Radio Białystok | Wiadomości | Archiwum Państwowe rozpocznie niebawem przenoszenie akt do nowej siedziby

Archiwum Państwowe rozpocznie niebawem przenoszenie akt do nowej siedziby

2.04.2018, 10:45, akt. 10:50

Ok. 4 km akt, które znajdują się w Archiwum Państwowym w Białymstoku, zostanie niebawem przewiezione do nowej siedziby instytucji, której otwarcie zaplanowano na czerwiec. Przed przeniesieniem do nowoczesnych magazynów, dokumenty zostaną odkażone i oczyszczone.

Nowa siedziba Archiwum Państwowego w Białymstoku, fot. Wojciech Szubzda
Nowa siedziba Archiwum Państwowego w Białymstoku, fot. Wojciech Szubzda

W starej siedzibie jest zbyt mało miejsca na przechowanie dokumentacji

Obecna siedziba Archiwum Państwowego w Białymstoku mieści się w zabytkowym budynku w centrum miasta. Mimo bardzo dobrej lokalizacji, siedziba przestała jednak pełnić swoją rolę, gdyż jest tam zbyt mało miejsca na przechowanie dokumentacji.

W białostockim archiwum jest obecnie ok. 4 km akt i są przechowywane w wynajmowanych magazynach. Nowa siedziba ma umożliwić przechowywanie nawet 12 km akt. Jej budowa rozpoczęła się w 2016 roku; na początku tego roku budynek oddano już do użytku.

Według dyrektora archiwum Marka Kietlińskiego przenosiny już się rozpoczęły. Dyrektor dodał, że na razie przewożone są "mniejsze rzeczy" i bieżące dokumenty; kończą się też prace w magazynach, czyli pakowanie akt do specjalnych pudeł. Jak mówił Kietliński, do odpowiednich pudeł trzeba było spakować ponad 350 tys. jednostek archiwalnych znajdujących się w archiwum.

Akta muszą być poddane fumigacji

Zanim akta zostaną przewiezione do nowej siedziby, muszą zostać poddane fumigacji, czyli procesowi odkażenia i oczyszczenia biologicznego. Dyrektor powiedział, że badania te, przed przeniesieniem do nowego magazynu, zleciło laboratorium konserwacji archiwaliów działające przy Archiwum Głównym Akt Dawnych. Dodał, że w obecnych magazynach akta przebywały w warunkach, które nie zapewniały im dostatecznej ochrony, stąd potrzebne jest odkażenie, by w nowej siedzibie, gdzie są odpowiednie warunki do przechowywania dokumentów, trafiły one w dobrym stanie.

Archiwum przygotowuje się do przeprowadzenia przetargu na wyłonienie firmy, która odkazi akta. Marek Kietliński liczy, że przetarg uda się rozstrzygnąć jeszcze w kwietniu, a fumigacja zostanie przeprowadzona w maju.

Dyrektor poinformował też, że pomimo przeprowadzki, archiwum nie jest zamykane, a zainteresowani mogą korzystać z akt. Dodał, że jeśli jest taka potrzeba, są one wypakowywane z pudeł i udostępniane. Mówił, że zapewne, gdy rozpocznie się odkażanie akt, będą one dostępne w węższym zakresie.

Uroczyste otwarcie siedziby - 20 czerwca

Uroczyste otwarcie siedziby ma nastąpić 20 czerwca, ale już wcześniej - podczas Nocy Muzeów (19 maja) - będzie można zwiedzić budynek. Kietliński powiedział, że zwiedzającym zostaną pokazane m.in. nowoczesne magazyny.

W nowym obiekcie, który położony jest na obrzeżach miasta, do dyspozycji jest ok. 3 tys. metrów kw. Oprócz magazynów powstały też pracownie konserwacji i digitalizacji akt, biblioteka, czytelnia oraz sale: konferencyjna i wystawiennicza. Pozwoli to instytucji rozwinąć działalność naukową i edukacyjną skierowaną do mieszkańców regionu. Budynek jest wyposażony w specjalistyczny system wentylacji i system zarządzania.

Najstarsze dokumenty z zasobów Archiwum Państwowego w Białymstoku - jak informuje placówka - pochodzą z XVI w. Instytucja przechowuje m.in. akta administracji pruskiej z lat 1795-1807, urzędów z terenu byłych guberni łomżyńskiej i suwalskiej z lat 1867-1917 oraz akta Komitetu Wojewódzkiego PZPR w Białymstoku. Gromadzi również dokumentację powstającą współcześnie w instytucjach państwowych i samorządowych.

źródło: PAP | red: mag

ZOBACZ TEŻ:


dr Marek Kietliński

30.11.2017, 08:30

Nowy gmach pojawił się przy ul. Mickiewicza w Białymstoku. To siedziba Archiwum Państwowego. Kiedy będzie oddany do użytku?


Nowy budynek Archiwum Państwowego w Białymstoku gotowy - pomieści 11 kilometrów akt

26.11.2017, 13:45

Główne prace już się zakończyły, trwają odbiory techniczne i drobne prace poprawkowe. Po 16 miesiącach budowy gotowa jest nowa siedziba Archiwum Państwowego w Białymstoku.


Ma przypominać o ważnych datach z historii miasta – ukazał się katalog białostockich pomników i tablic

25.10.2017, 18:53

Dostępny dotąd jedynie elektronicznie katalog białostockich pomników, tablic pamiątkowych i miejsc pamięci narodowej, który ma służyć miłośnikom miasta i turystom, został wydany w formie książkowej. Nakład to pół tysiąca egzemplarzy.


W nowej siedzibie Archiwum Państwowego w Białymstoku uroczyście wmurowano akt erekcyjny

29.05.2017, 13:54

Niebawem rozpoczną się prace wykończeniowe nowej siedziby Archiwum Państwowego w Białymstoku. W poniedziałek (29.05) uroczyście wmurowano tam akt erekcyjny.
Studio Radia Bialystok

studio

+48 85 744 22 22
studio@radio.bialystok.pl

ZNAJDŹ NAS

Gość specjalny Radia Białystok

No Logo na żywo w studiu Rembrandt

Niebieski Mikrofon Polskiego Radia Białystok

"Zaraz będzie po wszystkim" Grzegorza Uzdańskiego
źródło: www.radio.bialystok.pl​


Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok