Radio Białystok | Wiadomości | Burmistrz Sokółki bez wotum zaufania i absolutorium

Burmistrz Sokółki bez wotum zaufania i absolutorium

autor: Marcin Gliński

25.06.2024, 14:25, akt. 14:36

Burmistrz Sokółki bez wotum zaufania i absolutorium za wykonanie budżetu za 2023 rok. Tak zdecydowali na środowej (26.06) sesji sokólscy radni.

fot. Marcin Gliński
fot. Marcin Gliński


0:00
0:00
Burmistrz Sokółki bez wotum zaufania i absolutorium - relacja Marcina Glińskiego | Pobierz plik.


Problemy z odsłuchem?

Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.

Głosowanie poprzedziła dyskusja, podczas której niektórzy wskazywali, że Ewa Kulikowska - która jest podejrzana w sprawie korupcyjnej - nie powinna otrzymać wotum zaufania.


Wotum zaufania jest wyrazem aprobaty rady miejskiej dla działań i zarządzania burmistrza. Oznacza to, że rada uznaje, iż burmistrz skutecznie i odpowiedzialnie zarządza miastem. Jednak w obecnej sytuacji, w której burmistrz Kulikowska została zawieszona w obowiązkach z powodu zarzutów korupcyjnych, udzielnie jej wotum zaufania może być wysoce kontrowersyjne i budzić poważne wątpliwości - mówił podczas sesji radny Tomasz Tolko.


Odniósł się do tego pełniący funkcję burmistrza Sokółki Adam Kowalczuk. 


Pani burmistrz nie jest skazana prawomocnym wyrokiem. Pani Ewa Kulikowska miała już zarzuty prokuratorskie, które okazały się wyssane z palca - mówił Adam Kowalczuk. 


W głosowaniu za udzieleniem wotum zaufania za było 10 osób, 9 radnych było przeciw


W przypadku głosowania nad wotum zaufania dla burmistrza, żeby była przyjęta uchwała w sprawie udzielenia wotum zaufania - przyjmujemy tę uchwałę bezwzględną większością głosów ustawowego składu rady gminy. Co oznacza, że potrzeba 11 głosów za. Niepodjęcie uchwały o udzieleniu burmistrzowi wotum zaufania jest równoznaczne z podjęciem uchwały o nieudzieleniu burmistrzowi wotum zaufania - mówi radca prawny gminy Sokółka Danuta Kowalczyk.


W głosowaniu za udzieleniem absolutorium za było 10 osób, przeciw 5, a wstrzymały się 4.

Kilka dni temu burmistrz Ewa Kulikowska - zawieszona w obowiązkach - wydała oświadczenie, w którym powiedziała, że czuje się niewinna i liczy na szybki powrót do pracy w urzędzie.

Przypomnijmy - burmistrz Sokółki jest jedną z kilkunastu osób zatrzymanych w sprawie korupcyjnej i po decyzji sądu przez kolejne dwa miesiące nie może sprawować swojej funkcji. Obecnie jej obowiązki przejął pierwszy zastępca. 

Prokuratura nie informuje na razie o żadnych szczegółach postępowania. Wiadomo jedynie, że chodzi o udzielanie korzyści majątkowych osobom pełniącym funkcje publiczne oraz zajmującym stanowiska kierownicze w podmiotach prowadzących działalność gospodarczą.


| red: sk

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujesz

ZOBACZ TEŻ:


Burmistrz Sokółki opublikowała pierwsze od zatrzymania oświadczenie

20.06.2024, 14:21

Czuje się niewinna i prosi o publikowane pełnego imienia i nazwiska. Podejrzana w sprawie korupcyjnej burmistrz Sokółki Ewa Kulikowska wydała pierwsze od chwili zatrzymania oficjalne oświadczenie.


Burmistrz Sokółki ponownie na wolności po wpłaceniu kaucji

18.06.2024, 07:18

Burmistrz Sokółki Ewa K. jest już na wolności. Po 26 dniach zatrzymania opuściła areszt, po wpłaceniu 70 tysięcy złotych kaucji.


Burmistrz Sokółki jest wśród kilkunastu osób zatrzymanych przez CBA

21.05.2024, 06:06

Centralne Biuro Antykorupcyjne zatrzymało 16 osób, wśród których jest burmistrz Sokółki - Ewa Kulikowska. We wtorek (21.05) udało się nam potwierdzić nieoficjalne informacje w tej sprawie.

ZNAJDŹ NAS

PNBC

50 lat przy Świerkowej

Podlaskie nas rusza - Ruszamy w Podlaskie!


źródło: www.radio.bialystok.pl

Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok