Radio Białystok | Wiadomości | Wojewoda podlaski uchylił uchwałę ws. referendum o sposobie zarządzania Puszczą Białowieską

Wojewoda podlaski uchylił uchwałę ws. referendum o sposobie zarządzania Puszczą Białowieską

14.06.2024, 15:04, akt. 15:10

Uchwała powiatu hajnowskiego o przeprowadzeniu 14 lipca referendum o sposobie zarządzania Puszczą Białowieską została podjęta z naruszeniem prawa - uznał w piątek (14.06) wojewoda podlaski i rozstrzygnięciem nadzorczym uchylił tę uchwałę - poinformował urząd wojewódzki.

fot. Joanna Szubzda
fot. Joanna Szubzda

Uchwała w sprawie przeprowadzenia tego referendum w gminach powiatu hajnowskiego była podjęta przez radnych powiatu 28 maja po wniosku w tej sprawie, który złożyli inicjatorzy referendum "Inicjatywa Mieszkańców Regionu Puszczy Białowieskiej", którzy zebrali ponad 4 tys. podpisów poparcia pod tym wnioskiem.

Mieszkańcy mieliby odpowiadać na pytanie: "Czy popierasz funkcjonujący od stu lat model zarządzania Puszczą Białowieską realizowany przez administrację Lasów Państwowych oraz Białowieskiego Parku Narodowego przy udziale samorządów i społeczności lokalnej w oparciu o funkcjonujące przepisy prawa o gospodarce leśnej, łowieckiej i ochronie przyrody z zachowaniem możliwości korzystania przez mieszkańców regionu z dobrodziejstw Puszczy Białowieskiej".

Już wcześniej wojewoda polecił prawnikom analizę pytania referendalnego, wszczynając jednocześnie postępowanie nadzorcze ws. tej uchwały. Prawnicy ocenili, że pytanie jest niejasne, można je różnie interpretować.

- Kontrola legalności powyższej uchwały wykazała, że została ona podjęta z istotnym naruszeniem prawa. Naruszenie to polegało na podjęciu decyzji o przeprowadzeniu referendum lokalnego na podstawie wniosku mieszkańców, który zawierał pytanie sformułowane w sposób niejednoznaczny i mogący wprowadzać w błąd uczestników referendum. Ponadto, brak było jednoznacznego określenia przedmiotu zamierzonego referendum na kartach, na których zbiera się podpisy popierające wniosek w sprawie przeprowadzenia referendum - poinformowała w przesłanej informacji rzeczniczka wojewody podlaskiego Inga Januszko-Manaches.

źródło: PAP | red: mag

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujesz

ZOBACZ TEŻ:


Starostwo w Hajnówce wstrzymało prace nad uchwałą ws. referendum o zarządzaniu Puszczą Białowieską

13.06.2024, 17:06

Starostwo powiatowe w Hajnówce wstrzymało w czwartek (13.06) prace nad przyjętą pod koniec maja uchwałą ws. przeprowadzenia 14 lipca w gminach tego powiatu referendum lokalnego w sprawie zarządzania Puszczą Białowieską - poinformował starosta hajnowski Andrzej Skiepko.


Nowa dyrektor Białowieskiego Parku Narodowego zapowiada szeroką koalicję na rzecz ochrony Puszczy Białowieskiej

6.06.2024, 14:33

Szeroką koalicję na rzecz ochrony Puszczy Białowieskiej zapowiada nowa dyrektor Białowieskiego Parku Narodowego Olimpia Pabian.

ZNAJDŹ NAS

PNBC

50 lat przy Świerkowej

Podlaskie nas rusza - Ruszamy w Podlaskie!


źródło: www.radio.bialystok.pl

Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok