Radio Białystok | Wiadomości | Radni Miasta Białystok przyjęli stanowisko ws. poparcia programu wzmocnienia wschodnich granic

Radni Miasta Białystok przyjęli stanowisko ws. poparcia programu wzmocnienia wschodnich granic

autor: Ryszard Minko

23.05.2024, 19:28, akt. 19:56

Narodowy Program Odstraszania i Obrony "Tarcza Wschód" jest szczególnie ważny dla nas - mieszkańców wschodniej Polski. To zdanie, od którego rozpoczyna się przyjęte przez Radę Miasta Białystok stanowisko ws. poparcia ogłoszonego przez premiera programu wzmocnienia wschodnich granic. Stanowisko nie zostało przyjęte jednogłośnie.

fot. Joanna Szubzda
fot. Joanna Szubzda

W trakcie wielogodzinnej - rozpisanej na 27 punktów - środowej (23.05) sesji Rady Miasta, to projekt uchwały ws. stanowiska popierającego Program "Tarcza Wschód", był jedynym punktem, który wywołał żywszą dyskusję radnych.

Przedstawiająca wnioskowany projekt uchwały Agnieszka Zabrocka z klubu Koalicji Obywatelskiej mówiła, że chodzi o wyrażenie poparcia dla istotnego projektu. 


Celem uchwały jest poparcie i trzymanie kciuków za projekt, który ma poprawić nasze bezpieczeństwo, zwłaszcza w kontekście tego, co dzieje się na granicy - mówiła Agnieszka Zabrocka.


W przyjętym stanowisku czytamy między innymi, że "realizowana przy współudziale Unii Europejskiej i NATO strategia, której celem jest bezpieczeństwo Polek i Polaków jest najlepszą odpowiedzą na sytuację geopolityczną w jakiej zalazł się nasz kraj. Rozpoczęcie, zapowiedzianego projektu budowy bezpiecznej wschodniej granicy, w tym systemu fortyfikacji, może wreszcie rozwiązać tą trudną sytuację, bo granica stanie się nie do przejścia."

Tymczasem zdaniem radnych z klubu Prawa i Sprawiedliwości, proponowane stanowisko nie przedstawiało pełnego obrazu rzeczywistości na wschodniej granicy, "bo nie ma w nim słowa o inspirowanej przez Białoruś presji migracyjnej i wojnie hybrydowej." Chcieli też, by stanowisko popierało "kontynuacje działań" dla poprawy bezpieczeństwa - dlatego zaproponowali przegłosowanie własnego, obszerniejszego stanowiska w tej sprawie.

Ostatecznie radni zdecydowali, że przyjęte będzie stanowisko Koalicji Obywatelskiej, które odnosi się do poparcia dla proponowanych działań rządu we współpracy z Unią Europejską i NATO. 12 radnych PiS nie więzło udziału w glosowaniu.


| red: gl

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujesz

ZOBACZ TEŻ:


Premier Donald Tusk: poproszę MON, żeby przygotowało prezentację "Tarczy Wschód"

21.05.2024, 19:41

Poproszę Ministerstwo Obrony Narodowej, żeby jeszcze w tym tygodniu, najpóźniej na początku przyszłego, przygotowało prezentację "Tarczy Wschód" - poinformował we wtorek (21.05) premier Donald Tusk. Dodał, że nie przewiduje się zaminowywania terenu.


Zapytaliśmy mieszkańców przygranicznych miejscowości, co sądzą o zaporze i ogłoszonej przez premiera "Tarczy Wschód"

20.05.2024, 18:41

Donald Tusk ogłosił narodowy plan "Tarcza Wschód" podczas zorganizowanych w Krakowie obchodów 80. rocznicy bitwy pod Monte Cassino. Jak mówił szef rządu, będzie to tarcza, która zabezpieczy Polskę przed potencjalnymi atakami ze wschodu i odstraszy wroga.


Aby budować skuteczną obronę na wschodzie, Polska powinna wypowiedzieć traktat ottawski - uważa Mateusz Morawiecki

20.05.2024, 17:59

Aby budować realną obronę na granicy wschodniej, Polska powinna wypowiedzieć tzw. traktat ottawski, bo dałoby to możliwość wykorzystywania min do budowy umocnień na granicy - uważa były premier Mateusz Morawiecki. Apelował o to do rządu w Usnarzu Górnym, w pobliżu granicy polsko-białoruskiej.

ZNAJDŹ NAS

Euro 2024 w Polskim Radiu Białystok

Podlaskie Centrum Produktu LokalnegoWycinka drzew na trasie Białystok - Olmonty, fot. Joanna Szubzda
REGION
23.06.2024, 12:54, akt. 24.06.2024, 10:09

Zakaz wycinki drzew - obszar zwiększony o 100 procent


80. rocznica bitwy pod Czerwonym Borem, 23.06.2024, fot. Paweł Wądołowski
REGION
23.06.2024, 09:03, akt. 14:55

80. rocznica bitwy w Czerwonym Borze

źródło: www.radio.bialystok.pl

Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok