Radio Białystok | Wiadomości | Starostwo w Hajnówce wstrzymało prace nad uchwałą ws. referendum o zarządzaniu Puszczą Białowieską

Starostwo w Hajnówce wstrzymało prace nad uchwałą ws. referendum o zarządzaniu Puszczą Białowieską

13.06.2024, 17:06, akt. 17:12

Starostwo powiatowe w Hajnówce wstrzymało w czwartek (13.06) prace nad przyjętą pod koniec maja uchwałą ws. przeprowadzenia 14 lipca w gminach tego powiatu referendum lokalnego w sprawie zarządzania Puszczą Białowieską - poinformował starosta hajnowski Andrzej Skiepko.

fot. Joanna Szubzda
fot. Joanna Szubzda

Pytanie jest niejasne - stwierdzili prawnicy PUW

W ostatnich dniach prawnicy Podlaskiego Urzędu Wojewódzkiego ocenili, że pytanie, które miałoby być zadane w tym referendum jest niejasne. Wskazali, że ma być poprawione (do 30 czerwca); wszczęte jest postępowanie nadzorcze przez wojewodę w tej sprawie.

Pod koniec kwietnia wniosek o referendum złożyła grupa "Inicjatywa Mieszkańców Regionu Puszczy Białowieskiej". W referendum mieszkańcy wszystkich gmin z terenu powiatu mieliby odpowiadać na pytanie: "Czy popierasz funkcjonujący od stu lat model zarządzania Puszczą Białowieską: - realizowany przez administrację Lasów Państwowych i Białowieskiego Parku Narodowego; przy udziale samorządów i społeczności lokalnej; w oparciu o funkcjonujące przepisy prawa o gospodarce leśnej, łowieckiej i o ochronie przyrody, z zachowaniem możliwości korzystania przez mieszkańców regionu z dobrodziejstw Puszczy Białowieskiej". Pytanie zaproponowali inicjatorzy referendum.


Nie będzie referendum 14 lipca? 

Starosta hajnowski poinformował, że spodziewając się uchylenia uchwały ws. referendum przez wojewodę, starostwo wstrzymało w czwartek dalsze prace nad uchwałą referendalną. Może to oznaczać, że do referendum nie dojdzie, a - w ocenie starosty - nie dojdzie do niego 14 lipca.

"Prawdopodobnie w tym terminie na pewno nie będzie. Wojewoda proceduje unieważnienie uchwały" - powiedział Andrzej Skiepko. Dodał, że prace muszą być wstrzymane, bo biegnie kalendarz wyborczy przygotowań do referendum, a unieważnienie uchwały oznaczałoby, że samorządy niepotrzebnie mogą w międzyczasie ponieść różne związane z przygotowywaniem referendum koszty finansowe. Starostwo zwracało się wcześniej o pomoc finansową do gmin z terenu powiatu.

Andrzej Skiepko powiedział, że urząd wojewódzki zwrócił uwagę starostwu, że pytanie referendalne jest "niejasne, dwuznaczne" i może wywołać u mieszkańców różne reakcje, bo nie jest skonkretyzowane. Już wcześniej powołując się na rozmowy z mieszkańcami starosta mówił, że zgłaszali do treści pytania wiele obiekcji. "Natomiast to nie moja rola. Moja rola - tylko procedować nad wnioskiem (o referendum), które zostało zgłoszone przez osoby, które były inicjatorami tego referendum" - zaznaczył Andrzej Skiepko.

Rzeczniczka wojewody podlaskiego Inga Januszko-Manaches poinformowała, że rozstrzygnięcie nadzorcze powinno być wydane w piątek (14.06).


źródło: PAP | red: sk

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujesz

ZOBACZ TEŻ:


Przedsiębiorcy z okolic Białowieży apelują do rządu o wsparcie w związku z wprowadzeniem strefy buforowej

13.06.2024, 16:31

Zwolnień z lokalnych podatków, zawieszenia składek ZUS, dopłat do pensji pracowników, kredytów i rekompensat wyrównujących straty w działalności gospodarczej domagają się od władz regionu firmy z okolic Puszczy Białowieskiej. Jest to związane z wprowadzoną strefą buforową przy granicy z Białorusią.


Jacek Brzozowski [wideo]

6.06.2024, 19:00

- Granica jest święta i ona ma być bezpieczna - mówił w Polskim Radiu Białystok Jacek Brzozowski.


Nowa dyrektor Białowieskiego Parku Narodowego zapowiada szeroką koalicję na rzecz ochrony Puszczy Białowieskiej

6.06.2024, 14:33

Szeroką koalicję na rzecz ochrony Puszczy Białowieskiej zapowiada nowa dyrektor Białowieskiego Parku Narodowego Olimpia Pabian.


Mieszkańcy powiatu hajnowskiego mobilizują się przed referendum w sprawie sposobu zarządzania Puszczą Białowieską

3.06.2024, 14:19

Nic o nas, bez nas - mówią mieszkańcy powiatu hajnowskiego i mobilizują się przed lipcowym referendum lokalnym w sprawie sposobu zarządzania Puszczą Białowieską.


Drewno opałowe z Puszczy Białowieskiej może trafić do lokalnych mieszkańców - sprawę analizuje Ministerstwo Klimatu i Środowiska

28.05.2024, 12:07

Ministerstwo Klimatu i Środowiska analizuje możliwość pozyskania drewna opałowego z terenu Puszczy Białowieskiej. Chodzi o to, by mogli je kupować mieszkańcy okolicznych miejscowości.

ZNAJDŹ NAS

PNBC

50 lat przy Świerkowej

Podlaskie nas rusza - Ruszamy w Podlaskie!


źródło: pexels.com
Z POLICJI
16.07.2024, 14:09, akt. 17.07.2024, 05:45

Kolejny oszukany na "inwestycję w kryptowaluty"


źródło: www.radio.bialystok.pl

Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok