Radio Białystok | Wiadomości | Szef MSWiA podpisał rozporządzenie w sprawie utworzenia tzw. strefy buforowej

Szef MSWiA podpisał rozporządzenie w sprawie utworzenia tzw. strefy buforowej

12.06.2024, 16:18, akt. 13.06.2024, 08:12

Szef MSWiA Tomasz Siemoniak podpisał w środę (12.06) rozporządzenia w sprawie utworzenia tzw. strefy buforowej przy granicy polsko-białoruskiej – poinformował Wydział Prasowy MSWiA. Dokument został już przesłany do publikacji w Dzienniku Ustaw. Regulacja wejdzie w życie w czwartek (13.06).

fot. Joanna Szubzda
fot. Joanna Szubzda


0:00
0:00
Nasz teren jest bezpieczny i wart odwiedzenia - mówią mieszkańcy przygranicznych miejscowości - relacja Marka Zabrockiego | Pobierz plik.


Problemy z odsłuchem?

Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.

Strefa buforowa od czwartku

Podano, że strefa obejmie zakazem przebywania długość granicy na odcinku 60,67 km, położonym w zasięgu terytorialnym placówek Straży Granicznej w Narewce, Białowieży, Dubiczach Cerkiewnych oraz Czeremsze. Na odcinku ok. 44 km obszar objęty zakazem to 200 m od linii granicy państwowej, a na odcinku ok. 16 km, położonym w rejonie rezerwatów przyrody, strefa będzie szersza i wyniesie około 2 km.Branża turystyczna chce zwolnień z podatków w związku ze strefę buforową

Podano, że "obszar strefy objętej zakazem nie obejmuje, co do zasady, miejscowości i szlaków turystycznych, tak aby skutki wprowadzonych ograniczeń były jak najmniej uciążliwe dla mieszkańców, turystów czy innych podmiotów prowadzących działalność zawodową". Zakaz ma obowiązywać przez 90 dni.


Oczekujemy, żeby zwolniono nas z podatków, które mamy do płacenia na miejscu, żeby to przejęło państwo, czy też ZUS za pracowników, żeby też państwo wzięło na swoje barki. To takie minimum - poinformował w środę przedsiębiorca z Białowieży Sławomir Droń.


Dodał, że chodzi również o to, by państwo "wyrównało" firmom "utracone zyski". Jak wskazał, przedsiębiorcy chcą podobnego wsparcia, jakie było wprowadzone z powodu pandemii COVID-19.


Przedsiębiorcy z terenów przygranicznych liczą na pomoc

Zapowiedział jednocześnie, że pismo w sprawie pomocy ma być gotowe do czwartku; wystosują je wspólnie hotelarze, restauratorzy, przewodnicy turystyczni z Białowieży. Przedstawiciele branży chcą też konkretnych rozmów na temat pomocy.

Przedsiębiorca dodał, że branża turystyczna oczekuje od władz konkretnych propozycji pomocy, rekompensat. "Musimy mieć konkretne wsparcie finansowe (...), bo my przecież zatrudniamy ludzi" - podkreślił Sławomir Droń.

Dodał, że firmy rozumieją konieczność różnych działań, aby zapewnić bezpieczeństwo na wschodniej granicy czy doposażania służb, ale - jak mówił - państwo musi też wziąć pod uwagę życie ludzi mieszkających przy granicy. 


My tu wszyscy żyjemy, dalej jesteśmy w UE, w NATO, tak samo płacimy podatki i chcemy, żeby nasze państwo też się wywiązywało ze swoich zobowiązań - powiedział Sławomir Droń.


Trudny czas dla branży turystycznej?

Jego zdaniem ważne jest, że strefa będzie mniejsza niż pierwotnie zakładano. Przyznał jednak, że przedsiębiorcy już odczuwają skutki dyskusji o tej strefie i ograniczeniach, jakie mają się z nią wiązać, ponieważ turyści odwołują wcześniejsze rezerwacje.


Ważne, żeby te szlaki (turystyczne) były dostępne. Teraz te wszystkie anulowania rezerwacji są. Był u mnie autokar z dziećmi i pani mówiła, że musiała wszystkim rodzicom tłumaczyć, że na pewno do Białowieży można normalnie przyjechać - relacjonował.


Blisko 26 mln zł rekompensaty dla podlaskich przedsiębiorców 

Od momentu wprowadzenia pierwszych ograniczeń przy granicy z Białorusią (m.in. stanu wyjątkowego i zakazu przebywania), czyli od 6 października 2021 r. do 12 czerwca br., podlascy przedsiębiorcy z branży turystycznej z terenów przygranicznych dostali prawie 25,9 mln zł rekompensat za ograniczenia w prowadzeniu działalności gospodarczej - poinformował w środę Podlaski Urząd Wojewódzki w Białymstoku.

Jak podano, 179 firm złożyło 765 wniosków, przyznano 709 rekompensat. Rekompensaty były wprowadzone ustawą o rekompensacie z września 2021 r. w związku z wprowadzeniem stanu wyjątkowego na obszarze części województw podlaskiego i lubelskiego w 2021 r. Urząd wojewódzki zaznaczył, że wnioski dalej można składać.

Firmy podkreślały, że z tych rekompensat nie skorzystały duże podmioty turystyczne, które wcześniej korzystały z pomocy publicznej (na różne inwestycje) i przekroczyły limity pomocy de minimis. Miał być dla nich program "Tarcza dla Pogranicza", ale nikt z niej nie skorzystał. Hotelarze mówili, że od początku kryteria w tym programie były źle ustawione.

W dokumentach na stronie Rządowego Centrum Legislacji, gdzie publikowane są poszczególne etapy prac dot. rozporządzenia MSWIA o wprowadzeniu strefy buforowej napisano, że w przypadku wystąpienia negatywnych skutków finansowych na firmy, samorządy, czy Białowieski Park Narodowy, podmiotom prowadzącym działalność na obszarze objętym strefą (czasowym zakazem przebywania) "może zostać przyznana rekompensata" na podstawie ustawy z 2021 r.

O rekompensaty dla małych i średnich przedsiębiorców w związku z tworzeniem strefy buforowej zaapelował w poniedziałek do premiera Rzecznik MŚP Adam Abramowicz. Wnioskuje on, aby były one podobne do tych, które firmy dostawały za ograniczenia w latach 2021-2022. Podkreślił, że rekompensaty są potrzebne, aby firmy mogły przetrwać.


źródło: PAP | red: sk

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujesz

ZOBACZ TEŻ:


Straż Graniczna: we wtorek blisko 120 prób nielegalnego przekroczenia granicy z Białorusią

12.06.2024, 12:34

Blisko 120 cudzoziemców próbowało minionej doby nielegalnie przekroczyć polsko-białoruską granicę - podała w środę na platformie X Straż Graniczna. SG i policja informują o kolejnych agresywnych incydentach; w polskie patrole rzucano kamieniami i gałęziami drzew, uszkodzone zostały dwa policyjne auta.


W całej Polsce zawyły syreny. Służby mundurowe uczciły pamięć żołnierza, który zmarł po ataku na granicy

12.06.2024, 12:10

Mateusz Sitek - żołnierz 1 Warszawskiej Brygady Pancernej, który zmarł na skutek ran odniesionych po ataku nożem na granicy polsko-białoruskiej - spoczął w rodzinnej miejscowości. W południe na znak czci dla żołnierza w całym kraju zawyły syreny radiowozów, pojazdów straży pożarnej i straży granicznej.


Tomasz Siemoniak: strefa buforowa będzie miała ok. 60 km długości

11.06.2024, 15:35

Strefa buforowa przy granicy z Białorusią będzie miała ok. 60 km długości. Nie będzie w niej żadnej miejscowości - powiedział we wtorek (11.06) w Białymstoku minister spraw wewnętrznych i administracji Tomasz Siemoniak.


W Białymstoku zakończył się szczyt przewodniczących parlamentów

11.06.2024, 14:02

Przyjęciem wspólnej deklaracji o dalszym wsparciu dla walczącej Ukrainy, ale też współpracy na różnych szczeblach - zakończył się we wtorek (11.06) w Białymstoku szczyt szefów parlamentów Polski, Litwy, Łotwy, Estonii i Ukrainy.


Premier: Przyjęliśmy uchwałę o utworzeniu strefy buforowej przy granicy z Białorusią

10.06.2024, 14:38

"Przyjęliśmy uchwałę, której konsekwencją praktyczną jest rozporządzenie Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji o utworzeniu strefy buforowej przy granicy z Białorusią" - powiedział po obradach rządu w Białymstoku premier Donald Tusk.


Szymon Hołownia: Nie boimy się tych, którzy dzisiaj chcą nas zastraszyć i nie damy się podzielić

10.06.2024, 10:40

Chcemy pokazać wszystkim, którym na bezpieczeństwie w Europie zależy, że nie boimy się tych, którzy chcą nas zastraszyć i przestraszyć, i że nie damy się podzielić - powiedział marszałek Sejmu Szymon Hołownia na szczycie przewodniczących parlamentów Polski, Estonii, Łotwy, Litwy i Ukrainy w Białymstoku.


W Białymstoku zebrała się Rada Bezpieczeństwa Narodowego [zdjęcia, wideo]

10.06.2024, 06:45

W Białymstoku w poniedziałek (10.06) obradowała Rada Bezpieczeństwa Narodowego - organ doradczy prezydenta w sprawach wewnętrznego i zewnętrznego bezpieczeństwa państwa.

ZNAJDŹ NAS

PNBC

50 lat przy Świerkowej

Podlaskie nas rusza - Ruszamy w Podlaskie!


źródło: pexels.com
Z POLICJI
16.07.2024, 14:09, akt. 17.07.2024, 05:45

Kolejny oszukany na "inwestycję w kryptowaluty"


źródło: www.radio.bialystok.pl

Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok