Radio Białystok | Wiadomości | Spółka Lech zajmie się gospodarką odpadami komunalnymi w Białymstoku

Spółka Lech zajmie się gospodarką odpadami komunalnymi w Białymstoku

18.10.2012, 19:27, akt. 19:27

Fot. Katarzyna Cichoń
Fot. Katarzyna Cichoń

W Białymstoku spółka "Lech" prowadzić będzie gospodarkę odpadami komunalnymi. W czwartek (18.10) zgodzili się na to radni. To początek drogi do wprowadzenia w życie zmienionych przepisów.

Od 1 lipca 2013 roku gminy przejmą odpowiedzialność za gospodarkę odpadami komunalnymi. Odpowiadać będą m.in. za odbiór odpadów od mieszkańców. Zmieni się na przykład sposób naliczania opłat.

Nie wiadomo jednak na razie, jak będzie ona naliczana: od powierzchni mieszkania, od liczby osób, czy od lokalu - niezależnie od powierzchni, czy liczby mieszkańców.

"Prace nad tym trwają" - mówi prezydent Białegostoku - Tadeusz Truskolaski. Jak mówi firma zewnętrzna, która przygotowywała dokument w tej sprawie wskazała na to, żeby opłata była pobierana od lokalu, niezależnie od powierzchni, czy liczby osób w nim mieszkających. Jednak - jak dodaje Tadeusz Truskolaski - radni, po wstępnych konsultacjach byli podzieleni w tej sprawie. Dlatego zanim przygotowany będzie projekt uchwały będą prowadzone rozmowy, żeby wypracować wspólne rozwiązanie.

Przed 1. lipca 2013 roku, czyli przed wejściem w życie nowych przepisów, każdy będzie musiał wypowiedzieć umowę na odbiór odpadów z firmą, która teraz je odbiera. A później złożyć deklarację w gminie. Dotyczyć to będzie przede wszystkim właścicieli domów, bo - jak mówi Tadeusz Truskolaski - w przypadku spółdzielni i wspólnot, to najprawdopodobniej one będą podpisywać nowe umowy ze spółką "Lech".

Powierzenie spółce "Lech" odpowiedzialności za gospodarkę odpadami komunalnymi zaproponował prezydent miasta. Spółka ta opracuje m.in. system gospodarowania odpadami, obejmujący wszystkich mieszkańców, zorganizuje selektywną zbiórkę odpadów, tak, by zwiększyć odzysk i recykling. (ew/wsz)

Zobacz też:
Spółka "Lech" zajmie się odpadami w Białymstoku?
Spalarnia śmieci w Białymstoku do końca 2015 r.


PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów Huawei




ZNAJDŹ NAS











Podziękuj swojej Mamie – my ją nagrodzimy!
20.05.2025, 12:36, akt. 21.05.2025, 10:51

Pokaż, że twoja Mama jest wyjątkowa! Konkurs









źródło: www.radio.bialystok.pl

Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok