluczowe. Oczywiście, no ta wygrana jednym głosem to jest taki scenariusz hollywoodzki, prawda, można snuć wokół tego różne historie. Ale z drugiej strony patrzyłem też na drugą turę w Sejnach na przykład, tam też chyba niecałe 50 głosów zdecydowało. To również są bardzo niewielkie liczby, tych ludzi możemy w jednym autobusie zmieścić.


Ale w Sejnach dotychczasowy włodarz przegrał.


Tak, tak, więc tam zmiana w odróżnieniu od Korycina. Ale generalnie rzecz biorąc tego typu wyniki pokazują właśnie, jak bardzo decyzja każdego z nas o pójściu bądź niepójściu na wybory może decydować o tym, co przez kolejne lata będzie się działo w naszej miejscowości.


Dlaczego ludzie postawili na nowych włodarzy właśnie w Sejnach, ale też w Kleszczelach, Grajewie? Czy przegrana dotychczasowych włodarzy faktycznie oznacza, że dostali czerwoną kartę od mieszkańców?


To znaczy zazwyczaj tak jest. Oczywiście trzeba by było rozpatrywać każdą gminę tak naprawdę z osobna, zwłaszcza jeżeli mówimy o tych mniejszych społecznościach, bo znowu - w tej skali miast największych to możemy rozpatrywać, że to jest pewnego rodzaju mandat dla partii jednej czy drugiej. Natomiast w tych mniejszych miejscowościach zazwyczaj jest tak, że strata mandatu przez osobę wójta, burmistrza, który wcześniej urzędował zazwyczaj po prostu oznacza, że coś tam się nie sprawdziło, to znaczy, że jest to takie danie czerwonej kartki, posługując się tą metaforą sportową, którą pani użyła, myślę, że jest dobra. 

Natomiast po prostu postawienie na jakąś inną wizję, na jakiegoś innego kandydata - bardzo często zresztą też jest tak, że ci kandydaci pretendujący, to w skali całego kraju można było zaobserwować, że oni byli często młodsi niż ci, którzy urzędują. Więc to może być też kwestia takiej wymiany pokoleń, poczucia zmęczenia, bo często też jest tak, że ci wójtowie czy burmistrzowie np. już byli którąś kadencję, więc taka jest decyzja elektoratu.


A jak skomentuje pan sytuację w Suwałkach? Znacząco wygrał tam dotychczasowy prezydent, ale jednak musiał powalczyć w drugiej turze. A poza tym frekwencja w Suwałkach była najniższa w regionie.


Tak, to prawda. Mówiliśmy o tym dwa tygodnie temu, że Suwałki to prawdopodobnie właśnie takie największe zaskoczenie - nie zaskoczenie, ale taki najbardziej elektryzujący to będzie odcinek tego frontu wyborczego, jeśli chodzi o Podlaskie. I w pewnym sensie tak było, tutaj ta przewaga nowego i jednocześnie starego prezydenta była dość duża - tak jak sprawdzałem wczoraj wieczorem, to było powyżej 60 proc., to się pewnie nie zmieniło po przeliczeniu wszystkich głosów. 

Natomiast w jakimś stopniu istotna tam pewnie była ta niska frekwencja, zresztą tę niską frekwencję wyborczą można też było zaobserwować w niektórych innych miastach w Polsce, np. we Wrocławiu, który był też takim bardzo elektryzującym media miastem. I wydaje się, że w przypadku takich miejscowości, w których ta frekwencja była w II turze niska decydujące mogło być zniechęcenie elektoratu do obu lub obojga kandydatów, którzy startowali, tzn. po prostu wydaje się, że część osób miała takie poczucie, że musiałaby zagłosować np. na mniejsze zło. I pewnym sensie niepójście na wybory jest tutaj też decyzją – oddaję głos innym, żaden kandydat mi się nie podoba, zostaję w domu.


Ale niska frekwencja to nie jest efekt tego, że np. kandydaci słabo mobilizowali swoich wyborców? Bardziej właśnie to zmęczenie?


Tak, to znaczy oczywiście mogą być takie przypadki, kiedy to trochę wynika z nieudolności kandydatów, ale wydaje się, że zmęczenie to raz, dwa - że takie przekonanie mogło być w niektórych wyborcach że np. prezydent Suwałk ma na tyle przewagę czy jest na tyle faworytem, że w zasadzie nie da się go już prześcignąć, więc to w jakiś sposób demobilizuje. Taka sytuacja, o której zaczęliśmy mówić, np. w Korycinie, gdzie rzeczywiście sprawa była na ostrzu noża - to mobilizuje, bo tam pojedyncze głosy mogą decydować i się okazało, że zdecydował jeden. Podobnie w Sejnach - z tego co słyszałem i co wiem, chociaż nie śledziłem tej kampanii jakoś bardzo mocno, ale jakoś wyrywkowo w mediach społecznościowych, to tam też mobilizacja była duża bo było wiadomo, że będzie blisko. W takich sytuacjach, kiedy do końca nie ma takich emocji związanych z takim wyścigiem „łeb w łeb”, mówiąc brzydko, to też nie ma aż chyba tak wielkiej mobilizacji kampanijnej.


Także w Augustowie wygrał dotychczasowy włodarz, ale też musiał walczyć w drugiej turze. Czy takie ostrzeżenie od mieszkańców będzie korzystne dla miasta? Czy weźmie sobie do serca taki wynik?


Myślę, że tak. To znaczy akurat jeżeli chodzi o sytuację Augustowa, to z tego, co wiem, z tego co czytałem, to tam jest też dość ciekawa sytuacja w radzie gminy, ponieważ burmistrz, który został wybrany na kolejną kadencję nie ma takiej bezpiecznej większości, jeżeli chodzi o radnych, więc będzie i tak musiał w jakiś sposób współpracować ze swoją radą.

Także oczywiście myślę, że radni też nie pozwolą zapomnieć burmistrzowi, że to zwycięstwo nie było takie gładkie.


Dziś po raz ostatni zbiera się podlaski sejmik w starym składzie. Wciąż nie wiemy, kto stworzy nowy zarząd województwa. Pół na pół - jak będzie wyglądać rządzenie w sejmiku?


No cóż, ja nie podejmuję się tego, żeby jakieś bardzo precyzyjne prognozy stawiać, bo też o ile w pierwszych dniach po pierwszej turze wyborów bardzo głośno było, bardzo dużo uwagi, takiego spotlightu w mediach było przeznaczone na te kwestie sejmikowe - kto będzie miał większość, czy osoba pana Derehajło w jakiś sposób będzie tym języczkiem u wagi, który zadecyduje o większości. Potem to troszeczkę ucichło. 

Rozumiem, że teraz są bardzo intensywne działania kuluarowe po prostu i tzw. mówiąc kolokwialnie liczenie szabel. Wiadomo, że o krok bliżej jest dotychczasowy włodarz, ponieważ jest ta przewaga jednego przynajmniej mandatu, który wynika z pierwszej tury wyborów, ale zobaczymy, jak się sytuacja rozwinie. Oczywiście po stronie opozycji dotychczasowej jest trochę to, że jednocześnie rząd jest z tej samej opcji - Koalicja Obywatelska i Trzecia Droga, więc być może…


Ale to daje im mandat do tego, żeby próbować tworzyć zarząd województwa?


No cóż, tak działa sejmik, że nasze głosy jako wyborców nie do końca się przekładają na to, jaka koalicja ostatecznie powstanie. Podobnie jesienią PiS mógł mówić, że wygrał wybory, ale nie stworzył rządu. Więc tam ewidentnie tych mandatów brakuje ale jak rozumiem i też były takie deklaracje w wypowiedzi polityków regionalnych po I turze wyborów, że wszystkie opcje są jeszcze na stole, że każdy z każdym będzie tam rozmawiać po to, by jakąś stabilną większość stworzyć.

Tak więc ja się nie podejmuję, żeby tutaj jakieś tworzyć scenariusze, natomiast wydaje się oczywiste, że PiS ma krótszą ścieżkę do utrzymania władzy.


A być może już jakieś pierwsze scenariusze będą znane po dzisiejszych obradach sejmiku, a ten obradować będzie po południu.

| red: bs


Przeczytaj, zanim skomentujeszZNAJDŹ NAS

Koncert live - Żurkowski

REKLAMA
Plum Ekiden

REKLAMA
Nie Teatr Letnie granie: Austin Miller & Amanda Esposito

Podlaskie Centrum Produktu Lokalnego
Jacek Dobrzyński, źródło: archiwum prywatne

Jacek Dobrzyński [wideo]

rzecznik prasowy ministra koordynatora służb specjalnych
19.06.2024

- Żołnierz czy funkcjonariusz musi wiedzieć, że państwo za nim stoi i daje mu takie narzędzia, które są niezbędne do tego, żeby mógł skutecznie strzec naszej wschodniej granicy - mówi Jacek Dobrzyński.

dr Marek Jedynak, fot. Barbara Sokolińska

dr Marek Jedynak

dyrektor białostockiego oddziału Instytutu Pamięci Narodowej
19.06.2024

Zbliża się XV jubileuszowa edycja Nagrody Honorowej „Świadek Historii”. Do 30 czerwca można zgłaszać kandydatów - instytucje, organizacje i osoby.

Grzegorz Kuczyński, fot. Joanna Szubzda

Grzegorz Kuczyński

prezes Fundacji Białystok Biega
18.06.2024

Charytatywna sztafeta maratońska Plum Ekiden to przede wszystkim integracja, która jest ważniejsza od rywalizacji, to dobra zabawa w aktywny, sportowy sposób. To przyciąga uczestników najbardziej - mówi Grzegorz Kuczyński.


Iwona Kulesza-Woroniecka, fot. Joanna Szubzda

Iwona Kulesza-Woroniecka [wideo]

wiceprzewodnicząca OPZZ w Podlaskiem
17.06.2024

Wzrost płacy minimalnej. - Pracodawcy nie mogą używać argumentu, że ich na to nie stać, dlatego że wszystkie dane poświadczają wzrost gospodarczy, a skoro jest wzrost gospodarczy i skoro zyski pracodawców są wyższe, to wypadałoby się tymi zyskami podzielić z pracownikami - mówi wiceprzewodnicząca OPZZ w Podlaskiem.

Adrian Siemieniec, fot. Sylwia Krassowska

Adrian Siemieniec [wideo]

trener Jagiellonii Białystok
16.06.2024

- Zobaczymy, co nam los przydzieli. Na pewno nie zejdziemy ze swojej drogi, nie zmienimy swojej tożsamości. Niezależnie od tego, z kim będziemy grali, będziemy chcieli grać na swoich warunkach - mówi Adrian Siemieniec.

prof. Michał Żmihorski, screen z rozmowy

prof. Michał Żmihorski [wideo]

dyrektor Instytutu Biologii Ssaków Polskiej Akademii Nauk
13.06.2024

- Te dwa interesy, czyli obronność kraju i interesy przyrodnicze są zbieżne. Jeżeli pomyślimy o zredukowaniu zagęszczenia dróg, o unaturalnieniu lasów, to są to czynniki, które wpływają pozytywnie zarówno na obronność, jak i mają bardzo pozytywny wpływ na przyrodnicze walory tych ekosystemów - mówi prof. Michał Żmihorski


gen. Sławomir Klekotka, fot. Joanna Szubzda

gen. Sławomir Klekotka [wideo]

komendant Podlaskiego Oddziału Straży Granicznej
12.06.2024

- Na pewno żadnych utrudnień dla mieszkańców w związku z wprowadzeniem strefy buforowej nie przewidujemy. Chciałbym też podkreślić, że w chwili obecnej całe niebezpieczeństwo, które jest, koncentruje się wyłącznie na granicy. Poza tą strefą jest bezpiecznie, więc można śmiało na Podlasiu wypoczywać - podkreśla komendant POSG.

Mariusz Madejczyk, fot. Piotr Pietruczuk

Mariusz Madejczyk

zastępca dyrektora NASK
12.06.2024

Celem naszych działań jest zwiększenie bezpieczeństwa cyfrowego mieszkańców województwa podlaskiego, między innymi poprzez działania edukacyjne – w tym organizację konferencji - mówi Mariusz Madejczyk, zastępca dyrektora NASK i pełnomocnik wojewody ds. cyberbezpieczeństwa.

prof. Marta Kosior-Kazberuk, fot. Barbara Sokolińska

prof. Marta Kosior-Kazberuk [wideo]

rektor Politechniki Białostockiej
11.06.2024

"Trzeba będzie młodych ludzi przekonać, żeby wybrali - jeżeli chodzi o studiowanie - właśnie Politechnikę Białostocką. Dlatego też stale modernizujemy naszą ofertę edukacyjną" - mówiła w Polskim Radiu Białystok prof. Marta Kosior-Kazberuk.


prof. Adam Bartnicki, fot. Barbara Sokolińska

prof. Adam Bartnicki [wideo]

dziekan Wydziału Stosunków Międzynarodowych Uniwersytetu w Białymstoku
10.06.2024

- Musimy pamiętać o swoich żołnierzach i pomagać im, jak tylko możemy - mówi prof. Adam Bartnicki.

dr Sławomir Bartnicki, fot. Marcin Gliński

dr Sławomir Bartnicki

socjolog z Uniwersytetu w Białymstoku
10.06.2024

W województwie podlaskim, tworzącym w wyborach do Parlamentu Europejskiego jeden okręg z Warmią i Mazurami - zdecydowanie wygrało Prawo i Sprawiedliwość, zdobywając 42 proc. głosów. W skali całego okręgu nr 3 lepszy wynik miała jednak Koalicja Obywatelska. Mandaty zdobyli Jacek Protas (KO) i Maciej Wąsik (PiS).

dr Maciej Białous, fot. Sylwia Krassowska

dr Maciej Białous [wideo]

socjolog z Uniwersytetu w Białymstoku
9.06.2024

- Tutaj nie było takich nazwisk, które byłyby jakoś wyjątkowo elektryzujące. Poza dosłownie kilkoma wyjątkami - komentuje wyniki wyborów do Europarlamentu dr Maciej Białous.


Klaudia Rosińska, źródło zdjęcia: archiwum prywatne

Klaudia Rosińska

specjalistka ds. przeciwdziałania dezinformacji
7.06.2024

- Trzeba być czujnym, bo dezinformacje, fake newsy czy manipulacje mogą zaburzyć nasze decyzje wyborcze - mówi specjalistka ds. przeciwdziałania dezinformacji dr Klaudia Rosińska.

Jacek Brzozowski, 7.06.2024, fot. Barbara Sokolińska

Jacek Brzozowski [wideo]

wojewoda podlaski
6.06.2024

- Granica jest święta i ona ma być bezpieczna - mówił w Polskim Radiu Białystok Jacek Brzozowski.

Jarosław Galej, fot. Sylwia Krassowska

Jarosław Galej

kandydat Komitetu Wyborczego Normalny Kraj do Parlamentu Europejskiego
6.06.2024

To ostatnia z cyklu rozmów w Polskim Radiu Białystok z kandydatami do Europarlamentu z okręgu nr 3, który obejmuje województwa podlaskie i warmińsko-mazurskie. W czwartek (6.06) - zgodnie z kolejnością list wyborczych na kartach do głosowania - komitet nr 8 - Komitet Wyborczy Normalny Kraj.


kpt. Marcin Burzyński, fot. Sylwia Krassowska

kpt. Marcin Burzyński [wideo]

oficer wychowawczy 18. Pułku Rozpoznawczego w Białymstoku
5.06.2024

- Rezerwy są potrzebne. Im więcej przeszkolonych ludzi, którzy po prostu wiedzą, z czym mogą mieć do czynienia, potrafią posługiwać się podstawową bronią, reagować na alarmy i po prostu być przygotowanym na wszelkie zagrożenia, tym lepiej - mówi kpt. Marcin Burzyński.

Adam Andruszkiewicz, fot. Joanna Szubzda

Adam Andruszkiewicz

poseł, kandydat Prawa i Sprawiedliwości do Parlamentu Europejskiego
5.06.2024

- Zawsze polityk pracuje na to, żeby być docenionym przez wyborców, żeby mieszkańcy postawili przy naszym nazwisku "krzyżyk". Najważniejsze jest to, żebyśmy wygrali jako formacja te wybory - mówi Adam Andruszkiewicz.

Maciej Żywno, fot. Sylwia Krassowska

Maciej Żywno [wideo]

wicemarszałek Senatu
5.06.2024

Kompletnie zbędną czynnością nazywa wicemarszałek Senatu wprowadzenie strefy z zakazem przebywania przy granicy z Białorusią. - Czas najwyższy nie traktować tej sprawy biało-czarno, że przez granicę idą źli albo dobrzy. Można dbać o bezpieczeństwo, szczelność granic, ale trzeba mieć na uwadze aspekt humanitarny - podkreśla.


Edyta Kondzior, fot. Marcin Gliński

Edyta Kondzior

kandydatka Nowej Lewicy do Parlamentu Europejskiego
4.06.2024

- Uważam, że Unia Europejska powinna mieć własne siły wojskowe - mówi Edyta Kondzior.

Andrzej Skiepko, fot. Marcin Gliński

Andrzej Skiepko [wideo]

starosta hajnowski
3.06.2024

- W imieniu samorządowców wystosowaliśmy pismo do pana premiera, aby jednak skorygował te plany, które przewidywały bardzo dużą strefę buforową przy granicy - mówił w Polskim Radiu Białystok starosta hajnowski Andrzej Skiepko.

Tomasz Frankowski, fot. Joanna Szubzda

Tomasz Frankowski

europoseł, kandydat Koalicji Obywatelskiej do Parlamentu Europejskiego
3.06.2024

- Bezpieczeństwo i obrona polskiej granicy jest tym samym, co bezpieczeństwo i obrona granicy całej Unii Europejskiej - mówi Tomasz Frankowski.


Jacek Słoma, fot. Sylwia Krassowska

Jacek Słoma [wideo]

rolnik z Krynek
3.06.2024

- Z perspektywy czasu uważam, że stan wyjątkowy w 2021 roku zdał egzamin. Mam nadzieję, że dzisiaj ta strefa buforowa też pomoże w walce z nielegalną migracją i w zarządzaniu kryzysem - mówi Jacek Słoma.

Taras Romanczuk, fot. Joanna Szubzda

Taras Romanczuk

piłkarz Jagiellonii Białystok i reprezentacji Polski
2.06.2024

- Cieszę się z tego, że trener Probierz docenił moją pracę w tym sezonie - mówi Taras Romanczuk.

Agnieszka Czarkowska, fot. Marcin Gliński

Agnieszka Czarkowska

kierownik Redakcji Reportażu i Dokumentu Polskiego Radia Białystok
2.06.2024

To będzie prawdziwe święto, wypełnione drobiazgowym słuchaniem wybranych reportaży. W poniedziałek (3.06) zaczynają się Ogólnopolskie Warsztaty Reportażu Radiowego w Tykocinie, które od kilkudziesięciu lat organizuje Polskie Radio Białystok.


Miłosz Kuziemka, fot. Barbara Sokolińska

Miłosz Kuziemka

lider Komitetu Wyborczego Polexit z okręgu nr 3
31.05.2024

- Jesteśmy w takim punkcie, że kończy nam się możliwość wetowania. Sam proces weto jest już podważany, a za chwilę będzie nielegalny. Skończy się to takim status quo, że nigdy nie będziemy w stanie wyjście z Unii Europejskiej - mówi Miłosz Kuziemka.

Prof. Anna Moniuszko i prof. Marek Konopczyński, źródło: PRB/Kazimierz Adamczewski-Uniwersytet Zielonogórski

prof. Anna Moniuszko i prof. Marek Konopczyński

z Uniwersytetu w Białymstoku
31.05.2024

Twórcza resocjalizacja z arteterapią to zupełnie nowy w Polsce pomysł na kształcenie specjalistów-pedagogów. Od września taki kierunek będzie na Uniwersytecie w Białymstoku.

dr Katarzyna Siemion, fot. Barbara Sokolińska

dr Katarzyna Siemion [wideo]

z Wydziału Prawa Uniwersytetu w Białymstoku
31.05.2024

- Zastrzeżenie numeru PESEL ma zapobiegać niektórym skutkom związanym z kradzieżą tożsamości - mówiła w Polskim Radiu Białystok dr Katarzyna Siemion.


Gen. Wiesław Kukuła, fot. Joanna Szubzda

gen. Wiesław Kukuła [wideo]

szef Sztabu Generalnego Wojska Polskiego
29.05.2024

"Tarcza Wschód przyczyni się do uszczelnienia granicy" - mówił w Polskim Radiu Białystok gen. Wiesław Kukuła.

fot. Piotr Pietruczuk

Rafał Kosno

Kandydat z listy Bezpartyjnych Samorządowców – Normalna Polska w Normalnej Europie
29.05.2024

"Osoby działające społecznie też powinny mieć szansę uczestnictwa w życiu politycznym. W polityce też przydałyby się nowe twarze" - mówi Rafał Kosno.

fot. Dominik Lubowicki

Karol Kiciński

Kandydat Konfederacji do Parlamentu Europejskiego
28.05.2024

- Moje hasło to jest "Polak w Polsce gospodarzem" - mówił w Polskim Radiu Białystok Karol Kiciński.


Krzysztof Jurgiel, fot. Marcin Gliński

Krzysztof Jurgiel [wideo]

europoseł PiS
28.05.2024

- Szczególnie poseł Jacek Sasin, ponieważ nieudolnie prowadził negocjacje i doprowadził do tego, że PiS nie ma władzy w województwie podlaskim, to szukał tzw. kozła ofiarnego. Czuję się zniesławiony i pomówiony - mówi Krzysztof Jurgiel.

Stefan Krajewski, fot. Piotr Pietruczuk

Stefan Krajewski

poseł, wiceminister rolnictwa, kandydat Trzeciej Drogi do Parlamentu Europejskiego
27.05.2024

"Dzisiaj w Unii Europejskiej trzeba przywrócić normalność i zasady zdrowego rozsądku" - mówi Stefan Krajewski.

Wojciech Strzałkowski, fot. Marcin Gliński

Wojciech Strzałkowski [wideo]

przewodniczący rady nadzorczej Jagiellonii Białystok
27.05.2024

"Przez chwilę mi łzy popłynęły, ale więcej było tej radości. Można powiedzieć, że całe życie czeka się na takie wydarzenie, wymarzone, nawet wymodlone, bo przecież nasi kibice śpiewali: "Słuchaj Jezu, jak cię błaga lud, z Jagiellonii mistrza Polski zrób". I w końcu mamy to zwycięstwo." - mówił w Polskim Radiu Białystok przewodniczący rady nadzorczej Jagiellonii Białystok Wojciech Strzałkowski.


fot. Sylwia Krassowska

Magdalena Cielecka

aktorka
26.05.2024

- Sztuka jest nośnikiem przeżyć, które mogą nas oderwać od nas samych, a przez to zreinterpretować nasze własne problemy i życie. Wierzę w to, że sztuka może zmieniać - mówi Magdalena Cielecka.

Wojciech Pertkiewicz, fot. Barbara Sokolińska

Wojciech Pertkiewicz [wideo]

prezes Jagiellonii Białystok
24.05.2024

- Myślę, że mecz z Wartą Poznań byłby w stanie przyciągnąć na trybuny 40 tysięcy osób - mówił w Polskim Radiu Białystok Wojciech Pertkiewicz.

źródło: Uniwersytet w Białymstoku

prof. Elżbieta Awramiuk

językoznawczyni z Uniwersytetu w Białymstoku, członkini Rady Języka Polskiego
24.05.2024

"Zmiany wprowadzone przez Radę Języka Polskiego mają na celu uproszczenie polskiej pisowni" - mówi prof. Elżbieta Awramiuk.
źródło: www.radio.bialystok.pl

Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok