Radio Białystok | Wiadomości | Noc Muzeów w ponad 20 miejscach w Białymstoku

Noc Muzeów w ponad 20 miejscach w Białymstoku

15.05.2018, 13:02, akt. 13:24

Wydarzenia związane z upamiętnieniem 100-lecia odzyskania Niepodległości, gra miejska związana z historią białostockich Żydów, prezentacja portretów Jana i Izabeli Branickich, wystawy, warsztaty i happeningi artystyczne - to niektóre propozycje na Noc Muzeów w Białymstoku.

fot. Joanna Żemojda
fot. Joanna Żemojda

Europejska Noc Muzeów odbędzie się w tym roku 19 maja po raz dwudziesty pierwszy.

W Białymstoku kilkadziesiąt atrakcji na tę imprezę przygotowało ponad 20 instytucji kultury, uczelni, ale też m.in. organizacji pozarządowych.

"W tym roku ta Noc Muzeów będzie wyjątkowa ze względu na nawiązanie do rocznicy odzyskania niepodległości, setnej, okrągłej rocznicy" - powiedział we wtorek na konferencji prasowej prezydent Białegostoku Tadeusz Truskolaski. Z tej okazji kilka instytucji kultury przygotowało specjalne wydarzenia związane z obchodami tej rocznicy.

W Galerii im. Sleńdzińskich otwarta zostanie wystawa "Osobowości - Niepodległa", na której będzie można zobaczyć kopie obrazów z wizerunkami Józefa Piłsudskiego i Edwarda Rydza Śmigłego autorstwa Ludomira Sleńdzińskiego. Jak mówiła Iza Suchocka z tej galerii, zostanie zaprezentowany portret Piłsudskiego z 1929 r. namalowany z okazji dziesiątej rocznicy wskrzeszenia Uniwersytetu Stefana Batorego w Wilnie obraz przedstawiający Piłsudskiego wśród swoich żołnierzy, którzy "obmyślają" obronę Wilna w 1919 roku.

W Muzeum Pamięci Sybiru zostanie otwarta wystawa poświęcona bratu Józefa Piłsudskiemu, Bronisławowi - etnografowi zesłanemu na Syberię, gdzie badał ludy i kultury Dalekiego Wschodu, przez wszystkim Ajnów. Będzie też można spróbować swoich sił w graniu na drumli, a także w malowaniu tatuaży ajneńskich. Natomiast najmłodsi podczas artystycznego happeningu na Rynku Kościuszki będą mogli "namalować" kolorowym piaskiem portrety Józefa i Bronisława Piłsudskich.

Warsztaty o tematyce niepodległościowej odbędą się w Muzeum Wojska oraz Muzeum Rzeźby Alfonsa Karnego.

Centrum im. Ludwika Zamenhofa (CLZ) jak co roku przygotowało grę miejską, w tym roku związaną z obchodami 75. rocznicy wybuchu powstania w białostockim getcie. Odbędzie się pod hasłem "Bialystok majn hejm" (w jidysz: "Białystok moje miasto"), a prowadzić będzie przez miejsca związane z historią i dziedzictwem białostockich Żydów. Będą to punkty na mapie miasta powszechnie znane oraz te zapomniane, o których pamięć CLZ chce przywrócić.

Na dziedzińcu Pałacu Branickich, gdzie swoją siedzibę ma Uniwersytet Medyczny w Białymstoku, powstanie szpital Polskiego Białego Krzyża, a w mieszczącym się w budynkach pałacu Muzeum Historii Medycyny i Farmacji otwarta zostanie wystawa w 100-lecie Polskiego Białego Krzyża.

W Ratuszu, głównej siedzibie Muzeum Podlaskiego, będzie można zobaczyć cenne portrety fundatora Białegostoku Jana Klemensa Branickiego i jego małżonki Izabeli, które muzeum zakupiło pod koniec ubiegłego roku. Jak mówił wcześniej dyrektor Muzeum Podlaskiego, historyk Andrzej Lechowski, Braniccy w ten sposób symbolicznie powrócili po latach do Białegostoku. Dodał, że obrazy są tym cenniejsze, gdyż pamiątek po magnackiej parze w polskich zbiorach jest niewiele.

W Noc Muzeów będzie też można podziwiać panoramę miasta z kilku miejsc - z dachu Opery i Filharmonii Podlaskiej, wieży kościoła św. Rocha oraz z tarasu widokowego Książnicy Podlaskiej im. Łukasza Górnickiego.

Natomiast Klub Miłośników Komunikacji Miejskiej w Białymstoku przygotował bezpłatne przejazdy historycznymi autobusami do muzealnych atrakcji.

źródło: PAP | red: maj

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

ZOBACZ TEŻ:


Noc Muzeów w Podlaskiem [zdjęcia]

20.05.2017, 08:04

Dobre buty, dużo wolnego czasu i chęć odwiedzenia miejsc, do których na co dzień zajrzeć nie mamy czasu - tyle wystarczyło, by móc spędzić wspaniały wieczór, a nawet noc ze sztuką. W najbliższą sobotę (20.05) w całej Europie odbyła się Noc Muzeów. W Podlaskiem, na odwiedzających m.in. muzea i galerie sztuki, czekało wiele atrakcji.
Studio Radia Bialystok

studio

+48 85 744 22 22
studio@radio.bialystok.pl

ZNAJDŹ NAS

Oddaj krew


stock.adobe.com
UWAGA!
2.06.2020, 12:58, akt. 13:05

Kolejne oszustwo metodą na BLIK'a


źródło: www.radio.bialystok.pl​


Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok