Radio Białystok | Wiadomości | Zakończył się proces apelacyjny mężczyzny, który w Białymstoku wyrzucił szczeniaka przez balkon z czwartego piętra

Zakończył się proces apelacyjny mężczyzny, który w Białymstoku wyrzucił szczeniaka przez balkon z czwartego piętra

autor: Marta Nazarko

23.04.2024, 11:41, akt. 11:49

Przed Sądem Okręgowym w Białymstoku zakończył się we wtorek (23.04) proces odwoławczy mężczyzny, nieprawomocnie skazanego na dwa lata więzienia, za znęcanie się ze szczególnym okrucieństwem nad psem. 49-latek wyrzucił szczeniaka przez balkon z czwartego piętra.

źródło: stock.adobe.com
źródło: stock.adobe.com


0:00
0:00
Zakończył się proces apelacyjny mężczyzny, który w Białymstoku wyrzucił szczeniaka przez balkon z czwartego piętra - relacja Marty Nazarko | Pobierz plik.


Problemy z odsłuchem?

Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.

Sąd pierwszej instancji orzekł też 10-letni zakaz posiadania wszelkich zwierząt przez skazanego i 10 tys. zł nawiązki na rzecz fundacji "Zwierzęta niczyje", która ratowała psa i znalazła mu nowy dom. Pies przeżył upadek choć był bliski śmierci, po leczeniu trafił do nowych właścicieli.

Do wydarzeń doszło w grudniu 2022 roku

Zdarzenie miało miejsce w grudniu 2022 roku. Policję zawiadomiły osoby, które przed blokiem znalazły ciężko rannego zwierzaka i zaopiekowały się nim; wszystko wskazywało na to, że szczeniak - dwumiesięczny mieszaniec - został wyrzucony z mieszkania na czwartym piętrze w bloku, przy którym go znaleziono.

Policjanci ustalili, że sprawcą jest mieszkający tam 49-latek. W czasie zatrzymania był pijany; policjantom tłumaczył, że nie chciał psa i nie miał co z nim zrobić, więc wyrzucił go przez balkon. Policjanci ustalili też, że wcześniej mężczyzna mógł znęcać się nad zwierzęciem i przetrzymywać je na balkonie.


Oskarżony przyznał się do zarzuconego mu czynu

Zarzut postawiony mężczyźnie dotyczy właśnie znęcania się ze szczególnym okrucieństwem na zwierzęciem, grozi za to do pięciu lat więzienia. W śledztwie i przed sądem 48-latek przyznał się i zapewniał, że żałuje tego, co zrobił.

Pies nie był jego, a należał do rodziny brata oskarżonego, z którą ów mężczyzna mieszkał w Białymstoku. Gdy wyrzucił szczeniaka przez balkon, był w domu sam. W śledztwie mówił, że od czasu do czasu się nim zajmował pod nieobecność domowników. 


Ja go wyrzuciłem przez balkon, bo on szczekał i ja byłem pijany - wyjaśniał wtedy.


Prokuratura chciała przed sądem rejonowym trzech lat więzienia, biorąc też pod uwagę, że oskarżony jest recydywistą (karanym za rozbój) oraz 10-letniego zakazu posiadania zwierząt i 10 tys. zł nawiązki.


Obrońca oskarżonego złożył apelację

Ponieważ wyrok był bliski wnioskowi prokuratury, ta ostatecznie apelacji nie składała - zrobił to natomiast obrońca. W jego ocenie, nie można w tej sprawie mówić o szczególnym okrucieństwie, bo działanie oskarżonego było jednorazowe, a pies był przetrzymywany na balkonie również przez właścicieli.

Dlatego obrońca chce zmiany kwalifikacji prawnej na tzw. typ podstawowy przestępstwa znęcania się nad zwierzęciem i odpowiednio niższej kary - wnioskuje o pięć miesięcy więzienia. Ewentualnie chce kary łagodniejszej przy obecnej kwalifikacji.

Prokuratura chce utrzymania wyroku. Prok. Edyta Wilczewska z Prokuratury Rejonowej Białystok-Północ mówiła w mowie końcowej - przywołując zeznania świadków - że pies został wyrzucony z balkonu z wielką siłą, a wcześniej zwierzę miało być przez oskarżonego kopane i bite. 


Takie zachowanie było nacechowane szczególnym okrucieństwem, szczególną intensywnością i spowodowało zadanie zwierzęciu szczególnych cierpień - mówiła prokurator.


Wyrok ma być ogłoszony na początku maja

| red: bs

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujesz

ZOBACZ TEŻ:


48-latek skazany na dwa lata więzienia za wyrzucenie szczeniaka przez balkon

26.05.2023, 17:52

Na dwa lata więzienia skazał w piątek (26.05) Sąd Rejonowy w Białymstoku 48-letniego mężczyznę, który wyrzucił dwumiesięcznego szczeniaka przez balkon z czwartego piętra. Sąd uznał oskarżonego za winnego znęcania się nad zwierzęciem ze szczególnym okrucieństwem. Wyrok nie jest prawomocny.


W sądzie w Białymstoku rozpoczął się proces 48-latka, który wyrzucił szczeniaka z czwartego piętra

27.04.2023, 13:23

Zdarzenie miało miejsce w grudniu 2022 roku. Policję zawiadomiły osoby, które przed blokiem znalazły ciężko rannego zwierzaka i zaopiekowały się nim. Zwierzę przeżyło upadek choć było bliskie śmierci, po leczeniu trafiło do nowych właścicieli.


Do aresztu trafił 47-letni białostoczanin, który miał wyrzucić szczeniaka przez okno

14.12.2022, 15:25

Nie wiedział, co zrobić z psem, więc wyrzucił go przez okno z czwartego piętra. Najbliższe trzy miesiące spędzi w areszcie 47-letni białostoczanin, który usłyszał zarzut znęcania się nad zwierzęciem ze szczególnym okrucieństwem.

ZNAJDŹ NAS

REKLAMA
Nie Teatr Historia Jakuba – spektakl

REKLAMA
OiFP BRZYDKI KACZOREK

REKLAMA
OiFP PAJACE / RYCERSKOŚĆ WIEŚNIACZA, R. LEONCAVALLO / P. MASCAGNI

Wybory do Parlamentu Europejskiego 2024

REKLAMA
STARE DOBRE MAŁŻEŃSTWO OIFP

REKLAMA
CARMINA BURANA KONCERT ORATORYJNY OIFP

Podlaskie Centrum Produktu Lokalnego


źródło: www.radio.bialystok.pl

Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok