Radio Białystok | Wybory prezydenckie | Marszałek Sejmu: tylko wybór Andrzeja Dudy gwarantuje rozwój Polski i dbanie o wolność Polaków

Marszałek Sejmu: tylko wybór Andrzeja Dudy gwarantuje rozwój Polski i dbanie o wolność Polaków

1.07.2020, 19:54, akt. 21:41

Tylko ponowny wybór Andrzeja Dudy na prezydenta gwarantuje dalszy rozwój Polski i dbanie o wolność Polaków – mówiła w środę (1.07) w Kielcach marszałek Sejmu Elżbieta Witek. Tylko we współpracy prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej, rządu i parlamentu możemy zmieniać Polskę - dodała.

Marszałek Sejmu Elżbieta Witek w Augustowie, fot. Marta Sołtys
Marszałek Sejmu Elżbieta Witek w Augustowie, fot. Marta Sołtys

Marszałek Sejmu podczas spotkania na kieleckim Placu Artystów podziękowała mieszkańcom woj. świętokrzyskiego za frekwencję w pierwszej turze wyborów prezydenckich i liczbę głosów, jaką w regionie otrzymał Andrzej Duda. Na urzędującego prezydenta w regionie głosowało ponad 343 tys. wyborców. Frekwencja była jedną z najwyższych w kraju i wyniosła 62,09 proc. Witek zauważyła, że i frekwencja i wynik Dudy w województwie są "zdecydowanie lepsze niż pięć lat temu".


To pokazuje, że po pięciu latach państwo nadal macie zaufanie do pana prezydenta i naszej formacji. Tylko we współpracy prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej, rządu i parlamentu możemy zmieniać Polskę i to robimy od pięciu lat – powiedziała Witek, która podkreślała wagę tegorocznych wyborów.


"Pan prezydent Andrzej Duda i nasza formacja, z której on się wywodzi, stoimy na straży gwarancji szeroko rozumianej wolności. My nie mówimy o wolności, my ją realizujemy na co dzień" – zapewniła. Przypomniała, że urzędujący prezydent we współpracy z rządem obniżył wiek emerytalny, dał też do wyboru rodzicom, czy chcą, aby ich sześcioletnie dzieci poszły do szkoły, czy mają kontynuować naukę w przedszkolu.


"Jesteśmy strażnikami wolności głoszenia poglądów" 

"Jesteśmy strażnikami wolności głoszenia poglądów. Każdemu dajemy prawo do wyrażania własnych poglądów, ale nie do narzucania ich komuś" – podkreśliła. Jako przykład podała zapis polskiej konstytucji, że "małżeństwo to jest związek kobiety i mężczyzny, że rodzina jest pod szczególną ochroną i pod szczególną ochroną są dzieci". Za to - jak dodała - formacja rządząca jest wciąż atakowana.


To jest podstawowy zapis polskiej konstytucji i my nie damy sobie narzucić obcej ideologii, choć wiemy, że ona obok nas istnieje. Ale to rodzice, i to jest ta wolność, mają prawo do decydowania, według jakich wartości będą wychowywane ich dzieci. Każdy ma prawo do swoich poglądów, ale nie wolno ich narzucać siłą – zaznaczyła marszałek Sejmu.


Podkreśliła, że każdy ma prawo do własnych wyborów, "gdzie chce mieszkać, pracować i co chce w życiu robić, ale, żeby tak się stało, każdy musi mieć stworzone jednakowe szanse" – powiedziała Witek.


Nasi poprzednicy uznali, że trzeba pieniądze dawać na duże miasta: Wrocław, Poznań, Gdańsk, Warszawa; że te miasta będą się rozwijały, i ten rozwój, ten dostatek będą emanowały na Polskę powiatową. Ale to się nie sprawdziło. W dużych miastach była dobrze płatna praca, były inwestycje. Ale co się działo w Polsce powiatowej. Ona była zwijana

– podkreśliła Witek, która mówiła o likwidowanych posterunkach policji, oddziałach poczty, banków, połączeniach kolejowych i autobusowych.


"Nastąpiło wykluczenie społeczności mniejszych miasteczek i wsi od centrów wojewódzkich. Powiedzieliśmy +nie+. To nie jest rozwój, to nie są równe szanse. Zabieramy wolność milionom naszych obywateli. My im tę wolność chcemy dać. Dlatego stawiamy, o tym mówi prezydent Andrzej Duda, o tym mówi nasza formacja, na zrównoważony rozwój" - powiedziała marszałek Sejmu.

Dodała, że tego efektem jest ponad 31 mld zł tylko z budżetu państwa, które w ciągu ostatnich pięciu lat trafiły do województwa świętokrzyskiego, a ponad 2 mld zł z tarczy antykryzysowej na zwalczanie skutków pandemii koronawirusa.


Zdaniem Komisji Europejskiej i europejskich ekonomistów, Polska będzie najszybciej wychodziła z tego kryzysu i będzie miała najniższy spadek PKB. Dlaczego to jest możliwe? Bo przez te pięć lat była bardzo dobra współpraca prezydenta Dudy z rządem i Sejmem, gdzie mamy większość – podkreśliła.


Zdaniem Witek, "tylko ponowny wybór Andrzeja Dudy na prezydenta gwarantuje dalszy rozwój Polski i dbanie o wolność Polaków".


źródło: PAP | red: sk

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujesz

ZOBACZ TEŻ:


Marszałek Sejmu zachęcała w Augustowie do udziału w wyborach [zdjęcia]

25.06.2020, 18:33

- Frekwencja musi być zdecydowanie większa - mówiła w Augustowie marszałek Sejmy Elżbieta Witek.


Elżbieta Witek

25.06.2020, 07:19

"Ja mam swojego kandydata, tym kandydatem jest prezydent Andrzej Duda. Przede wszystkim jego atutem jest to, że on nie zawiódł" - mówi Elżbieta Witek.


Pierwszy #PodlaskiDudaTweetUp - gościem specjalnym marszałek Sejmu Elżbieta Witek [zdjęcia]

24.06.2020, 23:55

Było to pierwsze spotkanie z tej serii w Podlaskiem. Wzięli w nim udział użytkownicy portalu Twitter z województwa Podlaskiego. Spotkanie zainicjował m.in. marszałek województwa podlaskiego Artur Kosicki. Gościem specjalnym była marszałek Sejmu Elżbieta Witek.


Marszałek Witek namawiała w Wysokiem Mazowieckiem do udziału w wyborach

24.06.2020, 18:04

Do głosowania na Andrzeja Dudę namawiała w środę (24.06) na spotkaniu z mieszkańcami Wysokiego Mazowieckiego (Podlaskie) marszałek Sejmu Elżbieta Witek.

ZNAJDŹ NAS

Podlaskie nas rusza - Ruszamy w Podlaskie!

Euro 2024 w Polskim Radiu Białystok

Podlaskie Centrum Produktu Lokalnego


źródło: www.radio.bialystok.pl

Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok