Radio Białystok | Wiadomości Studio Suwałki | Noc Muzeów w Podlaskiem [zdjęcia]

Noc Muzeów w Podlaskiem [zdjęcia]

autor: Adam Dąbrowski, Areta Topornicka, Dorota Sokołowska

19.05.2018, 08:42, akt. 20.05.2018, 10:53

Wygodne buty, dobry humor i ochota na spacer po mieście - tyle wystarczy, by spędzić atrakcyjne sześć godzin w miejscach, do których na co dzień często nie zachodzimy. W sobotę (19.05) Noc Muzeów, a organizatorzy placówek, także niemuzealnych, przygotowali wiele atrakcji.

Noc Muzeów w Białymstoku, fot. Joanna Szubzda
Noc Muzeów w Białymstoku, fot. Joanna Szubzda

Wystawa Michała Jackowskiego w Muzeum Rzeźby z okazji nocy muzeów - relacja Doroty Sokołowskiej

Jakie skarby kryją muzea? - z dyrektorem Muzeum Podlaskiego w Białymstoku Andrzejem Lechowskim rozmawia Dorota Sokołowska

Czy to była dla wielu z nas bezsenna noc? Podsumowanie nocy muzeów w Białymstoku - relacja Doroty Sokołowskiej

Studenci Politechniki Białostockiej z inicjatywy Polskiego Radia Białystok szkicowali pomnik Marszałka Piłsudskiego - relacja Olgi Gordiejew

Noc Muzeów w Białymstoku - zwiedzających nie zniechęcały długie kolejki... - relacja Olgi Gordiejew

Kolejka przed białostockim Ratuszem - relacja Doroty Sokołowskiej

Patriotyczna atmosfera podczas Nocy Muzeów w Białymstoku - relacja Doroty Sokołowskiej

W Białymstoku rozpoczyna się Noc Muzeów - relacja Doroty Sokołowskiej

Jakie atrakcje w Białymstoku w czasie Nocy Muzeów? - relacja Doroty Sokołowskiej

Problemy z odsłuchem?

Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.


Białystok

Zmęczonym polecamy specjalną linię muzealną i naszą podpowiedź, gdzie warto zajrzeć tej nocy. Centrum im. Ludwika Zamenhofa zaprasza nas na kolejną Grę miejską "Bialystok majn hejm".

Tegoroczna trasa poprowadzi przez miejsca związane z historią i dziedzictwem białostockich Żydów. Gra wpisuje się w obchodzoną w tym roku 75. rocznicę powstania w białostockim getcie. Finał o 17:00.

Co można zwiedzić?

Od 18:00 do północy można zaglądać za darmo do najważniejszych muzeów i galerii i korzystać z licznych atrakcji. W Ratuszu co 20 minut można oglądać z przewodnikiem piękną wystawę mebli z okresu biedermeiera oraz kolekcję odnalezionych monet archeologicznych i z przemytu. Po 22:00 na tradycyjny spacer zaprosi Andrzej Lechowski, przedstawiając obrazy dawnego Białegostoku.

W Muzeum Wojska - jak zawsze będzie czas na warsztaty dla dzieci nawiązujące do setnej rocznicy odzyskania niepodległości, prezentacja ciężkiego sprzętu wojskowego, zwiedzanie ekspozycji stałych i wystawy czasowej, wycieczki autokarowe, kiermasz wydawnictw i gadżetów muzealnych.

Noc Muzeów to również okazja by po raz ostatni zobaczyć eksponowany na wystawie stałej sztandar 3. Pułku Strzelców Konnych im. Hetmana Czarnieckiego z Wołkowyska. To jedyny sztandar bojowy w zbiorach instytucji; towarzyszył polskim żołnierzom w walkach pod Kockiem w październiku 1939 r. Przez blisko czterdzieści lat ukrywany w lesie w okolicy Puław, w 1980 r. został odnaleziony i przekazany do muzealnych zbiorów. Pod koniec maja tego roku sztandar zostanie poddany wielomiesięcznej konserwacji a następnie trafi do magazynu zbiorów.

Dwukrotnie - o 18:00 i 19:00 odbędą się wycieczki autokarowe z przewodnikiem na ul. Octową w Białymstoku, gdzie w muzealnych magazynach zaprezentowane zostaną armata, wyrzutnia, samochód terenowy czy kuchnia polowa. Czas zwiedzania ok. 45 minut, powrót autokarem pod budynek Muzeum (parking na Placu Jana Pawła II). Ilość miejsc ograniczona, obowiązują zapisy tel.: 857416449.

Trzy siedziby Galerii Sleńdzinskich przygotowały atrakcje związane z wystawami, jakie prezentują w swoich siedzibach. Przy ul. Waryńskiego można poznać trzy pokolenia wileńskich malarzy. Będą loteryjki, koło fortuny oraz prace ręczne. Można będzie wykonać przypinkę lub magnes ze szkiców Wincentego Sleńdzinskiego.

Przy ul. Legionowej najpierw zaprezentują się artyści na nowej wystawie "Punkt - Linia - Plama, a po 19:30 można tworzyć na warsztatach Najjaśniejszy Model Miasta. Proces powstawania konstrukcji świecącego Modelu Miasta przechodnie będą mogli śledzić w transmisji na żywo.

Przy ul. Wiktorii powstanie od 19:00 atelier fotografa. Chętni zostaną sportretowani przez artystę, a wydrukowane i oprawione prace zostaną powieszone w Galerii stając się integralną częścią wystawy, aż do końca jej trwania.

Galeria Arsenał zaprasza na Zwierzę Mocy. To warsztaty, podczas których przy pomocy kleju, nożyczek i kolorowych materiałów można stworzyć nasz zwierzęcy totem, niewielkie wyobrażenie naszych wielkich, wewnątrz zwierzęcych możliwości. Wizerunek można będzie wziąć ze sobą, aby przypominał o Mocy, którą w sobie nosimy.

Plastyczne działania przygotowuje także WOAK. Do 23:00 można tworzyć kolaże i baśniowe lampiony w oparciu o prace Mariana Zakrzewskiego. I zwiedzać wystawę jego prac.

W Muzeum Pamięci Sybiru będzie prezentowana wystawa plenerowa poświęcona Bronisławowi Piłsudskiemu i innym polskim badaczom XIX wieku, zesłanym na Syberię. Otwarcie o 17:00 na Rynku Kościuszki, ale wcześniej, o 15:00 odbędzie się happening artystyczny towarzyszący wystawie: wysypywanie piaskiem barwionym portretów dwóch braci Piłsudskich  

Radiostacje w zbiorach Jana Bondaruka pokaże Archiwum i Muzeum Archidiecezjalne. Spotkanie i prelekcja o zbiorach o 19:00.

W Muzeum Historii Medycyny i Farmacji można przenieść się w dawne czasy aptek i medykamentów, a także zaobserwować efektowne doświadczenia chemiczne.

W Marszandzie można poznać Króla i królową Materii. Przy okazji posłuchać muzyki Wiksona Szczygła.

W Kampusie Uniwersytetu w Białymstoku od 17:00 wystawa o pająkach oraz warsztaty edukacyjne z głosów ptaków polskich.

Muzeum Rzeźby przy ul. Świętojańskiej poleca warsztaty edukacyjne dla dzieci niepełnosprawnych. Od 18:00 uczestnicy poznają wybitnych Polaków, dzięki którym Polska odzyskała niepodległość w 1918 r. Osoby z dysfunkcjami będą mogły obejrzeć portrety poprzez dotyk dłońmi i wysłuchać komentarza w języku migowym. Warsztaty po 19:00 rezerwowane są już dla wszystkich - zapraszamy tych, którzy lubią poczuć patriotyzm. Po 20:00 wernisaż wystawy "Rzeźba Michał Jackowski. Antique Games". Autor pojawi się też z performancem na Rynku Kościuszki ok. 21:45

Raz w roku, w "Noc Muzeów" białostocki oddział Instytutu Pamięci Narodowej otwiera swoje podwoje dla wszystkich, którzy chcieliby poznać sekrety historii, losy Żołnierzy Wyklętych, zobaczyć niedostępne na co dzień archiwa. Będzie pokaz filmów o dziecięcym bohaterze komiksów Antku Srebrnym pt. "Obrona Grodna" czy "Rozstrzelać Polaków". Można zwiedzać magazyny Oddziałowego Archiwum z przewodnikiem, a wszystkich chętnych dowiezie z centrum Białegostoku specjalna, darmowa linia autobusowa BKM.

Linia "A" jeździ trasą Sienkiewicz/Rzeka Biała- Meksykańka (IPN)-Sienkiewicza/Rzeka Biała

Książnica Podlaska zaprasza na 19:00 do Galerii Parter, gdzie goście poznają historię Książnicy Podlaskiej oraz dowiedzą się jakimi zasobami dysponuje ta, największa w północno–wschodniej Polsce, biblioteka. Można też będzie oglądać Dokumenty Życia Społecznego. Można będzie zobaczyć ulotki, odezwy, plakaty z czasów socrealizmu. Dodatkowym smaczkiem będą zdjęcia hotelu "Ritz", okraszone krótką opowieścią o tym niezwykłym miejscu, do którego ściągała miejska elita, gdzie bawili oficerowie, ziemianie, przemysłowcy, właściciele białostockich fabryk.

A w Podlaskim Muzeum Kultury Ludowej od 19:00 przez półtorej godziny można będzie zobaczyć prawdziwą leśną bimbrownię, posłuchać o tradycyjnych metodach produkcji alkoholu. W roli bimbrownika - aktor teatralny i filmowy - Ryszard Doliński.

W Noc Muzeów zapraszają do siebie także instytucje nie do końca związane z wystawiennictwem. W BTL-u można zwiedzać piwnicę lalek, w kościele Św. Rocha wejść na wieżę widokową, słuchać historii o Domu Partii, w Pałacu oglądać zegar z czasów Branickich oraz piwnice z systemem dawnego ogrzewania, a w Operze Podlaskiej zajrzeć na Dużą Scenę i obserwować gwiazdy z ogrodów Opery.


Suwałki

Gra miejska związana z czasami carskimi i zajęcia archeologiczne dla najmłodszych - to tylko część atrakcji przygotowanych przez suwalskie muzea i instytucje z okazji Nocy Muzeów.

Inauguracja nocy rozpocznie się o 19:00 w Muzeum im. Marii Konopnickiej. Zaraz po niej odbędą się Wielkie Mistrzostwa Suwałk w Grach Ogrodowych i Podwórkowych, które przygotowali suwalscy muzealnicy i członkowie Grupy Rekonstrukcji Historycznej. Finał Mistrzostw zaplanowany jest na godzinę 22:00. O 21:30 goście będą mogli obejrzeć projekcję ze starego rzutnika "Bajkowy świat Marii" oraz zwiedzać wystawę "Przez tęskność. O Marii Stanisławie Konopnickiej z Wasiłowskich".

Tymczasem w Muzeum Okręgowym o 19:00 odbędą się zajęcia dla najmłodszych "Zostań archeologiem". Suwalczanie będą mogli również zobaczyć m.in. stałą wystawę malarstwa urodzonego w Suwałkach, wybitnego malarza Alfreda Wierusza-Kowalskiego. Oprócz niej, tej nocy otwarta będzie też wystawa prezentująca najstarsze dzieje Suwalszczyzny i Wschodnich Mazur od schyłku epoki lodowej do upadku Jaćwieży i wystawa prezentująca trendy i style ubioru od pradziejów po średniowiecze.

Z kolei o 20:00 w Centrum Sztuki Współczesnej & Galeria Andrzeja Strumiłły, rozpocznie się prezentacja działań fotograficznych Małej Szkoły Fotografii "Wokół krzywińskich sucharów WPN". Zaplanowano również zwiedzanie wystaw Andrzeja Strumiłły "Dziennik A4" oraz wystawę malarstwa i rzeźby Walentyny Szoby i Władimira Pantielejewa "Chleba naszego powszedniego".

Imprezą towarzyszącą Nocy Muzeów będzie wystawa starych pojazdów Suwalskie Klasyki Nocą na parkingu przy Browarze Północnym Suwałki oraz wystawa i pokazy multimedialne "Bajkał w Rozmarino".

Także Archiwum Państwowe w Suwałkach już od 18:00 otwiera swoje drzwi dla zwiedzających. Zainteresowani będą mogli obejrzeć wystawę Archiwum Narodowego w Krakowie "Dziś albo nigdy. Wielka Wojna i polskie dążenia niepodległościowe". Dla gości zostanie też przygotowana prezentacja multimedialna dotycząca regionu Suwalszczyzny od listopada 1918 r. do sierpnia 1919 r. Na godz. 20:00 zaplanowana jest "Opowieść o Generale".

Tradycyjnie także Muzeum Wigier w Starym Folwarku weźmie udział w Nocy Muzeów. W murach instytucji odbędzie się spotkanie z przedstawicielami suwalskiego oddziału Towarzystwa Opieki nad Zwierzętami. W trakcie prowadzona będzie zbiórka karmy dla bezdomnych zwierząt. Początek o godz. 19:00.

Raczki

W Raczkach po raz pierwszy odbędzie się Europejska Noc Muzeów. Początek o 19:00. W Galerii nad Rospudą będzie można podziwiać wystawę "Czas Wielkiej Wojny. Wydarzenia lat 1914-1915 między Narwią a Niemnem w archiwaliach". Będzie również między innymi wygłoszona prelekcja Marka Sidora "Stan Kościoła w Raczkach po II wojnie światowej". Te atrakcje przygotował Gminny Ośrodek Kultury w Raczkach. 

Natomiast w Raczkowskim Domu Regionalnym o godz.19:00 odbędzie się spotkanie z dawaną fotografią wraz ze wspomnieniami seniorów o dawnych Raczkach i ludziach stąd. Zwiedzający będą mogli wziąć również udział w integracyjnym ognisku.

Łomża

Muzeum Północno-Mazowieckie, ul. Dworna 22 C

18:00-24:00  wystawy stałe: "Łomża. Wędrówka przez wieki”, "Światło z wdziękiem”, "Kurpiowskie osóbki”, "Bursztyn w dorzeczu Narwi”; czasowa: "Dawna i teraźniejsza Łomża”,

19:00-23:00  kiermasz Stowarzyszenia "Stopka” ;

19:30, 21:00  koncert Kapeli Miód na Serce – "Echo dłubanych skrzypiec”. Muzyka inspirowana Kurpiowszczyzną (Paweł Dąbkowski – skrzypce, Agnieszka Zielewicz – basy, Dorota Górska – bębenek obręczowy)

Galeria Sztuki Współczesnej, ul. Długa 13  (18:00-24:00) 

18:00  otwarcie wystawy grafiki i fotografii Grzegorza Gwizdona "Bliska sercu” oraz eco print na jedwabiu Katarzyny C. Marciniak "Ślad natury”

Galeria Pod Arkadami, Stary Rynek (17:00-24:00) 

17:00  wystawa fotografii Przemysława Karwowskiego "Gotyk Ziemi Łomżyńskiej”; promocja albumu towarzyszącego wystawie

Muzeum Diecezjalne, ul. Giełczyńska 20 A  (17:00-24:00)

17:00  koncert uczniów Państwowej Szkoły Muzycznej I st. z Łomży;
18:00  wystawa "Szabla polska”;
19:00  otwarcie wystawy "Skarby płockie” (obiekty z diecezji łomżyńskiej przechowywane w Muzeum Diecezjalnym w Płocku);
20:00  otwarcie wystawy malarstwa Teresy Adamowskiej "Okoliczności łomżyńskie”;
21:00  koncert Łomżyńskiej Filharmonii Kameralnej im. Witolda Lutosławskiego

Galeria Aporia, ul. Giełczyńska   

18:00-23:00  MALARSTWO

Iwo Świątkowski-Galeria Kreatywna, ul. Polowa 16, lok. 23

17:00-20:00  "Solo” wystawa fotografii Iwo Świątkowskiego, z muzyką w tle

Miejski Dom Kultury-Dom Środowsk Twórczych, ul. Wojska Polskiego 3

22:00  FEMINARIUM  – akcja Teatru Aktywnego (60 min.)

CATiK „Domek Pastora”, ul. Krzywe Koło 1  

17:00-24:00  "Łomża – pejzaż ulotny” wystawa Iwo Świątkowskiego;
20:00-24:00  wieczór autorski "Na końcu torów” z poezją Andrzeja Cholewickiego i opowieściami o Łomży sprzed lat (organizator:"JA i TY” Stowarzyszenie Ludzi Aktywnie Naznaczonych);

20:00-24:00  warsztaty rękodzieła DECOUPAGE – wstęp bezpłatny (organizator: Stowarzyszenie "Czas Rozwoju”)


Teatr Lalki i Aktora, pl. Niepodległości 14
20:00  Franz Kafka "Proces”, reżyseria Jarosław Antoniuk (spektakl dla dorosłych)  

Miejska Biblioteka Publiczna, ul. Długa 13  

12:00-19:00 kiermasz książek; konkurs z nagrodami :Moja Łomża”; 20:30  spotkanie z dziennikarzem i publicystą Szymonem Hołownią; wystawa "Chłopcy malowani. Poezja i proza Legionów Polskich”; wypożyczalnia, czytelnia, internet dostępne do 24:00

Łomżyńskie Towarzystwo Naukowe im. Wagów, ul. Długa 13

18:00-24:00  czynna biblioteka i gabinet Piotra Bańkowskiego

Liceum Plastyczne im. W. Kossaka, ul. M. Skłodowskiej-Curie 1 

19:00-23:00  wystawa prac plastycznych absolwentów szkoły pochodzących z Łomży; otwarte drzwi pracowni artystycznych

Archiwum Państwowe w Białymstoku Oddz. w Łomży, al. Legionów  36 

18:00- 23:00 zwiedzanie magazynów, prezentacja ciekawych dokumentów; 19:00  wystawa i prezentacja multimedialna „Łomża w dokumencie archiwalnym”
 

Biblioteka Pedagogiczna, ul. M. Skłodowskiej-Curie 1   

18:00-24:00  Kamishibai – Japoński Teatr Książki; gry planszowe; 18ºº  otwarcie wystawy „Łomża w medalierstwie” ze zbiorów Zdzisława Kalinki

Katedra św. Michała Archanioła, ul. Dworna 25

20:00-23:00  zwiedzanie katedry i krypt pod prezbiterium

Klasztor Kapucynów, ul. Krzywe Koło 3

20:00-23:00  zwiedzanie kościoła i katakumb

Katolickie Stowarzyszenie „Civitas Christiana” 

ul. Ks. Kard. Wyszyńskiego 2, lokal 9

19:30-23:00  "Tak daleko i tak blisko – Anioły są wśród nas” wystawa Krystyny Barowicz

Centrum Kultury, ul. Sadowa 12 a 

19:00-21:00  wystawa "Szklane fotografie szewca Pokory”. Odkryte po latach szklane negatywy. Niezwykłe fotografie z lat 20.

Izba Historii Łomżyńskiego Sportu, Stadion MOSiR, ul. Zjazd 18 

19:00-22:00  zwiedzanie wystawy dotyczącej łomżyńskiego sportu

Galeria N – Klub Wojskowy, al. Legionów 133   

17:00-20:00  prezentacja twórczości Czesława Dzieweczyńskiego

Restauracja na Farnej, ul. Farna 9    

18:00-24:00 pokaz "Łomża w starej fotografii”; wystawa prac artystów łomżyńskich

Lokalna Organizacja Turystyczna Ziemia Łomżyńska

13:00 zwiedzanie Łomży z Lokalną Organizacją Turystyczną Ziemia Łomżyńska - "Wyprawa śladami tajemnic Starówki z Andrzejem Wszeborowskim". Zbiórka przy wejściu do Katedry

Łomżyńskiej, w programie m. in.: wejście na katedralną wieżę dzwonniczą. Szczegóły i rejestracja: lot.lomza@o2.pl

Muzeum Przyrody, Drozdowo, ul. Główna 38    wstęp – 1 zł/os

15:30-24:00 wystawy stałe i czasowe;
16:00 spotkanie z paleontologiem dr. G. Jakubowskim z PAN;
17:00  prelekcja Teresy Grużewskiej "Jak żyć w zmienionym środowisku? Za i przeciw GMO”;
18:00  film "Zapomniany Generał – Tadeusz Jordan Rozwadowski” z prelekcją T. Szymańskiego nt. filmu;
19:30  koncert muzyki hiszpańskiej: Wojciech Popielarz – gitara;
21:00  pokaz karmienia piranii;
22:00 filmy przyrodnicze

| red: wsz, sk, mag, zmj


ZOBACZ TEŻ:


Robert Sadowski

16.05.2018, 10:54

Zrobiliśmy coś, czego nie robiliśmy do tej pory - zgromadziliśmy sprzęt ciężki - będzie można obejrzeć armaty, samochody, po renowacji.


Noc Muzeów w ponad 20 miejscach w Białymstoku

15.05.2018, 13:02

Wydarzenia związane z upamiętnieniem 100-lecia odzyskania Niepodległości, gra miejska związana z historią białostockich Żydów, prezentacja portretów Jana i Izabeli Branickich, wystawy, warsztaty i happeningi artystyczne - to niektóre propozycje na Noc Muzeów w Białymstoku.


Archiwum Państwowe rozpocznie niebawem przenoszenie akt do nowej siedziby

2.04.2018, 10:45

Ok. 4 km akt, które znajdują się w Archiwum Państwowym w Białymstoku, zostanie niebawem przewiezione do nowej siedziby instytucji, której otwarcie zaplanowano na czerwiec. Przed przeniesieniem do nowoczesnych magazynów, dokumenty zostaną odkażone i oczyszczone.

ZNAJDŹ NAS

REKLAMA
Nowy tytul


fot. Renata Reda
30.07.2021, 11:46, akt. 11:58

Czy Augustów jest latem drogi?Fot. Marcin Kapuściński
30.07.2021, 11:17, akt. 11:24

Otwarto drogę w Maćkowej Rudzie
XXI Suwalski Jarmark Folkloru, fot. Areta Topornicka
26.07.2021, 09:29, akt. 09:34

Co nosi Szkot pod kiltem?

źródło: www.radio.bialystok.pl​

Polskie Radio Białystok Polskie Radio Białystok

      


Suwałki FM 98,6 Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok